امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۶:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86426
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 29
شیخ عبدالکریم پاز امام جماعت مسجد بوینوس‌آیرس در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در آرژانتین، در خصوص سفر اخیر پاپ فرانسیسکو به فلسطین اشغالی گفت: بدون شک ...

شیخ عبدالکریم پاز امام جماعت مسجد بوینوس‌آیرس در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در آرژانتین، در خصوص سفر اخیر پاپ فرانسیسکو به فلسطین اشغالی گفت: بدون شک پاپ فرانسیسکو از زمان روی کار آمدنش امیدی را در دل‌ها بیدار کرد چرا که به اروپا محوری و محدوده بسته واتیکان پایان بخشید. 

وی با یادآوری اینکه نام پاپ از نام مردی برگرفته شده که در قرون وسطی با جنگ‌های صلیبی مخالفت و پیشنهاد مذاکره صلح آمیز و برادرانه با مسلمانان را مطرح کرد و رو در روی خشونت آنان ایستاد، افزود: صلاح‌الدین ایوبی (موسس دولت ایوبیان در مصر و شام) را در دادگاهی با اهدای هدایایی آرام کردند که از میان آن‌ها می‌توان به تسبیح اشاره کرد؛ ابزاری برای عبادت که توسط دخت نبی اکرم (ص) حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها ساخته شده است. طبق نظر برخی از مورخان از این تاریخچه با عنوان «تسبیح مسیحی» یاد می‌کنند.

وی ادامه داد: آن فرانسیسکو که متعلق به قرون وسطی بود همچنین مظهر یک تغییر چشمگیر نسبت به کناره‌گیری از کلیسای فقرا یا کلیسای حواریون بود، یعنی همان کلیسای اولیه‌ای که شبیه به مدل کلیسای عیسی مسیح و کلیسای قبل از اتحاد با رم است، وی توجه به این نوع کلیساها را از نو باب کرد.

امام جماعت مسجد بوینوس آیرس اظهار داشت: ایمان آمریکای لاتین با آمدن سادگی، توجه به فقرا و مهاجران تکانی خورد، مهاجرانی که توسط اروپای متکبر از مستعمرات سابق و فقیر اخراج شده بودند، اروپایی که برای به‌دست آوردن این همه ثروت باید خون خیلی‌ها را می‌ریخت.

به گفته وی پاپ از آمریکای لاتین آمد، سرزمین ستمدیدگان و مظلومان و به همین دلیل انتظار می‌رفت که قلب او این مسائل را به خوبی درک کند و بی‌عدالتی‌هایی را که مردمش از آن رنج برده‌اند از میان بردارد، خواه آن مردم بومی باشند، خواه سیاه‌پوست و خواه دورگه یا کریول (افرادی که در آمریکا به دنیا می‌آیند اما پدر و مادری اروپایی دارند).

شیخ عبدالکریم پاز اظهار داشت: با این مواضعِ فرانسیسکو، الهیات رهایی‌بخش و کلیسای جهان سومی دوباره به هم پیوستند. نشانه‌های تازه‌ای به چشم می‌خورند که سال‌هاست در واتیکان دیده نشده‌اند.

وی گفت: از طرف دیگر، واضح بود که پاک‌کردن فساد از ساختار غده‌ای در رم برای پاپ آسان نخواهد بود. منظور از این فساد روابط با مافیاست، مافیای مالی، مافیای صورتی (همان مافیای همجنس گرایی)، آزار جنسی کودکان، ثروت‌های فراوانی که در ضیافت تقدیس پاپ‌های قبلی صرف شدند، با آن اسقف آلمانی که تنها وان حمامش 15000 یورو هزینه برداشت.

پاپ تقدیس «خوان پابلو دوم» را تصویب کرد، پاپی که برای متلاشی کردن دیوار برلین بسیار تلاش کرد، اما تلاش زیادی برای جلوگیری از افتادن اروپای شرقی در دستان «کاپیتالیسم وحشی» نکرد، و به این ترتیب توسط خود واتیکان برگزیده شد.

همچنین تقدیس «پاپ خوان بیست‌وسوم» را تصویب کرد، پاپ شورای واتیکان دوم، وی فضا را برای تمام جنبش‌های مسیحی آزادی‌بخش و خواستار نظم اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، حقوقی و رسانه‌ای عادلانه‌تر و مسیحی‌تر در آمریکای لاتین فراهم کرد.

وی افزود: پاپ فرانسیسکو همچنین حمایت خود را از موضع آرژانتین در مورد جزایر مالویناس اعلام کرد. برخی‌ها او را «پاپ مالویناسی» می‌نامند.

ضمناً ملاقات او با ملکه انگلیس، با توهین غیر‌قابل قبول ملکه به خاطر تاخیرش، به نظر یک ملاقات با پروتکل اجباری می‌رسید تا یک جلسه مطلوب.

وی در ادامه گفت: پاپ فرانسیسکو نقطه اوج محبوبیت بین‌المللی خود را از طریق موضع در مقابل حمله قریب‌الوقوع آمریکا به سوریه به‌دست آورد، وی به‌شدت با این‌کار مخالفت کرد، و حتی مردم را به یک روزه جهانی برای صلح دعوت کرد و این تهدید اوباما و مقامات واشنگتن را به عنوان معامله کثیف سلاح‌ها توصیف کرد. از این‌رو فراخوان او برای صلح یک فراخوان انتزاعی نبود، که فقط به درد حمایت از وضعیت قدرتمندان می‌خورد.

وی افزود: در آن‌جا فرانسیسکوی اصلاح‌گر را در حالی دیدیم که با ماجراجویی ستیزه‌جویانه اوباما مقابله و از نیت ملت‌ها دفاع می‌کرد. یعنی همان راه عیسی مسیح و بر ضد امپریالیسم.

عبدالکریم پاز گفت: اما در این روزها شاهد فرانسیسکوی دیگری در فلسطین اشغالی هستیم، در حالی‌که  مقامات صهیونیست‌ها را در آغوش می‌گیرد و با آن‌ها روبوسی می‌کند، و به مقبره «تئودور هرتسل» بنیان‌گذار مکتب صهیونیسم که اشغال فلسطین از او الهام گرفته شده گل می‌برد.

وی در ادامه افزود: گفته می‌شود که پاپ با این کارها قصد دارد دیوار شرم را خراب کند و بین صهیونیست‌های اشغال‌گر و فلسطینی‌ها صلح برقرار کند (البته فلسطینی‌های رام شده توسط محمود عباس، و نه آن‌هایی که مقاومت می‌کنند و در اردوگاه اجباری بزرگ در غزه، در زندان‌ها و یا دیگر بخش‌های فلسطین اشغالی محاصره شده‌اند).

وی گفت: اگر روزی به این هدف یعنی تخریب این دیوار مفتضح برسد، همانند کاری که پاپ سابق با دیوار برلین انجام داده بود، گامی خوب اما مغرضانه بر‌می‌دارد زیرا این کار منجر به یک رهایی و آزادی واقعی نمی‌شود، بلکه یکبار دیگر فلسطینی‌های مظلوم اسیر دستان صهیونیست‌های اشغالگر می‌شوند. همان‌گونه که آلمان شرقی را تسلیم آغوش سرمایه‌داری وحشی کردند.

امام جماعت مسجد بوینوس آیرس گفت: در خصوص اینگونه رفتارهای پاپ گفتنی است که اگر یک یهودی و یک مسلمان که هیچ نمایندگی رسمی و سازمانی یا مذهبی در جامعه اسلامی ندارد را به عنوان همراهان پاپ در سفر به فلسطین اشغالی انتخاب کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که پاپ روابط با یهودی‌های صهیونیست را نسبت به یهودی‌های غیر صهیونیست در اولویت قرار می‌دهد و مسلمانان قوی‌تر و نماینده را نادیده می‌گیرد.

وی افزود: پاپ با اشتباه‌گرفتن صهیونیست‌ها با یهودیان خطای دیگری مرتکب شد. صهیونیسم و آخرین محصول آن که دولت اسرائیل است، یک پروژه سکولار را معرفی می‌کند که در مورد مذهب یهود و نمادهایش از آن استفاده کرده است، مذهبی که بسیاری از رهبران و بنیان‌گذارانش به آن ایمان ندارند. پروژه‌ای که به گفته «مهاتما گاندی» با حمایت سرنیزه‌های انگلیسی انجام گرفته است. به‌همین دلیل باید ملت فلسطین را اشغال می‌کرد و به اسارت می‌گرفت. بنابراین، صهیونیسم پروژه‌ای بر ضد یهودیسم می‌باشد که در اصل موسی خود پروژه رهایی مردم برده از چنگال فرعون است.

با این اقدام مهربانانه در مقابل صهیونیسم اشغالگر، پاپ تصویر خوب خود را در دنیای اسلام پاک کرده است، تصویری که آن را از طریق موضع‌گیری‌اش در مورد سوریه به دست آورده بود، او نه تنها اکثریت دنیای مسلمان را که از اشغال شدن ملت برادر خود یعنی فلسطین رنج می‌برند نا‌امید کرد، بلکه بسیاری از مسیحیان ارتودوکس و کاتولیک را که نسبت به اقدامات جنایتکارانه اسرائیل آگاهی دارند را نیز به یاس و نومیدی کشاند.

وی افزود: کافی است نگاهی به بسیاری از تیترهای روزنامه‌ها و نشریات دنیای اسلام بیاندازیم. گفته می‌شود که اگر پاپ صدای فریاد‌های مردم فلسطین را زیر شکنجه‌هایی که هر روز در دخمه‌ها متحمل می‌شدند، می‌شنید، باید از شنیده‌هایش در سرزمین فلسطین حمایت می‌کرد.

پاز در ادامه گفت: نمی‌خواهم این موضوع را نادیده بگیرم که پاپ فرانسیسکو موضع خود را نقض نمی‌کند و بلد است صدای آن همه مظلوم در دنیا را بشنود، مظلومانی که با چشمانی باز بسیاری از مواضع امید بخش قبلی وی را پیشتر دیده‌اند.

«کلِلیا لورو»، یکی از دوستان پاپ فرانسیسکو که زنی با ایمان و همسر اسقف «پودِستا» است، می‌گفت که پاپ فرانسیسکو آن صداها را می‌شنود.

عبدالکریم پاز در آخر افزود: امیدواریم که پاپ مذاکره‌ای عمیق را با دنیای اسلام شروع کند نه آن اسلامی که صهیونیسم قبول دارد امید است خداوند گفت‌و‌گوی واقعی و فراگیر را مقرر کند. مذاکره‌ای که موجب بازگشت میلیون‌ها فلسطینی اخراج شده به سرزمین آبا و اجدادیشان شود و به گونه‌ای صلح‌آمیز رفراندومی برای اعاده حقوق ملت فلسطین برپا شود، و به این ترتیب صلح و عدالت واقعی حاکم شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها