امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۱:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86329
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 17
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- حسام آبنوس: کلامی موزون و آهنگین که دارای پیام های اخلاقی، ادبی است و در دل خود به شرح یک واقعه و ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- حسام آبنوس: کلامی موزون و آهنگین که دارای پیام های اخلاقی، ادبی است و در دل خود به شرح یک واقعه و ماجرا می‌پردازد در اصطلاح شعر نامیده می‌شود. هرچند ارائه تعریفی که روشنگر زوایای گوناگون این نوع ادبی پرکاربرد باشد وجود ندارد و میان نظریه پردازان و ادیبان دوره‌های زمانی مختلف اختلاف بوده است.

این نوع ادبی که عده‌ای بر این عقیده هستند که باید از طریق کشف و شهود به آن رسید، قدیمی‌ترین نوع ادبی در سرزمین ایران و قلمرو زبان فارسی است. رودکی که از او با عنوان پدر شعر فارسی یاد می‌کنند قدیمی‌ترین شاعر فارسی زبان است. شعرا در قلمرو زبان فارسی در طول تاریخ از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای بهره‌مند بوده‌اند و مورد توجه دربار حکما و محافل علمی و ادبی قرار داشته اند.

انواع سرایش شعر در تاریخ ادبیات ایران نشان از اهتمام و توجه شعرا به این گونه ادبی دارد. تولد سبک شعر نو در دوره معاصر و شعرای مطرح و تاثیرگذار در این دوره شعری نشان از حیات شعر در قلمرو زبان فارسی دارد.

وقوع انقلاب اسلامی در میانه قرن گذشته تمامی معادلات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جهان را برهم زد، به گونه‌ای که نظریه‌پردازان این حوزه را با شگقتی روبرو نمود و تئوری‌های بافته شده آنها را با تزلزل درگیر کرد. انقلاب اسلامی که داعیه دار گفتمان مستقل و به دور از وابستگی به بلوک‌های شرق و غرب بوده و هست در عرصه‌های فرهنگی نیز با همین رویه، دست رد بر سینه نظام فرهنگی غرب و شرق زد و با ایجاد نمودن یک انقلاب فرهنگی، عَلَم فرهنگی خود را برافراشت. شعر انقلاب اسلامی نیز یکی از همین عرصه‌ها بود و شعرایی که در این بستر رشد و نمو یافتند گواهی بر این مدعاست.

محمدحسن زورق با تالیف کتابی با عنوان «شعر و انقلاب» که انتشارات سروش آن را چاپ کرده به گفت‌وگو با سی تَن از شعرای انقلاب اسلامی پرداخته است. در این کتاب چهار محور مشخص پیگری شده، نخست آنکه تعریف شعر انقلاب اسلامی چیست و دوم آنکه، شعر انقلاب اسلامی از کدامین مقطع زمانی آغاز شده است. سومین پرسش آنکه، چه کسانی پیشتازان شعر انقلاب اسلامی بوده‌اند و بالاخره چهارم آنکه، شعر انقلاب اسلامی چه تاثیری بر شعر و ادبیات سایر کشورهای اسلامی داشته است.

در تعریف شعر انقلاب اسلامی یا توصیف ویژگی‌های آن، شاعران معاصر که در این گفت‌وگوها شرکت کرده‌اند، به موارد زیر اشاره داشته‌اند: شعر انقلاب شعری است که در جامعه رسوخ می‌کند و بر زبان مردم جاری شود، این شعر انسان‌گرا، مردمی و پویا است. شعر انقلاب با غم‌ها و شادی‌های مردم شریک و تلفیقی از زبان جدید و سنت‌ها و قالب‌های قدیم است. تعهد در ذات شعر انقلاب اسلامی نهقته و حماسی است و تمام اینها گوشه‌ای از اشارات شعرا است که در این کتاب به صورت مبسوط مورد اشاره قرار گرفته است.

پرسش دوم درباره نقطه آغاز پیدایش شعر انقلاب بود. گروهی سرآغاز پیدایش شعر انقلاب اسلامی را به قیام پانزدهم  خرداد 1342 نسبت می‌دهند و گروهی دهه پایانی رژیم گذشته را عصر ریشه بستن و شاخه دادن و به گل نشست شعر انقلاب اسلامی می‌دانند و برخی برای آن نقطه آغازی را در نظر نمی‌گیرند و آن را زمان ناپذیر می‌دانند.

سومین پرسش درباره پیش‌گامان، پیشتازان و آغازکنندگان  شعر انقلاب اسلامی بود. سه چهره مشخص شعر انقلاب اسلامی یعنی دکتر سیدعلی موسوی گرمارودی، استاد حمید سبزواری و دکتر طارهره صفارزاده، بیشترین توجه شاعران معاصر را به خود در مقام پیشتازان شعر انقلاب اسلامی جلب کرده‌اند. در مرتبه بعد، چهره‌هایی چون استاد علی معلم، دکتر قیصر امین‌پور، سیدحسن حسینی و علی‌رضا قزوه قرار می‌گیرند و در مرحله بعد چهره هایی مانند سهراب سپهری، مهرداد اوستا، مشفق کاشانی، عبدالحبار کاکایی، نصرالله مردانی یوسفعلی میرشکاک، احمد عزیزی و ... قرار می‌گیرند.

آخرین محور این گفت‌وگوها درباره تاثیر شعر انقلاب اسلامی بر شعر و ادبیات سایر کشورهای اسلامی بود. بنابر اظهارنظر شاعران معاصر، که در این گفت‌وگوها شرکت کرده‌اند، شعر انقلاب اسلامی بر شعر دو کشور افغانستان و تاجیکستان بیشترین تاثیر را گذاشته است و پس از این دو کشور، باید از کشور فلسطین یاد کرد که شعر و ادبیاتش هم بر شعرای انقلاب اسلامی ایران تاثیر گذاشته و هم از آنان تاثیر گرفته است و در مرحله سوم کشورهای هند، پاکستان، بنگلادش، سوریه، لبنان، ترکیه، آذربایجان و عراق قرار می‌گیرند.

رضا اسماعیلی، صابر امامی، مرتضی امیری‌اسفندقه، اسماعیل امینی، عباس براتی‌پور، سعید بیابانکی، فاطمه راکعی، مصطفی رحماندوست، محبوبه زارعی، حمید سبزواری، عبدالرحیم سعیدی‌راد، محمدرضا سهرابی‌نژاد، کامران شرفشاهی، حمیدرضا شکارسری، احمد عزیزی، افشین علا، غلامحسین عمرانی، علی‌رضا قزوه، ایرج قنبری، عبدالجبار کاکایی، محمدجواد محبت، مصطفی محدثی خراسانی، جواد محقق، مشفق کاشانی، علی موسوی گرمارودی، سیداکبر میرجعفری، محمد سعید میرزایی، سیمین‌دخت وحیدی، محمدرضا یاسری و سعید یوسف‌نیا شعرایی هستند که گفت‌وگوهای آنها در این کتاب در نظرگاه خواننده قرار گرفته است. از نکات حائز اهمیت در این کتاب قرار گرفتن شرحی از زندگی و فعالیت ادبی هر شاعر در ابتدای گفت‌وگوها است که برای مخاطب ناآشنا نیز می‌تواند، سودمند باشد.

کتاب «شعر و انقلاب» در پانصد نسخه از سوی انتشارات سروش با قیمت 15000 تومان روانه بازار کتاب شده و برای کسانی که می‌خواهند به مطالعه شعر انقلاب بپردازند توصیه خوبی است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها