امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۲:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86633
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
«علاء الدین بروجردی» که روز دوشنبه در رأس یک هیأت از مجلس شورای اسلامی وارد دمشق شد تا در کنار دیگر هیئت‌های خارجی، شاهد چگونگی برگزاری انتخابات ...

«علاء الدین بروجردی» که روز دوشنبه در رأس یک هیأت از مجلس شورای اسلامی وارد دمشق شد تا در کنار دیگر هیئت‌های خارجی، شاهد چگونگی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سوریه باشد، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در دمشق، گفت که صرف حضور گسترده مردم سوریه در انتخابات، بسیاری از معادلات جاری درباره کشورشان را تغییر می‌دهد.

بروجردی با بیان اینکه فارغ از نتیجه، «اصل انتخابات سوریه بر تحولات سیاسی تاثیرگذار است»، گفت:‌ با توجه به اینکه پیش‌بینی آمریکایی‌ها از انتخابات سوریه، همین تاثیرگذاری [مردمی] بود، آنها همه تلاش خود را به کار گرفتند که انتخابات برگزار نشود.

رئیس هیئت پارلمانی ایران در سوریه افزود: آمریکایی‌ها حاضر شدند باج بدهند و پیشنهاد کردند که [رئیس جمهور بشار] اسد 2 سال در قدرت باقی بماند اما انتخابات برگزار نکند. مفهوم این پیشنهاد این است که انتخابات در تحولات آینده سوریه بسیار تاثیرگذار است.

بروجردی فلسفه و استدلال آمریکایی‌ها برای مخالفت با سوریه را دیگر پوچ و بی اساس دانست و توضیح داد: با توجه به اینکه همه استدلال‌های آنها این است که مخالفتشان با سوریه، مخالفت با دولت سوریه است، اکنون با برگزاری انتخابات و برآمدن دولت جدید بر اساس انتخاب مردم، عملا این اهرم فشار آنان دیگر از دست آنها گرفته می‌شود. بنابراین انتخابات سوریه کار را برای مخالفان سوریه بسیار مشکل‌تر خواهد کرد و به احتمال بسیار آغاز مرحله‌ای جدید در خصوص تحولات این کشور خواهد بود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی همچنین در پاسخ به این پرسش که آمریکا تا پیش از این مدعی بود که حرف زدن از انتخابات سوریه «نمایش کمدی»‌ و «طنز» است و انتخابات «غیرواقعی» خواهد بود، نیز گفت: اکنون با مخابره شدن تصاویر حضور مردم در انتخابات فهمیدند که انتخابات واقعی است. مخالفت آنان در سطح سیاسی است و چیزی را در عمل تغییر نمی‌دهد چرا که هم‌اکنون برای انتخابات سوریه فعالان سیاسی از همین کشورهای آمریکا و کانادا و ترکیه (که دولت‌هایشان بیشترین دشمنی را با سوریه کرده‌اند) به سوریه آمدند و در کنار هیئت‌های پارلمانی از شش هفت کشور روند انتخابات را همراهی و مشاهده کردند. انتخابات آزاد سوریه را همه رسانه‌ها پوشش خبری زنده دادند. تصاویرش منتشر شده است و همگان دیدند. بنابراین دیگر آن سخنان قبلی آمریکا و مخالفان سوریه در بازار سیاست جهانی خریداری دیگر ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با برگزاری چنین انتخاباتی که حتی کمیته عالی قضایی انتخابات سوریه اعلام کرد حضور مردم فراتر از انتظارها بود، آیا آمریکایی‌ها نشست‌های «ژنو» در خصوص سوریه را ادامه خواهند داد نیز گفت: فکر می‌کنم انتخابات معادلات را تغییر خواهد داد و با این انفعالی که معارضان مسلح دارند و آشتی‌هایی که در سطح گروه‌های مسلح با ارتش سوریه مدام در حال انجام است، اوضاع تغییر خواهد کرد. با پیش رفتن این مصالحه‌ها در سطح سوریه پس از انتخابات، دیگر نشست‌های ژنو مفهومی نخواهد داشت.

بروجردی افزود: آمریکایی‌ها سوریه‌ای را در نشست ژنو می‌خواستند که در موضع ضعف باشد اما الان با برگزاری انتخاب رئیس جمهور جدید سوریه می‌تواند بگوید منتخب مردم است و برای هفت سال رئیس جمهور است و این یعنی موضع قدرت.

انتخابات ریاست جمهوری سوریه روز سه‌شنبه در سراسر سوریه جز استان «رقه» در شمال سوریه برگزار شد و مشارکت مردم طبق اعلام کمیته عالی قضایی انتخابات سوریه، فراتر از حد انتظارها بود.

انتهای پیام/ص

 

 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها