امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۷:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86348
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 66
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌دهمین عصرانه ادبی فارس با حضور محمدتقی علایی، کامران شرفشاهی، محسن ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌دهمین عصرانه ادبی فارس با حضور محمدتقی علایی، کامران شرفشاهی، محسن فارسی، شمس‌الله کارخانه، محمدرضا رهسپار و علاقمندان به محمدتقی علایی عصر امروز در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برگزار شد.

کامران شرفشاهی در این نشست گفت: برگزاری این نشست یک حرکت بزرگ و هوشمندانه بوده و اختصاص دادن این برنامه به شخصیتی که دارای جهات گوناگونی است از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. محمدتقی علایی شخصیتی است که در دوران خفقان لب به اعتراض گشوده و دم فرو نبسته است به علاوه اینکه این شخصیت اهل قلم است و در کوران‌ جنجال‌های رسانه‌ای حضور پیدا نکرده ولی با این حال آثارش را چاپ کرده است. او فردی است که به کشاورزی اشتغال داشته و سعی نموده نان از بازوی خویش بخورد، ولی در عین حال از اهمیت فعالیت فرهنگی غفلت نکرده است.

 

 

وی افزود: علایی 10 هزار صفحه در مورد تاریخ انقلاب نوشته است و در دست چاپ است، حضور دائمی و پیوسته در میان توده‌های مردم و همدلی با این اقشار به عنوان مداح اهل بیت ویژگی بارز مبارزاتی اوست و تقدیم نمودن فرزند و دامادان در راه انقلاب، متأثر از اهمیت انقلاب در نظر وی است.

شمس‌الله کارخانه مدیر آموزش و پرورش شهرستان پیشوا در ادامه این نشست گفت: نحوه آشنایی من به دورانی برمی‌گردد که تقی علایی در حسینیه‌ها و تکیه‌های مذهبی اشعاری در مدح اهل‌بیت (ع) می‌خواند. به نظر من عامل موفقیت محمدتقی علایی اتصال به دریای معارف اهل‌بیت (ع) است و مردمی بودن علایی از عوامل محبوبیت وی در پیشواست.

 وی افزود: صبر و تحمل ایشان با این سن و سال برای من جالب توجه است. علایی از طبقه کشاورز و رنج کشیده جامعه بوده و سادگی در افعال و سکنات وی موج می‌زند. ایستادن در مقابل طاغوتی چون پهلوی و سیستم پلیسی آنها جرأت بسیاری می‌خواست که تقی علایی در دوران جوانی مقابل آن ایستادگی کرد.

محمدرضا رهسپار معاون آموزشی آموزش و پرورش شهرستان پیشوا گفت: محمدتقی علایی به اندازه‌ای محسنات دارد که اگر بارها سرگذشت وی را ورق بزنیم باز هم نکات بسیاری مورد توجه به چشم خواهد آمد. وقتی آثار وی را نگاه می‌کنیم، اثر قرآن و همنشینی با آن در آثارش جلب توجه می‌کند. دومین ویژگی محمدتقی علایی تسلط مثال‌زدنی ایشان در موضوعات تاریخی است. این یک خصلت در مداحی وی نیز به چشم می‌خورد. من در مداحی علایی هیچ اثری از هجو ندیدم و جملاتی که ذکر می‌کند ارجاع تاریخی دارد. در بیش از 17 هزار بیت سروده شده از جانب وی اتصال به دریای معارف قرآن و اهل بیت (ع) به چشم می‌آید. صداقت و بی‌پیرایگی در رفتار علایی موجب شده در زندگی وی سادگی موج بزند و علت این موضوع اشتغال محمدتقی علایی به کشاورزی است. او با گذشت هفت سال از بیماری همسرش تا اندازه‌ای وفادار است که پرستاری از همسرش را خودش به عهده گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: علایی یک چشمه جوشان از معارف قرآنی و اهل بیت (ع) است و برگزاری این مراسم موجب شد تا این چشمه تبدیل به تفرجگاهی برای اهالی تفکر، فرهنگ و ادب شود.

محسن فارسی از دیگر حضار این جلسه گفت: حق علایی بیش از اینهاست که وی برای چاپ کتاب خود، فرش زیر پای خود را بفروشد و یا برای باقی آثارش بگوید حق چاپ آنها را می‌فروشم. تواضع و فروتنی ایشان بسیار است و من سراغ ندارم که ایشان در جایی از خودشان تعریف کنند مگر اینکه از وی بخواهند. علایی نمونه بارز یک انسان وارسته و کم‌توقع است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها