امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۲۱:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86615
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۴
تعداد بازدید: 134
به گزارش مانیتورینگ خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوریه رسانه‌هایی که از ابتدای بحران ...

به گزارش مانیتورینگ خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوریه رسانه‌هایی که از ابتدای بحران نقش مهمی در تشدید خشونت‌ها در این کشور داشتند تلاش کردند تا برگزاری این انتخابات را با جریان سازی تحت تاثیر قرار دهند.

شبکه تلویزیونی العربیه عربستان در گزارشی با عنوان «نمایش انتخابات اسد در مناطق تحت نفوذش» گزارش داد که این انتخابات در مناطق تحت کنترل ارتش برگزار شده و دربرگیرنده تمام مناطق سوریه نبوده است.

این درحالی است که بنابر گزارش‌ها از 14 استان سوریه در 13 استان این کشور انتخابات برگزار نشد. تنها استانی که در آن انتخابات برگزار نشد استان مرزی الرقه  بود که تحت اشغال گروه تروریستی داعش است.

این شبکه در ادامه برگزاری انتخابات را در فضایی آکنده از نگرانی امنیتی توصیف کرده و در ادامه مدعی شد که مخالفان این انتخابات در برخی کشورهای غربی همزمان با برگزاری انتخابات دست به تظاهرات زده اند.

انتخابات در سوریه درحالی روز گذشته  با استقبال خوب مردمی مواجه شد که به دلیل صفوف طولانی رای دهنده گان کمیته عالی انتخابات وادار به تمدید ساعات برگزاری شد و نکته قابل توجه اینجاست که  روز گذشته سوریه یکی از آرام ترین روزهای خود را طی سه سال گذشته سپری کرد و علی رغم ادعاهای مخالفان مسلح عملیات تروریستی قابل توجهی روی نداد.

العربیه در حال حاضر تنها شبکه عربی است که همچنان از گروههای تکفیری و تروریستی در سوریه حمایت می کند و مواضع انها را بازتاب می دهد. دلیل این رفتار العربیه وابستگی آن به دربار سعودی است که بزرگترین بازنده تحولات سه سال اخیر سوریه معرفی شده اند.

در همین حال شبکه الجزیره قطر  که در ابتدای بحران سوریه  تند تر از العربیه به نظام سوریه حمله می کرد با تیتر «انتخابات همزمان با بمباران» به موضوع انتخابات امروز در سوریه پرداخت و مدعی شد که هواپیماهای ارتش سوریه امروز مواضع مخالفان مسلح را در برخی مناطق هدف قرار داده است که در این حملات 20 نفر کشته شده‌اند.

همچنین این شبکه مدعی شد که انتخابات تنها در برخی از مناطق که تحت کنترل ارتش سوریه قرار دارد برگزار شده است، البته این شبکه با اذعان با استقبال گسترده از انتخابات و تمدید 5 ساعته زمان برگزاری تاکید کرد بشار اسد و همسرش رای خود را در مدرسه‌ای در دمشق دادند و پس از رای دادن با خبرنگاران صحبتی نداشتند.

الجزیره با توجه به اینکه قطر چند ماهی است که نظر به تغییر و تحولات داخلی ناشی از شکست در سوریه  رویکردش را نسبت به دولت دمشق عوض کرده است تلاش می کند  با واقع نگری بیشتری به تحولات سوریه بپردازد.

از سوی دیگر تلویزیون اسکای نیوز هم نتوانست اخبار مربوط به انتخابات سوریه را سانسور کند و در گزارشی کوتاه با اذعان به استقبال مردم از انتخابات از قول منابع خبری وابسته به مخالفان مسلح مدعی شد که امروز چندین خمپاره به اطراف دمشق اصابت کرده است.

این شبکه در ادامه تاکید کرد که مخالفان خواستار تحریم انتخابات امروز شده‌اند و تصریح کرد که برگزاری انتخابات در روند حل سیاسی سوریه اختلال ایجاد کرد.

یورونیوز هم در گزارشی تصریح کرد: دولت دمشق به وعده خود برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در اوج بحران و جنگ داخلی عمل کرد، انتخاباتی که بسیاری بشار اسد را پیروز این انتخابات می دانند.

این شبکه با بیان اینکه مخالفان دولت سوریه این انتخابات را زیر سوال برده اند تاکید کرد که این برخلاف نظر رای دهندگان در دمشق بود.

یورو نیوز همچنین در گزارشی به سراغ آوارگانی رفت که امروز در لبنان قصد رای دادن داشتند و تاکید کرد که در میان این آوارگان تعداد طرفداران بشار اسد کم نبودند.

تلویزیون بی‌بی‌سی عربی نیز در گزارشی با اشاره به تمدید ساعت انتخابات تاکید کرد که این انتخابات در سایه انتقادات طرف‌های غربی و مخالفان دولت سوریه در مناطق تحت کنترل ارتش برگزار شده است.

در ادامه «فردریک هوف» که در دولت آمریکا مسئولیت پرونده سیاسی سوریه را مورد بررسی قرار می‌داد به گفت‌وگو با بی‌بی‌سی پرداخت و مدعی شد که انتخابات سوریه جدی نیست و جشن سیاسی توسط بشار اسد است.

هوف انتخابات را مانعی برای آنچه که وی راه حل سیاسی در سوریه می نامید دانست و  مدعی شد که حتی اگر بشار اسد موافق تغییر باشد ایران مانع از تحول سیاسی (بخوانید طرح آمریکایی) در سوریه شده است.

این اظهارات مقام آمریکایی مسئول در امور سوریه در شرایطی مطرح می‌شود که آمریکایی‌ها به بهانه اینکه با این انتخابات راه حل مدنظر آنها برای سوریه به نابودی کشیده می‌شود مخالف سرسخت آن هستند و بنا بر اظهارات امیر عبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه حتی حاضر بودند که طرح 4 ماده ای ایران درباره سوریه را در شورای امنیت به شرط تعویق برگزاری انتخابات سوریه مورد بررسی قرار دهند.

طی راه حل سیاسی مد نظر آمریکا بشار اسد اختیاراتش به پائین ترین سطح می‌رسد و دولتی برخواسته از گروه‌های مخالف خارج نشین که غالباً در استانبول ترکیه مقیم هستند زمام امور را در اختیار می‌گیرد و در این شرایط آتش بس میان نیروهای ارتش آزاد و ارتش سوریه برقرار می‌شود.

این در حالی است که آمریکایی‌ها تا قبل از این تنها خواستار سرنگونی بشار اسد بودند و با پیروزهای ارتش سوریه و تغییر معادلات از مواضع خود عقب نشسته‌اند، همچنین با توجه به موضع ضعیف مخالفان مورد حمایت غرب تحت عنوان شورای مخالفان و ارتش آزاد و شکست‌های متعدد آنها درخواست برای آتش بس تلاشی برای نجات از نابودی آنهاست.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها