امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۱۵:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86552
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، «یرلان ادریس‌اف»، وزیر امور خارجه قزاقستان و نمایندگان سایر نهادهای دولتی ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، «یرلان ادریس‌اف»، وزیر امور خارجه قزاقستان و نمایندگان سایر نهادهای دولتی این کشور در خصوص نتایج امضای قرارداد ایجاد اتحادیه اقتصادی اوراسیا یک جلسه‌ تشریحی برگزار کردند.

در این نشست از طرف مقامات قزاق همچنین نمایندگان وزارت اقتصاد و برنامه‌ریزی بودجه، صنعت و فناوری نوین شرکت داشتند.

برگزاری این جلسه در حالی است که در شهر آستانه پایتخت قزاقستان در تاریخ 29 ماه می سال جاری اجلاس شورای عالی اقتصادی اوراسیا در سطح رؤسای جمهور برگزار شد که در آن رؤسای جمهور قزاقستان، بلاروس و روسیه قرارداد ایجاد اتحادیه اقتصادی اوراسیا را امضا کردند.

وزیر امور خارجه قزاقستان در سخنرانی خود در این جلسه تشریحی با اعلام اینکه اتحادیه اقتصادی اوراسیا از تاریخ یکم ژانویه سال 2015 کار خود را آغاز می‌کند، تأکید کرد که این اتحادیه به عنوان یک سازمان بین‌المللی همگرایی منطقه‌ای اقتصادی تأسیس می‌شود.

وی ادامه داد که با این وجود، ظرفیت قابل‌ملاحظه اقتصادی در قالب بازاری واحد در حال ایجاد است که متشکل از 170 میلیون نفر می‌باشد و سودمندی پروسه همگرایی هم اعضای آن و هم شرکای خارجی این اتحادیه را در برخواهد گرفت.

ادریس‌اف همچنین تأکید کرد که همگرایی در چارچوب اتحادیه گمرکی و فضای واحد اقتصادی برای قزاقستان سود ملموسی از لحاظ افزایش حدود 2 برابری تبادل کالا (از 72 میلیارد دلار در سال 2009 تا 133 میلیارد دلار در سال 2013) را به دنبال داشته است.

وی تصریح کرد: علاوه بر این انتظار می‌رود که با توجه به فعالیت اتحادیه اقتصادی اوراسیا، تا سال 2030 رشد تولید ناخالص داخلی در کشورهای عضو این اتحادیه به 25 درصد برسد.

در این جلسه همچنین به جنبه باز بودن درب این تشکل برای استقبال از اعضای جدید اشاره شد و عنوان گردید که این مسئله فرصتی برای کشورهای عضو جهت ادامه توسعه همکاری نزدیک اقتصادی و انعقاد موافقت‌نامه‌های جدید با سایر کشورهاست.

در این نشست قصد قزاقستان برای تلاش جهت پیوستن به سازمان تجارت جهانی در سال جاری نیز مورد تأکید قرار گرفت.

وزیر امور خارجه قزاقستان در ادامه به تشریح ساختار آتی اتحادیه اقتصادی اوراسیا پرداخت و اعلام کرد که بر مبنای نهادهای موجود اتحادیه گمرکی و فضای واحد اقتصادی، ساختارهایی مانند شورای عالی (در سطح رؤسای جمهور)، شورای میان دولتی (در سطح رؤسای دولت)، کمیسیون اقتصادی اوراسیا (در سطح شورا و هئیت رئیسه) و دادگاه اتحادیه اقتصادی اوراسیا تأسیس می‌شوند.

ادریس‌اف در مورد سازوکار اتخاذ تصمیمات در این اتحادیه نیز اظهار داشت: همه تصمیمات در سطح شورای عالی، شورای میان دولتی و شورای کمیسیون (در سطح معاونین رؤسای دولت) بدون استثنا با اتفاق‌نظر اتخاذ می‌شوند.

وی ادامه داد که تصمیمات هئیت رئیسه کمیسیون از طریق اتفاق‌نظر و اکثریت آراء متخصصین با دو سوم آراء از تعداد کلی اعضای هئیت رئیسه اتخاذ می‌شود.

وزیر امور خارجه قزاقستان تصریح کرد: با این وجود، در قرارداد این اتحادیه آمده است که شورای عالی فهرست مسائل مهم و حیاتی را تعیین می‌کند که بر طبق آن هئیت رئیسه تصمیمات را از طریق اتفاق‌نظر اتخاذ می‌نماید ضمن اینکه در اختیارات شورای عالی و میان دولتی امکان لغو تصمیمات نهادهای زیردست از جمله شورا و هئیت کمیسیون در نظر گرفته شده است.

این مقام قزاق همچنین تأکید کرد: در این قرارداد اصل تساوی کشورهای عضو در مدیریت واحدهای ساختاری نهادهای دائمی اتحادیه مذکور قید شده است و گزینش نامزدها برای مقام مدیر اداره و معاونین در کمیسیون و رئیس دبیرخانه، معاونین و مشاورین دادگاه اتحادیه بر پایه رقابت کاندیداها با توجه به اصل تساوی طرفین انجام می‌شود. 

وی افزود: سایر کارمندان نیز بر اساس کنکور از بین شهروندان کشورهای عضو با توجه به سهم طرفین در تأمین مالی اتحادیه انتخاب می‌شوند.

ادریس‌اف در ادامه اظهار داشت: در این قرارداد همچنین مفادی وجود دارد که به اشخاص حقیقی و حقوقی طرفین امکان مراجعه به کمیسیون به زبان دولتی را می‌دهد.

وزیر خارجه قزاقستان ادامه داد: علاوه بر این، در قرارداد فصل‌هایی در مورد برخی جهات همچون مجموعه کشاورزی، صنعت، مهاجرت کاری، سیاست ارزی، تنظیم بازارهای مالی، سیاست رقابت، انحصارهای طبیعی، تجارت خدمات و سرمایه‌گذاری، مالیات، سیاست تجارت خارجی، سیاست اقتصاد کلان و انرژی نیز درج شده است.

وی همچنین گفت: طرفین در مورد بسیاری از این جهات توافقات موجود را که در چارچوب تشکیل فضای واحد اقتصادی حاصل شده‌اند، تحکیم بخشیدند ضمن اینکه وظایف، اهداف و ابزارهای دسترسی به چهار مورد آزاد شامل جریان کالا، خدمات، دارایی و نیروی کاری به طور اساسی تجدید شده است.

ادریس‌اف در پایان اظهار داشت که سفرای کشورهای خارجی در این جلسه توجیهی از طرف نمایندگان قزاقستان پاسخ‌های جامعی در مورد سؤالات مربوط به دورنما و مدت پیوستن سایر کشورها به اتحادیه اقتصادی اوراسیا، تأثیر پیوستن به اتحادیه اقتصادی اوراسیا بر رتبه‌بندی اعضای آن، استقرار جغرافیایی نهادهای مدیریتی اتحادیه، استفاده از زبان‌های ملی دولتی در کار اتحادیه و سایر موارد را دریافت کرده‌اند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار