امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۵:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86557
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
حبیب‌الله بهمنی کارگردان سینما در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس، درباره اینکه چرا تاکنون فیلمی با کیفیت مناسب درباره زندگی حضرت امام خمینی(ره) ...

حبیب‌الله بهمنی کارگردان سینما در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس، درباره اینکه چرا تاکنون فیلمی با کیفیت مناسب درباره زندگی حضرت امام خمینی(ره) ساخته نشده است، گفت: ساخت فیلمی درباره چنین شخصیت‌هایی که پیروان فراوان دارند و شخصیت‌های زنده‌ای‌ هستند بسیار سخت است. زیرا متولیان بسیاری دارند، حتی اگر در تاریخ به عقب بازگردیم و برای ساخت فیلم وارد زندگی معصومین(ع) شویم، مجددا سختی‌های خود را دارد.

وی افزود: یک مانع این است که هر هنرمندی جرأت ورود برای ساخت اینگونه آثار را ندارد، مگر اینکه متولیان امر و کسانی که درباره یک شخصیت بزرگ مطلع هستند، از هنرمندان دعوت کنند تا وارد عرصه شوند و تحت نظر آنها کار کنند.

بهمنی خاطرنشان کرد: البته این کار خیلی کم اتفاق افتاده است، متولیان امر یا ورود نمی‌کنند و یا اگر ورود کنند، به دلیل اینکه نتیجه کار رضایت آنها را تامین نمی‌کند، سرخورده می‌شوند و این موجب می‌شود تا کمتر سراغ هنرمندان بروند و یا اصلا این موضوع را کنار بگذارند.

وی ادامه داد: مانع دیگر این است که هنرمند خود را محدود و محصور می‌داند در اینکه چطور پاسخگوی این مدعیان باشد.

وی در توضیح مانعی دیگر برای ساخت چنین فیلم‌هایی افزود: سیاستگذاری و مدیریت فرهنگی یک مانع دیگر است، من معتقدم تمام مدیران سینما در دوران‌های مختلف علاقه داشتند که در این باره کار کنند، اما شاید به نوعی محدودیت‌هایی وجود داشت که نتوانستند از آن عبور کنند و اینها دلایلی است که نشود در این باره کاری انجام داد.

بهمنی با اشاره به اینکه امام با شجاعت خویش توانستند مشکلاتی که در طول انقلاب اسلامی با آن مواجه شدند را پشت سر بگذارند، افزود: مدیریت فرهنگی ما نیز به چنین شجاعتی نیاز دارد و باید موانع را برطرف کنند تا زمینه ساخت فیلم‌های مناسب در باره شخصیت‌های بزرگ انقلاب اسلامی و شیعه ایجاد شود.

وی گفت: هنرمندان هم علی‌رغم اینکه دغدغه دارند، وقتی می‌خواهند در این باره کار کنند بخاطر سیاسی بودن این نوع موضوعات نیاز به پشتیبانی سیاسی دارند، شرایط ساخت چنین فیلم‌هایی مانند یک فیلم معمولی نیست و نیاز به طراحی متولیان، مدیران و هنرمندان دارد.

این کارگردان سینما درباره اینکه غربی‌ها توانستند در کشورشان شخصیت‌ها و رهبرانشان را به تصویر بکشند اما ما از این موضوع غافل شده‌ایم، گفت: میزان حساسیت‌هایی که در جامعه انقلابی ما وجود دارد در جوامع غربی وجود ندارد و مدعیان و متولیان زیادی نیستند و اینکه یا قلب تاریخ می‌کنند و یا واقعیت را می‌گویند به هرحال مردم را در مقابل یک اتفاق انجام شده قرار می‌دهند اما فضای فرهنگی ما با فضای فرهنگی غرب متفاوت است.

وی افزود: البته دغدغه‌ها مهم است، ممکن است در بین صاحبان سرمایه و یا کسانی که توان ساخت فیلم را دارند، دغدغه وجود نداشته باشد و اگر هم دغدغه دارند، جرأت ساخت آن را نداشته باشند. گاهی هم دغدغه و جرأت وجود دارد اما دیگر سرمایه لازم را ندارد. چه خوب است یک هماهنگی بین متولیان امر، هنرمندان دغدغه‌مند و صاحبان سرمایه بوجود بیاید تا تبدیل بر عزمی برای تولید اینگونه آثار شود.

وی در خاتمه گفت:‌به هرحال مجموعه سینمای ما هنوز هم وامدار پشتیبانی حضرت امام برای ادامه حیات خود می‌باشد و تاکنون حق ایشان را ادا ننموده است.
انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها