امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۷:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86514
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار فارس در سوریه، صبح روز انتخابات ریاست جمهوری در سوریه در سراسر دمشق، شاهد حضور با انگیزه مردم بود. مشارکت در هر استانی به تناسب ...

به گزارش خبرنگار فارس در سوریه، صبح روز انتخابات ریاست جمهوری در سوریه در سراسر دمشق، شاهد حضور با انگیزه مردم بود.

مشارکت در هر استانی به تناسب شرایط امنیتی آن استان متفاوت است اما هر استان به تناسب خودش، شاهد اقبال مردمی گسترده بود آنچنان که پس از گذشت هشت ساعت از آغاز اخذ رأی، 220 صندوق رأی به صندوق‌های رأی در شهر دمشق اضافه شد.

کمیته عالی انتخابات سوریه دو ساعت مانده به پایان مهلت قانونی اخذ رأی، اعلام کرد که حجم استقبال مردمی از انتخابات بحدی بالاست که از انتظارها فراتر رفت.

طبق اعلام قبلی کمیته عالی انتخابات سوریه مهلت اخذ رأی ساعت 19 (2030 تهران) پایان خواهد یافت اما از آنجا که در برخی مراکز دیگر از جمله مرکز رأی مستقر در گذرگاه مرزی «جدیدة یابوس» و همچنین در حلب، درخواست شده است تا صندوق‌های اخذ رأی افزایش پیدا کند، به نظر می‌رسد که مهلت، تمدید شود.

به گفته کمیته عالی قضایی انتخابات سوریه در حلب، این شهر نیز شاهد افزایش 150 صندوق رأی بود. همچنین همین کمیته شاخه شهر درعا در جنوب سوریه نیز اعلام کرد که صندوق‌های رأی در دو شهر «ازرع» و «الصنمین» افزایش داده شده است تا پاسخگوی حضور مردم باشد.

از طرفی دیگر، کمیته عالی قضایی 10 ساعت پس از آغاز روند اخذ رأی اعلام کرد که هیچ تخلفی در روند انتخاباتی در کشور یا در دمشق هنوز گزارش نشده است.

این مطلب پس از آن اعلام شد که اعضای کمیته عالی قضایی به شماری از مراکز رأی گیری از جمله در دمشق سرکشی کردند و از تداوم عادی روند اخذ رأی مطمئن شدند.

علاوه بر این، با آنکه مهلت رأی‌گیری به ساعات پایانی نزدیک می‌شود، اما سه هواپیما از کویت به سوریه آمد و شماری زیادی از سوری‌های مقیم این کشور را برای شرکت در انتخابات به این کشور منتقل کرد.

گفته می‌شود تعداد اتباع سوریه در کویت نزدیک به 170 هزار نفر است و اگر به همه آنان اجازه داده شود که در انتخابات شرکت کنند، سونامی دیگر پس از لبنان شکل خواهد گرفت.

انتخابات امروز سوریه در زمانی با اقبال مردمی و مشارکت پررنگ برگزار می‌شود که گروه‌های مسلح همچنان در برخی مناطق این کشور از جمله در بخش‌هایی از حلب، دیرالزور، الحسکه، درعا، ریف دمشق و رقه حضور دارند اما این حضور از دو جهت نتوانسته است مانع حضور مردم در انتخابات بشود.

جهت نخست این است که ساکنان مناطقی که تحت کنترل افراد مسلح است، بیشترشان به شهرها و مناطق امن تحت کنترل ارتش منتقل شده‌اند و دوم اینکه گروه‌های مسلح بیشتر در مناطق پیرامونی مراکز استان‌ها حضور دارند حال آنکه مرکز استان‌ها شاهد جمعیت قابل توجهی از مردم است و همچنین تحت کنترل ارتش و دولت سوریه قرار دارد.

ولید المعلم وزیر خارجه سوریه امروز سه‌شنبه در گفت‌وگو با با شبکه المیادین تاکید کرد که به دلیل خروج مردم از برخی شهرها به خارج از کشور، هنوز نمی‌توان به طور دقیق اعلام کرد که چه تعداد واجد شروط رأی دادن هستند.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها