امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۹:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86554
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 42
به گزارش خبرنگار خبرگزای فارس در بیشکک، در این رابطه اخیرا یک یادداشت‌تفاهم در مورد احداث یک نیروگاه هسته‌ای با رآکتوری با ظرفیت تولید 300 تا 1200 ...

به گزارش خبرنگار خبرگزای فارس در بیشکک، در این رابطه اخیرا یک یادداشت‌تفاهم در مورد احداث یک نیروگاه هسته‌ای با رآکتوری با ظرفیت تولید 300 تا 1200 مگاوات برق بین این 2 کشور به امضا رسید.

از جانب روسیه «قیرینکو» رئیس شرکت «روس‌اتم» و از سوی قزاقستان «شکولینیک» رئیس کمپانی «کازاتم‌پروم» این یادداشت‌تفاهم را امضا کردند.

هزینه تقریبی ساخت چنین نیروگاهی حدود پنج میلیارد دلار ارزیابی می‌شود اما به گفته مقامات قزاق، احتمال دارد که این هزینه در قزاقستان کمتر باشد.

به گفته رئیس شرکت روس‌اتم، احداث ساختمان فنی این نیروگاه پس از شش یا 9 ماه به پایان خواهد رسید.

این در حالی است که قبلا اعلام شده بود: محل استقرار این نیروگاه در شهر «کورچاتوف» مرکز سابق میدان آزمایشات هسته‌ای «سمیپالاتینسک» خواهد بود.

طرفین در چارچوب این توافقنامه موظف شدند تا همکاری برای تأمین سوخت هسته‌ای این نیروگاه و امکان تولید آن و یا تولید مشتقات آن در قزاقستان را از طریق تأسیس یک تعاونی تولیدی مشترک برعهده گیرند.

در چارچوب امضای این سند همچنین «نقشه‌راه» تنظیم مسائل مربوط به استخراج انرژی در حوزه‌های «خراسان -1»، «آکدالا» و «یوژنی اینکای» در قزاقستان نیز به امضای طرفین رسید.

این در حالی است که امضای قراردادهای تکمیلی میان این 2 کشور در مورد استخراج انرژی برای تاریخ 28 اکتبر سال جاری برنامه‌ریزی شده است.

علاوه بر این، شرکت‌های روس‌اتم و کازاتم‌پروم برنامه جامع توسعه همکاری روسیه- قزاقستان در زمینه انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای را امضا کرده و در خصوص همکاری در زمینه انرژی جایگزین و تولید فلزات نادر نیز به توافق رسیدند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار