امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۹:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86310
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس محمد‌رضا واعظ مهدوی در نشست خبری با موضوع سیاست‌های افزایش جمعیت که در خبرگزاری نسیم برگزار شد گفت: باید ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس محمد‌رضا واعظ مهدوی در نشست خبری با موضوع سیاست‌های افزایش جمعیت که در خبرگزاری نسیم برگزار شد گفت: باید سیاست‌های جمعیتی به صورت مستمر رصد شوند تا تغییرات کمی و کیفی آن بررسی شده و منطبق با شرایط، اصلاح شود.

وی گفت: قبل از انقلاب تعداد زیاد فرزندان در طبقات پایین و روستایی به دلیل نبود شرایط بهداشت، فقدان نظام تأمین اجتماعی و آمار فوت بالای فرزندان بیشتر بود.

مشاور معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری گفت: 3 عاملی که باعث شد سیاست‌های کنترل جمعیتی موفق شوند گسترش شبکه بهداشت، کاهش مرگ و میر کودکان بود به طوری که در دهه اول انقلاب 174 هزار کودک به ازای هر 100 هزار بود اما اکنون به 28 هزار کاهش یافته است.

وی ادامه داد: همچنین فرهنگ و شرایط جامعه تغییر کرد. شرایط افزایش تورم و تغییر الگوی فرهنگی باعث شد امکان چند فرزندی برای زنان فراهم نباشد از طرفی وسایل کنترل و پیشگیری از باروری در اختیار مردم قرار گرفت.

واعظ مهدوی گفت: در نتیجه ازدواج‌ها به تأخیر افتاد و خانواده‌ها ناگزیر به دو شغله بودن شدند و الگوی فرزند بیشتر در کشورهای اروپایی و غربی که در خانواده‌های مرفه بود به ایران هم سرایت کرد به طوری که دهک‌های پایین اقتصادی در کشور فرزند کمتری دارند.

مشاور معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری ادامه داد: با توجه به این شرایط فقط تشویق افراد به فرزند‌آوری کفایت نمی‌کند بلکه عوامل اثر‌گذار باید دیده شوند و متخصصان و دولتمردان آنها را شناسایی کنند هر چند که اجرای سیاست‌های افزایش جمعیت زمان‌بر است به همین خاطر تقاضا داریم به تمام بسته سیاستی توجه شود.

وی با اشاره به اعتبارات پیش‌بینی شده برای اجرای بسته سیاست افزایش جمعیت گفت: ترویج ازدواج، کاهش سن ازدواج، حمایت از زوج‌های جوان و توانمند کردن آنها در این بسته وجود دارد تا با بهبود اشتغال، بالا بردن سطح سلامت خانواده‌ها این سیاست را بتوانیم به پیش ببریم.

مشاور معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری گفت: سیاستی که امروز در دستور کار کشورها قرار گرفته، سیاست دوران نخست کودکی است چرا که مطالعات نشان داده برای آنکه نسل سالمی داشته باشیم تربیت دوران کودکی یک تا 3 سال و 3 تا 5 سال بسیار اهمیت دارد.

واعظ مهدوی ادامه داد: بنابراین در برنامه توسعه کشور نیز این سیاست دنبال می‌شود تا توانمندی خانواده‌ها برای تربیت دوران کودکی در دستور کار قرار گیرد.

وی گفت: در قانون بودجه سال 93 برای بسته افزایش جمعیت 600 میلیارد تومان به صورت مستقیم اعتبار در نظر گرفته شده البته بودجه‌های غیرمستقیم نیز وجود دارد مثلاً در طرح نظام سلامت، زایمان‌ها رایگان شده است.

مشاور معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری در مورد طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده که هفته آینده به مجلس می‌آید گفت: اگر منابع درآمدی آن در نظر گرفته شده باشد با طرح مجلس موافقیم اما اگر نشود با کسری بودجه مواجه خواهیم شد که تورم‌زا می‌شود و قدرت خرید مردم را کاهش می‌دهد در نتیجه تمایل به فرزند‌آوری کمتر بیشتر می‌شود.

وی گفت: هر سیاستی بدون تأمین منابع اثر مثبت روی خانواده‌ها نخواهد گذاشت. بنابراین هر طرحی در کشور باید با نگرش جامع همراه باشد و سیاست‌های افزایش جمعیت باید به صورت بسته کلی و هماهنگ مورد توجه قرار گیرد.

واعظ مهدوی گفت: متأسفانه در بسته سیاست‌های جمعیتی فقط به افزایش نرخ باروری توجه می‌شود در حالی که در این بسته به مدیریت مهاجرت افراد تحصیلکرده اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران، پوشش بیمه‌ای هزینه زایمان، درمان ناباروری مردان و زنان، تقویت نهادهای حمایتی، تحکیم بنیان خانواده و ... اشاره دارد و فقط منوط به افزایش باروری نیست.

مشاور معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری ادامه داد: متأسفانه در الگوهای صدا و سیما تجملاتی را نشان می‌دهد که حتی زنان روستایی تمایل به زندگی شهری پیدا کرده و باعث شده فرزند‌آوری کمتری داشته باشد یا ترس زنان شهری برای فرزند‌آوری از اینکه تناسب اندامشان به هم بخورد در گزارشهای مستند وجود دارد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها