امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۱:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86365
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 25
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیین اختتامیه سی‌ویکمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم بعدازظهر ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیین اختتامیه سی‌ویکمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم بعدازظهر امروز دوشنبه 12 خرداد ماه 1393 با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، حجت‌الاسلام علی محمدی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناطق‌نوری و جمعی از مسئولان لشکری و کشوری در سالن اجلاس سران برگزار شد.

قرآن کریم عهد و پیمان خدا با خلق است

در این برنامه رئیس مجلس شورای اسلامی طی سخنانی قرآن کریم را عهد و پیمان خدا با خلق بیان کرد و گفت:‌ قرآن عهد و پیمان خدا با خلق است حال باید چگونه از این عهد صیانت کرد. امام صادق (ع) می‌فرمایند: «سزاوار است که مسلمان به عهد خود نظر افکند نظری که هم صورت ظاهری داشته باشد هم باطنی».

وی با بیان چند نکته در زمینه تأمل در آیات الهی گفت:‌ اولین نکته اینکه این عهد و پیمان باعث ذکر می‌شود و عاملی که باعث جلوگیری از نفرت می‌شود ذکر است. همچنین انسان را از ظلمات به سوی نور حرکت می‌دهد. در این عهد و پیمان شفا و رحمت است و انسان را هدایت می‌کند.

کسی که قرآن بخواند و دلش نرم نشود دچار حزن شده است

لاریجانی ممارست بر عهد و پیمان را یکی از توصیه‌های بزرگان بیان کرد و گفت:‌ توصیه شده که انسان در عهد و پیمان خود با خداوند ممارست روزانه داشته باشد. امام صادق (ع) می‌فرمایند: «کسی که قرآن را بخواند اما برای خدا خضوع نکند و دلش نرم نشود عظمت خدا را کوچک شمرده و دچار حزن آشکار شده است».

قلبی خاشع،‌ بدنی آسوده و مکانی خلوت سه ابزار قاری برای انس با قرآن

رئیس مجلس با بیان توصیه امام صادق(ع) به قاریان قرآن گفت:‌ امام صادق(ع) سه موضوع را برای قاریان قرآن مشخص می‌کند. قلبی خاشع،‌ بدنی آسوده و مکانی خلوت. اینها عامل فهم خصوصیات عهد و پیمان است. هنگامی که قلب خاشع شود شیطان از او می‌گریزد. هنگامی که نفس خود را از تعلقات دنیا خالی کند از برکت قرآن بهره‌مند می‌شود و هنگامی که مکانی خلوت به دست آورد روح او با معانی قرآن انس می‌گیرد.

سه دفتر پیش روی مومنان در قیامت

وی با بیان اینکه سه دفتر در قیامت پیش روی مومنان است، گفت: در قیامت سه دفتر پیش روی مومنان است. دفتری که نعمت‌ها در آن ثبت شده، دفتری که کارهای نیک و دفتری که کارهای ناشایست در آن است. دفتر نعمت‌ها با کارهای نیک معاوضه شده و خداوند می‌‌گوید قرآن بخوان و بالا برو و هرگاه یک آیه بخواند یک درجه بالا می‌رود. خداوند نوید داده که دستان مؤمن را از رحمت پر کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت تدبر در آیات الهی گفت: در سنت ما چیزی بالاتر از تدبر در آیات الهی مورد توجه نیست و همه مقدمات ظرفی است که باید تأمل و تدبر در قرآن در آن قرار گیرد. عهد و پیمانی که خداوند یاد می‌کند بطنش با تأمل در قرآن حاصل می‌شود.

انتهای پیام/م.خ

 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها