امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۶:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86326
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 28
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، مصطفی رحماندوست ظهر امروز در نشست خبری که با حضور شاعران و نویسندگان در دبیرخانه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، مصطفی رحماندوست ظهر امروز در نشست خبری که با حضور شاعران و نویسندگان در دبیرخانه انجمن‌های علمی حوزه‌ برگزار شد با اشاره به نشاط و هیجان موجود در برخی شعرها اظهار کرد: گاهی شعرهایی وجود دارد که هیچ معنایی را نمی‌دهد، اما همان می‌تواند نشاط و تحرک را در کودکان ایجاد کند.

وی افزود: ادبیات راهی برای ایجاد ارتباط موثرتر در جامعه است که می‌تواند فرد را در مسیر واقعی و حقیقی خود قرار دهد.

این شاعر و نویسنده با بیان اینکه پس از انقلاب ادبیات متعهد دینی پایه‌گذاری شد، خاطرنشان کرد: قرآن ادبیات برتر است و از آنجایی که دین در همه عرصه‌های زندگی جریان دارد پس معتقدیم ادبیات ما دینی است.

رحماندوست با اشاره به اینکه ادبیات باید راه را درست کند، گفت: ادبیات می‌تواند پایه‌های زندگی را پابرجا کند.

وی توقع زیاد از شعر را یکی از آسیب‌های آن دانست و تصریح کرد: هیچ گاه نمی‌توان همه پیام‌ها را به صورت یکجا القا کرد زیرا القای پیام هم نیازمند شناخت توانایی مخاطب است و هم فن نویسنده.

این شاعر و نویسنده به برخی ادبیات‌های نادرست و غلط اشاره کرد و یادآور شد: برخی ادبیات‌ها منحرف کننده راه هستند و راه غلط و نادرست را شیرین و لذت بخش می‌سازند.

رحماندوست با اشاره به اینکه ادبیات در مسیر موفقیت و هدف قرار دارد، تصریح کرد: ادبیات عنصری در راه است که فرد را با نشاط و پر انرژی می‌سازد.

وی افزود: زمانی که شعری برای کودکی گفته می‌شود به راحتی می‌توانیم زیبایی ارتباط انسان با مابعدالطبیعه را میسر کنیم.

این شاعر و نویسنده معتقد است زیبایی‌ای که دل را تسخیر می‌کند زمینه کشت دانه‌های شادمانی را فراهم می‌سازد.

رحماندوست با بیان اینکه ادبیات بینشی صحیح از زندگی را به آدمی می‌دهد، گفت: ادبیات نه تنها روشن کننده راه است بلکه بینش درستی به آدمی می‌دهد.

وی با اشاره به تاثیر ادبیات در دل آدمی خاطرنشان کرد: ادبیات در دل تاثیر می‌گذارد از این رو باید درست باشد.

این شاعر و نویسنده با اشاره به اینکه ادبیات می‌تواند زیبایی‌های بهشت را به آدمی نشان دهد، تاکید کرد: گاهی ادبیات جهنم را بهشتی زیبا می‌سازد و بدی‌های آن را پنهان می‌کند.

رحماندوست گفت: همه نکات و حرف‌ها را نمی‌توان به صورت یک جا گفت نویسنده باید به توان و گیرایی مخاطبانش توجه داشته باشد.

وی ادامه داد: آنچه مهم است به رسمیت شناختن قدرت و توانایی مخاطب است و ریزه‌کاری‌ها و تفاوت‌های روانشناسی مبتنی بر جغرافیا و زبان مخاطب باید مورد توجه قرار گیرد، در واقع برای کودک باید به زبان خودش نوشت.

این شاعر و نویسنده با بیان اینکه همه چیز لازم نیست در ادبیات مطرح شود، یادآور شد: کار ادبیات دادن پیام مستقیم نیست در واقع ادبیات حسی ایجاد می‌کند که تشکیل دهنده پایه‌های زندگی است.

رحماندوست افزود: آدمی برای رسیدن به هدف نیازمند انرژی است باید تلاش کنیم ایستادگی در برابر ناملایمات و سختی‌ها را به کودکان نشان دهیم.

انتهای پیام/78008/ر40/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار