امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۷:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86460
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 151
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی‌اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل عصر امروز در همایش امام ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی‌اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل عصر امروز در همایش امام خمینی و بیداری اسلامی که با حضور میهمانان خارجی شرکـ‌ت‌کننده در سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) در هتل شهر برگزار شد، اظهار داشت:‌ مبعث بیداری اسلامی امری است که با آن آشنایی داریم و به ویژه در سه سال اخیر بعد از تحولات شمال افریقا و سایر نقاط جهان اسلام اتفاق افتاد.

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی با بیان اینکه جلسات متعددی در جمهوری اسلامی و برخی از کشورهای دیگر اسلامی در رابطه با بیداری اسلامی برگزار شد، تصریح کرد:‌ تأسیس دبیرخانه آن در جمهوری اسلامی با تصویب مجمع عمومی فرهیختگان و علمای جهان اسلام صورت گرفت و ظرف این مدت جلسات متعددی با جوانان، علما، اساتید دانشگاه و بانوان برگزار شد که ادامه خواهد یافت.

وی برهمین اساس به تاریخچه بیداری اسلامی اشاره کرد و قدمت آن را در جهان اسلام به قدمت تاریخ استعمار دانست.

ولایتی تصریح کرد: کسانی که در کشورهای مختلف اسلامی به عنوان فرهیختگان و علما شاهد ظلم بیگانگان و تلاش آنها در جهت استعمار و استثمار ملل اسلامی بودند، اقدام به کارهایی کردند که در جهت احیای ارزش‌های اسلامی و آگاه‌ کردن مسلمانان نسبت به خطر هجوم استعمارگران بود.

وی افزود:‌ اگر ایستادگی ایران در بحث هسته‌ای نبود ایران امروز کشور هسته‌ای به شمار نمی‌رفت،‌ ما در بحث هسته‌ای، سلول‌های بنیادی و موشکی حرف نخست را در منطقه می‌زنیم.

ولایتی با تأکید براینکه جهان اسلام هیچگاه در مقابل استعمار بیگانگان ساکت ننشسته است، یادآور شد:‌ همواره در جهت نهضت بیداری اسلامی تلاش کرده و در ایران با فتوای میرزای شیرازی علیه تنباکو برای اولین بار یک عالم توانست اقدامی کند که انگلیسی‌ها در آن شکست خوردند.

وی بر همین اساس به نهضت‌های یمن و مصر اشاره کرد و گفت: در این 200 سالی که گذشت زمانی نبوده که مسلمانان از این امر فارغ شده باشند؛ نهضت امام خمینی(ره) در دعوت مردم به اسلام انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی جامعیتی داشته که دیگر علما و بزرگان و پیشوایان اسلامی آن را نداشتند.

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی با بیان اینکه امام خمینی (ره) در درجه اول کار خود را علیه حکومت وقت یعنی محمدرضا شاه پهلوی در سال 1341 هجری با صدور بیانیه معروف به انجمن‌های ایالتی و ولایتی آغاز کرد، گفت: امام مقابل آن ایستاد و موجب شد آن قانون متوقف شود.

ولایتی همچنین به پانزدهم خردادماه اشاره کرد و اظهار داشت: مردم در مقابل ظلم رژیم ایستادند و به دعوت امام (ره) لبیک گفتند.

وی در ادامه سخنان خود به پایه‌های فکری تشکیل حکومت اسلامی توسط امام خمینی (ره)‌ در زمانی که در نجف بودند اشاره و تصریح کرد: امام (ره) این پایه‌‌های فکری را بنا نهادند و بعد از مبارزات طولانی و تجربه گرفتن از دیگران مقدمه تئوریک این امر را فراهم کردند.

ولایتی با تأکید براینکه اعتقاد امام (ره) حاکمیت فقیه بر کشور بود، ادامه داد: براساس نظرات ایشان اگر مسلمانان براساس حکومت اسلامی حکومت خود را بنا نکنند و از حکومت‌های غیر مسلمان تقلید کنند این مقدمه تسلظ فکری بیگانگان بر جوامع اسلامی است که موجب می‌شود پای آنها به کشور ما باز و گام‌های دیگری بردارند.

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی تصریح کرد: امام خمینی فرمودند باید در چارچوب قوانین اسلامی رأی مردم حاکم باشد و مردم به نماینده‌ای رأی دهند که به مبنای اسلامی معتقد باشد وگرنه شورای نگهبان او را رد خواهد کرد البته اقلیت‌های مذهبی نیز در ایران نیز حق خود را دارند.

وی با تأکید براینکه رمز دشمنی دیگران با ما این است که اگر این کشور سرپا بماند که مانده و به احکام اسلامی عمل کند که می‌کند حاصلش استقلال و اقتدار است، افزود: ما در برخی قسمت‌ها همچون علمی و فناوری توانستیم ظرف 35 سال راهی را طی کنیم که غرب در 300 سال طی کرد.

ولایتی برهمین اساس به موضوع هسته‌ای، موشکی، سلول‌های بنیادین و انتشار مجلات معتبر بین‌المللی ایران اشاره کرد و گفت: ما اکنون در این زمینه‌ها حرف اول را در منطقه می‌زنیم و این در سایه حکومت اسلامی است.

وی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد:‌ اگر ایستادگی ایران در بحث هسته‌ای نبود ایران امروز یک کشور هسته‌ای نبود، یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران امروز آنچه دارد از درون خودش جوشیده و توسط جوانان مؤمن به دست آورده است و این در سایه حکومت اسلامی اتفاق افتاده است.
لاریجانی گفت: ایستادگی امام راحل و خلف صالح او آیت‌الله خامنه‌ای در برابر زیاده‌خواهی غربی‌ها و مخالفان اسلام و جمهوری اسلامی است که توانسته این کشور را سرپا نگه دارد و ایران به  قدرت بین‌المللی و قدرت اول منطقه تبدیل شود.

ولایتی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران مستقل‌ترین و مقتدرترین کشور جهان اسلام و منطقه است، گفت:‌ این به برکت جمهوری اسلامی و امام خمینی (ره) است.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در ادامه یادآور شد: آثار بیداری اسلامی را می‌توان در تمام جهان اسلام دید؛ همه مسلمانان شیعه و سنی به وجود امام خمینی (ره) افتخار می‌کنند؛ کار امام همه مسلمانان را بیدار کرد و دیدگاه آنها را نسبت به اطماع استعمارگران‌ آشنا کرد و از آن پس در کشورهای اسلامی همچون سوریه و لبنان آثار بیداری اسلامی را می‌بینیم به طوری که مکاتب غیر اسلامی امروز در بین مسلمانان جایگاه ثابتی ندارند.

وی در پاسخ به سؤال یکی از میهمانان مبنی براینکه راز پیروزی نهضت امام و ماندگاری آن در جهان اسلام چیست؟ اظهار داشت:‌ اعتقاد کامل امام به اسلام و وعده و نصرت الهی، اخلاص امام و اینکه کار را برای خدا می‌کرد را باید راز پیروزی ایشان دانست.

ولایتی با بیان اینکه امام (ره) مردم را به وحدت اسلامی بین شیعه و سنی رهنمون و به پرهیز از تفرقه تأکید می‌کردند، افزود: امام هیچ‌گاه به حسن‌نیت استعمارگران اعتماد نداشت و معتقد بود مسلمانان اگر اعتمادبه‌نفس پیدا کرده و توکل به خدا کنند توان پیشرفت را بدون نیاز به بیگانه دارند و در هر حوزه‌ای وارد شوند با توکل به خدا پیروز خواهند شد.

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی با تأکید براینکه امام خمینی (ره) هیچگاه مأیوس نشدند، اظهار داشت: ‌دغدغه‌شان سرنوشت مسلمانان بود و رمز نفوذ کلام امام همین اخلاص و ایمان ایشان بود.

وی در ادامه سخنان خود به نگاه برخی حکومت‌ها در کشورهای عربی اشاره و تصریح کرد: متأسفانه برخی از حکومت‌ها در کشورهای عربی تصورشان این است اگر با ایران کنار بیایند و وحدت کلمه  پیدا کنند ممکن است در داخل کشور دچار مشکل شوند از این‌رو علیه ایران جوسازی می‌کنند.

ولایتی با بیان اینکه در برخی از این کشورها رأی مردم حاکم نیست، افزود: به همین دلیل تقلید در آنچه در ایران افتاده را به نفع خود نمی‌دانند و شروع به تبلیغ علیه ایران می‌کنند.

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی با بیان اینکه امام خمینی و مقام معظم رهبری نظرشان این است که با تمام کشورهای اسلامی به ویژه عربی روابطی دوستانه داشته باشیم، افزود: قصد دخالت در امور داخلی آنها را نداریم جز تبلیغ اسلام و وحدت امت اسلامی.

وی در ادامه سخنان خود در پاسخ به سؤالی درباره وضعیت زنان در کشور ایران؛ با بیان اینکه تفاوتی در رأی دادن و رأی گرفتن و نماینده مجلس شدن بین زن و مرد نیست و رأیی که یک خانم و آقا می‌دهند هر دو مساوی است و این نشان از عدالت اسلامی دارد.

ولایتی با تأکید براینکه در برخی از کشورهای غربی از زن به عنوان یک وسیله در جهت اهداف خود استفاده می‌شود، گفت: اقلیتی در کشورهای غربی حاکم هستند که به اسم اکثریت حکومت می‌کنند؛ در انتخابات کسانی که پول و نفوذ بیشتری دارند آنها حاکمیت را در دست دارند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار