امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۶:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86336
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس‌،سیدعباس صالحی در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیر کل دفتر مطالعات و ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس‌،سیدعباس صالحی در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی وزارت ارشاد در پاسخ به سوال فارس مبنی بر اینکه آقای سید‌آبادی جزو امضا کنندگان نامه به رئیس جمهور در راستای مخالفت با ممیزی بود. چه تاکیدی وجود داشت که ایشان با انتقاداتی که به حوزه فرهنگ داشته‌اند به عنوان مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی وزارت ارشاد معرفی شوند گفت: چیزی پیرامون مخالف ایشان در راستای ممیزی نشنیده‌ام.

وی توضیح داد: در ابتدای فضای دولت چند دیدگاه نه در مخالفت با ممیزی اما درباره آن وجود داشت که پیرامون نحوه ممیزی بود و نه مخالفت با آن؛ البته برخی می‌گویند باید فضا،‌ فضای آزاد و مطلق عرصه نشر باشد و مخالف کل ممیزی هستند، این یک نگاه است که نگاه جریان‌های خاص شمرده می‌شود که درحوزه کتاب و نشر معتقدند که فضای نشر مطابق بازار آزاد اقتصاد و آزاد فرهنگ باشد اما در فضای کسانی که معتقدند حیطه فرهنگ احتیاج به پایش و پالایش هم دارد و نه بازار آزاد مطلق، چند نوع نگاه پیرامون شیوه ممیزی وجود داشت به عنوان نگاه‌های روشی و کاربردی و نه مخالفت با ممیزی ولو این که ممکن بود در جاهایی یا ادبیات و رسانه‌ای و یا ادبیات واژگانی به نحوی باشد که آن برداشت صورت گیرد که طریقه اول مد نظر است اما واقعا این گونه نبود.

صالحی توضیح داد: هنگامی که آقای جنتی وزیر ارشاد پیرامون مسئله ممیزی توضیح دادند در همین گروه قرار داشت که به عنوان یک مسئله روشی است و نه مخالفت با ممیزی شمرده می‌شود و همین دوستان حداقل بخش زیادی از امضاکنندگان این نامه که حدود 200 نفر هستند با نگاه این که ممیزی را به روش‌های دیگر هم می‌شود انجام داد وارد عمل شدند و بخشی از این نگاه مبتنی بر این بود که ما می‌خواهیم که ممیزی را در فضاهای دیگر قرار دهیم نه در فضای ارشاد، این که کجا قرارداده شود خود حاوی چند نوع نگاه بود.

معاون وزیر فرهنگی ارشاد در توضیح بیشتر به این سوال فارس ابراز داشت: برخی معتقد بودند سیستمی چون حوزه مطبوعات باشد برخی حیطه قوه قضائیه را مطرح کردند و برخی با نگاه این که خود ناشران این نظارت را پیگیری کنند مواردی را با چند روش عنوان کردند.

عالی‌رتبه‌ترین مقام مسئول در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد نگاه اخیر را مخالفت با اصل ممیزی ندانست و بیان کرد: نگاه اخیر مخالفت با اصل ممیزی و دفاع از یک بازار آزاد در حوزه نشر نبود بلکه شیوه‌های بحث نظارت مطرح بود اما نگاه ما از همان ابتدا با این تصویر که بر مبنای قانون عمل می‌کنیم و باید قانون را اجرا کنیم به طرف آن رفتیم که ضوابط نشر شورای انقلاب فرهنگی باید دنبال شود ضوابط هم برنامه مشخصی برای ما تعریف کرده و بر آن اساس مسیر را پیش می‌بریم.

وی گفت:‌طبعا نگاهی که در معاونت دنبال می‌شود همین نگاه قانونگرایانه است و آمدن افراد هم با این نگاه است که بر مبنای قانون عمل کنند.

صالحی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پیرامون وضعیت بنیاد ادبیات داستانی و معرفی مدیر عامل سوال کرده بود گفت: پیرامون بنیاد ادبیات داستانی با یکی از دوستان صحبت‌های اولیه صورت گرفته است کارهای مقدماتی انجام شده تا این فرد به عضویت هیات امنا درآید چرا که برای تعیین مدیر عامل باید فرد ابتدا عضو هیات امنا باشد پس از معرفی ایشان به عنوان عضو هیات تعیین ایشان به عنوان مدیر عامل کلید می‌خورد.

صالحی پیرامون ضرب الاجل برای  تعیین این فرد گفت: امیدواریم تا کمتر از دو هفته آینده این فرد معرفی شود.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد در خاتمه در پاسخ به فارس که از 100 چه نمره‌ای به جشنواره شعر فجر می‌دهید گفت: درباره این موضوع فکری نکردم.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها