امروز : یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 24
۱۷:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86404
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۲۲
تعداد بازدید: 124
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جین اسلبورن وزیر خارجه لوکزامبورگ که به تهران سفر کرده، ظهر امروز ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جین اسلبورن وزیر خارجه لوکزامبورگ که به تهران سفر کرده، ظهر امروز (سه‌شنبه) پس از دیدار و گفت‌وگو با محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با همتای ایرانی خود ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران، خاطرنشان کرد: از زمانی که وزیر خارجه شده‌ام، تاکنون هر زمان که در مورد ایران صحبتی به میان آمده همواره از جمهوری اسلامی ایران دفاع کرده‌ام و هر زمان گره‌ای وجود داشته سعی کردیم آن را حل کنیم.

وی با بیان اینکه از زمان انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور در ایران، فضا عوض شده، اظهار داشت: پس از آنکه توافقنامه ژنو صورت گرفت این جو انتقادی در بین وزرای خارجه اتحادیه اروپا تغییر یافت و همانگونه که به آقای لاریجانی و همچنین آقای ظریف اعلام کردم، همبستگی بسیار وسیعی در اتحادیه اروپا و بین اعضا وجود دارد تا کار را به پیش ببرند و از توافق حمایت کنند.

وزیر خارجه لوکزامبورگ با اشاره به اظهارات روز گذشته آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران خاطرنشان کرد: توافقنامه ژنو توافقنامه بسیار مهم و معتبری است و همانگونه که آقای ظریف اعلام کرد تلاش می‌شود که به نتیجه نهایی برسیم.

اسلبورن اضافه کرد: پس از 10 سال تنش در روابط، تحریم و انتقاد معتقدیم که اکنون اتحادیه اروپا آماده است به سطح جدیدی از همکاری‌ها بپردازد و این پیام ماست که همکاری‌های اقتصادی و سیاسی گسترده‌تر شود تا در راستای منافع ایران و اتحادیه اروپا باشد.

وزیر خارجه لوکزامبورگ در خصوص گفت‌وگوهایش با ظریف درباره مسائل حقوق بشری عنوان کرد: من معلم حقوق بشر نیستم و نمی‌خواهم در این زمینه درس بدهم، اما همانطور که چهار سال پیش با همتای چینی خود در خصوص موضوعاتی چون مجازات اعدام گفت‌وگو کردم، امروز نیز با آقای ظریف در این خصوص صحبت کردم و امیدواریم شاهد گشایشی در این زمینه و همچنین گشایش در بحث آزادی بیان و مطبوعات باشیم و نمی‌شود این موارد را از اتحادیه اروپا به ایران تحمیل کرد اما می‌توانیم جامعه ایران را تشویق کنیم که در جهت پیشرفت این موارد گام بردارد و جامعه ایران به سمت جامعه بازتری حرکت کند.

اسلبورن با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران یک شاه‌ کلید در منطقه است، عنوان کرد: ما و ایران در خصوص سوریه موضع مشترکی داریم، ما عضو غیردائم شورای امنیت هستیم و معتقدیم که باید کمک‌های بشردوستانه به آوارگان سوری و مردم سوریه صورت گیرد و کمک‌های دارویی و غذایی را در اختیار آنها قرار دهیم.

وزیرخارجه لوکزامبورگ همچنین ابراز امیدواری کرد که با تشکیل دولت آشتی ملی در فلسطین سطح جدیدی از روابط بین فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها صورت گیرد.

وی همچنین گفت: ایران می‌تواند نقش مهم و مثبتی در قضیه فلسطین ایفا کند.

اسلبورن همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران در مورد تحولات عراق و افغانستان می‌تواند نقش خود را در جهت ایجاد ثبات ایفا کند.

وزیر خارجه لوکزامبورگ، جمهوری اسلامی را کشوری بزرگ با تاریخی کهن و دارای نفوذ در منطقه برشمرد و افزود: هدف مشترکی بین ایران و اتحادیه اروپا است و آن اجتناب از گسترش سلاح‌های کشتارجمعی در منطقه خاورمیانه می‌باشد.

وی اضافه کرد: ما و ایران مواضع مشترکی در جهت بهبود واقعی روابط بین اتحادیه اروپا و ایران داریم.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص رویکرد لوکزامبورگ در بحث هسته‌ای ایران با بیان اینکه لوکزامبورگ به عنوان عضو اتحادیه اروپا از اقدامات این اتحادیه حمایت می‌کند تا مذاکره‌کننده ارشد (اشتون) بتواند به نتیجه نهایی و توافق دست یابد  و همچنین تحریم‌ها رفع شود، اظهار داشت:‌ ما طرفدار تحریم‌ها نیستیم و روابط ایران و اتحادیه اروپا باید به نتایج دیگری منجر شود و تحریم‌ها رفع شود.

اسلبورن با تأکید بر اینکه باید اعتماد بین دو طرف ایجاد شود، خاطرنشان کرد: اعتماد به وجود آمده و ایران به تعهداتش در زمینه غنی‌سازی عمل کرده و اتحادیه اروپا نیز به وعده خود عمل و تحریم‌ها را کاهش داده است.

وی افزود:‌ امیدواریم که مذاکرات ایران و 1+5 به نتایج مفید و مثبتی منجر شود.

اسلبورن در پاسخ به سؤالی در خصوص نقض حقوق ملت ایران در اثر تحریم‌های اعمال شده، بار دیگر تصریح کرد: من به عنوان وزیر خارجه لوکزامبورگ طرفدار تحریم نیستم و معتقدم تحریم‌ها در اکثر زمینه‌ها قبل از همه بر مردم تأثیرگذار بوده و باید تلاش کنیم این تحریم‌ها رفع شود و به همه تلاش خود در این زمینه در اتحادیه اروپا ادامه می‌دهیم.

وی در خصوص موضوع حقوق بشر با ذکر این نکته که دموکراسی با انتخابات آغاز می‌شود، به ایران به خاطر برگزاری انتخابات اخیر ریاست‌ جمهوری و نتایج حاصل شده تبریک گفت و در عین حال افزود: برگزاری انتخابات به تنهایی کافی نیست تا دموکراسی برقرار شود.

وی افزود: من میهمان هستم و نمی‌خواهم خدای نکرده به شما توهین کنم، ولی زمانی از حقوق بشر صحبت می‌کنیم بایستی نظر خود را در باره از بین بردن مجازات اعدام اعلام کنیم و بایستی بحث گسترده‌ای در مورد سنگسار نه تنها در ایران بلکه در مورد کشورهای دیگر صورت گیرد.

وزیرخارجه لوکزامبورگ اضافه کرد: دفاع از حقوق بشر باید از داخل کشور و توسط زنان و مردان ایرانی آغاز شود و ما در اتحادیه اروپا مایل هستیم که در کنار شما قرار گیریم.

وی درباره برگزاری انتخابات امروز ریاست جمهوری در سوریه اظهار داشت: ما و ایران هر دو دوستان سوریه هستیم اما در دو جبهه و باشگاه متفاوت.

وی با اشاره به بمباران ساکنان شهرهای سوریه خاطرنشان کرد: متأسفانه شورای امنیت نتوانسته خط مشی مشترکی داشته باشد و به وظیفه خود در برقراری آتش‌بس در سوریه و صدور قطعنامه در این زمینه و فراهم کردن زمینه کمک سازمانی‌های بشردوستانه به ساکنان سوریه عمل کند.

اسلبورن خاطرنشان کرد: انتخابات امروز در سوریه در حال برگزاری است و متأسفانه مذاکرات ژنو نتیجه مثبتی نداشت.

وی ادامه داد: ما مایل بودیم که ایران بتواند در ژنو حضور داشته باشد ولی متأسفانه این کار صورت نگرفت.

وی افزود: به ایران توصیه می‌کنم که نهایت تلاش خود را انجام دهد تا ملت سوریه رنج بیشتری را متحمل نشود.

وزیرخارجه لوکزامبورگ با اشاره به حضور یکی از خانواده‌های لوکزامبورگی در سوریه در کنار تروریست‌ها، خاطرنشان کرد: معتقدم که اسلام طرفدار جنگ نیست و دولت‌های اروپایی زمانی که این افراد بازمی‌گردند با آنها برخورد می‌کند تا پیامدهای منفی در کشورهای اروپایی نداشته باشند.

وی ادامه داد:‌ نمی‌دانم جنگ داخلی در سوریه چه زمانی تمام می‌شود شاید ماه‌ها و سال‌ها طول بکشد. من آوارگان سوری را در ترکیه دیده‌ام. امیدوارم ایران به مسئولیت خود عمل کرده و کمک کند این فاجعه انسانی پایان بپذیرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها