امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۲:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86479
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 12
شاهین سپنتا امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اصفهان در پاسخ به این سؤال که با توجه به اینکه از سال‌های گذشته تاکنون تالاب گاوخونی خشک شده است، به ...

شاهین سپنتا امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اصفهان در پاسخ به این سؤال که با توجه به اینکه از سال‌های گذشته تاکنون تالاب گاوخونی خشک شده است، به عنوان یک فعال زیست محیطی وضعیت این تالاب را چگونه ارزیابی می‌کنید و در مورد توفان‌های شن ناشی از خشکی این تالاب توضیح بدهید، اظهار کرد: جلوگیری از رشد و گسترش بیابان‌ها و جلوگیری از بیابان‌زایی یکی از مهم‌ترین کارکرد‌های تالاب‌ها است.

وی تالاب گاوخونی را یکی از مهم‌ترین تالاب‌های بین‌المللی و تالاب‌های ایران دانست و اضافه کرد: طی سال‌های گذشته تاکنون این تالاب خشک شده است و به دلیل نبود آب در رودخانه زاینده‌رود هیچ آبی وارد تالاب گاوخونی نمی‌شود.

یک فعال زیست محیطی و عضو انجمن دوستداران اصفهان با تاکید بر اینکه زمانی که رودخانه زاینده‌رود خشک و بدون آب می‌شود، پوشش گیاهی تخریب شده و خاک بدون پشتوانه زیست محیطی می‌شود، تصریح کرد: همچنین با خشکی رودخانه خاک به راحتی حرکت می‌کند و به دنبال این موضوع سبب ایجاد گرد و غبار در سطح منطقه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نبود آب در رودخانه زاینده‌رود سبب خشکی تالاب گاوخونی شده است، ادامه داد: زمانی که تالاب گاوخونی خشک است، امکان ایجاد مشکلات زیست محیطی و گرد و غبار ناشی از خشکسالی این تالاب وجود دارد.

سپنتا با بیان اینکه خشکی تالاب گاوخونی تنها سبب ورود خسارت به اصفهان و کشاورزان شرق اصفهان نمی‌شود، تاکید کرد: بلکه خسارت‌های ناشی از خشکسالی این تالاب بین‌المللی به استان‌های همجوار نیز وارد می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه البته برای جبران خسارات وارد شده به کشاورزان یک سری تسهیلات و وام بلا‌عوض به این افراد پرداخت می‌شود، افزود: اما میزان خسارت‌های سنگین وارد شده به تالاب و منطقه محاسبه نشده است و هیچ جبران خسارتی در این زمینه صورت نمی‌گیرد.

یک فعال زیست محیطی و عضو انجمن دوستداران اصفهان با اشاره به اینکه احیای تالاب گاوخونی در گروی احیای رودخانه زاینده‌رود است، گفت: تا زمانی که رودخانه زاینده‌رود زنده و احیاء نشود، شاهد وجود مشکلات زیست محیطی ناشی از خشکی تالاب گاوخونی هستیم.

وی با بیان اینکه رودخانه زاینده‌رود و تالاب گاوخونی باید از سرچشمه رونق بگیرد، اظهار کرد: تمام زیست‌مندان موجود در تالاب گاوخونی از جمله گونه‌های گیاهی و جانوری موجود در تالاب از حق‌آبه برخوردار هستند و حق‌آبه تنها به کشاورزان اختصاص ندارد.

سپنتا با تاکید بر اینکه حق‌آبه تالاب گاوخونی یک تعارف زیست محیطی نیست و حق‌آبه زیست محیطی این تالاب باید مشخص شده و اختصاص داده شود، ادامه داد: حق‌آبه زیست محیطی چیزی نیست که تنها در بند‌های قانونی آورده شود، بلکه حق‌آبه یک ضرورت زیست محیطی است.

وی با اشاره به اینکه نبود مدیریت یکپارچه روی رودخانه زاینده‌رود موضوعی است که امروز بسیاری از افراد به آن اشاره می‌کنند و این موضوع مورد غفلت قرار گرفته است، تصریح کرد: دولت تدبیر و امید باید تدابیر لازم را در راستای اعمال مدیریت یکپارچه روی زاینده‌رود اتخاذ کند تا مشکلات زیست محیطی موجود در اصفهان برطرف شود.

این فعال زیست محیطی و عضو انجمن دوستداران اصفهان با بیان اینکه خشکی تالاب گاوخونی به تنهایی سبب ایجاد توفان نمی‌شود، اضافه کرد: وجود باد‌های موسمی در اصفهان سبب ایجاد توفان نمک و گرد و غبار به دلیل خشکسالی تالاب گاوخونی در اصفهان می‌شود.

انتهای پیام/63004/ب30/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها