امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۳:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86325
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در صنعا، برای چهارمین هفته متوالی درگیری میان دولت وفاق ملی و پارلمان یمن ادامه یافت و ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در صنعا، برای چهارمین هفته متوالی درگیری میان دولت وفاق ملی و پارلمان یمن ادامه یافت و بیش از 100 نماینده پارلمان یمن خواستار لغو رای اعتماد از دولت این کشور به دلیل ناکامی و عدم موفقیت در رویارویی با اختلالات امنیتی و رسیدگی به وضعیت اقتصادی این کشور شدند.

نشست روز یک‌شنبه پارلمان یمن درحالی برگزار شد که اختلافات بسیاری میان حامیان لغو رای اعتماد دولت و مخالفان آن مشاهده می‌شد و این موجب شد، تا پیش از دستیابی به توافق جهت ارائه گزارش مربوطه به رئیس جمهوری، رئیس پارلمان یمن به صورت موقت جلسه را لغو کند.

مخالفان لغو رای اعتماد به دولت یمن بر این باورند که به هیچ عنوان تا پیش از تشکیل دولت شایسته سالار نباید رای اعتماد دولت یمن را لغو کرد تا کشور وارد خلاء ریاستی نشود، علاوه بر اینکه این افراد همچنان به طرح شورای همکاری خلیج فارس برای یمن پایبند هستند.

شکست فزاینده در عرصه امنیت و اقتصاد

عملکرد ضعیف دولت یمن که متهم به فساد نیز می‌باشد، با اعتراض و خشم بسیاری از یمنی‌ها مواجه است و آنچه این خشم را به اوج رسانده متهم شدن دولت به خرید 1700 دستگاه خودرو برای مسئولان دولت بدون پرداخت مالیات بوده است، درحالی که کشور در بحران اقتصادی بزرگی به سر می‌برد.

ناظران بین المللی از جمله بانک بین المللی پول خواستار اتخاذ تدابیر جدی برای کاهش تورم در یمن شد و در این راه خواستار بررسی حقوق کارمندان دولت و کاهش حقوق کارمندان ارشد و لغو دو شغله بودن کارمندان و جدیت در مبارزه با فساد شده است.

این درحالی است که دولت یمن در عمل در مقابله با فساد و اقدامات گروه‌های مسلح در هدف گرفتن لوله‌های انتقال با شکست مواجه شده و طی 3 سال اخیر در عمل اغلب روزها توان صادرات را از دست داده بود و این موجب وارد آمدن خسارت 3 میلیارد دلاری به دولت شده بود، افزون بر اینکه دولت در مقابله با قاچاق نفت از این کشور به کشورهای آفریقایی نیز با شکست مواجه شده بود.

در جلسه اخیر پارلمان یمن نخست وزیر یمن و اعضای کابینه وی حضور داشتند و به سیل اتهاماتی پاسخ دادند که نمایندگان به آنها وارد کرده بودند.

دولت مشارکت ملی

در این ارتباط «محمد البخیتی»، یکی از اعضای کنگره ملی یمن و از رهبران معارض برجسته این کشور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در صنعا خواستار تشکیل دولتی متشکل از تمام نیروها و طیف‌های سیاسی آن هم در سریع‌ترین وقت ممکن با تکیه بر معیار شایستگی‌ها شد تا بتوان بر بحران‌های حاکم بر کشور فائق آمد، به ویژه آنکه اکنون یمن در وضعیت بسیار خطرناکی از حیث رویارویی با بحران‌های اقتصادی و امنیتی به سر می‌برد.

البخیتی دعوت پارلمان یمن به لغو رای اعتماد دولت را راه حل مناسب برای مقابله با مشکلات موجود در کشور نمی‌داند، چون مشکلات یمن نیاز به وقت و زمان طولانی برای حل مشکلات دارد.

البخیتی درباره موضع جماعت انصار الله و حوثی‌ها در قبال دولت آینده گفت که حوثی‌ها آماده مشارکت در دولت آینده هستند و در این خصوص تاکید دارند که باید معیار تشکیل دولت آینده شایسته سالاری باشد.

این درحالی است که کنفرانس ملی یمن نیز بر ضرورت ایجاد تغییرات در دولت کنونی و حضور معارضان یمنی از جمله جنبش حوثی‌ها و معارضان جنوب در آن تاکید داشت.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها