امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۲۳:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86667
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرنگار فارس در دوشنبه، در همایش سالروز ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) در تاجیکستان، شرکت کنندگان با اشاره به ابعاد شخصیتی این رهبر ...

به گزارش خبرنگار فارس در دوشنبه، در همایش سالروز ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) در تاجیکستان، شرکت کنندگان با اشاره به ابعاد شخصیتی این رهبر فرزانه، پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری وی را نقطه تغییر مسیر تاریخ معاصر عنوان کردند.

در این همایش که عصر دیروز به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در محل سالن همایش‌های اتحادیه نویسندگان تاجیکستان برگزار شد، شخصیت‌های سیاسی، علمی، فرهنگی و مذهبی این کشور شرکت داشتند.
این همایش با قرائت آیات نورانی کلام‌الله مجید و پخش سرود ملی کشورمان آغاز شد.

سپس «آرتیق قادر» هنرمند و کارشناس فرهنگی تاجیک طی سخنانی حضرت امام خمینی (ره) را شخصیت‌ برجسته‌ای توصیف کرد که با انقلاب اسلامی مسیر تاریخ معاصر را تغییر داد.

قادر گفت: در مورد حضرت امام (ره) بزرگان ادیان و ملل مختلف دیدگاه‌های بسیار صمیمانه‌ای بیان کرده‌اند که حکایت از شخصیت منحصر به فرد معمار و رهبر انقلاب اسلامی دارد.

وی ادامه داد: امام آزادی‌بخش بزرگ قرن 20 و آزاداندیشی بود که هرگز به ذلت و خواری تن نداد.
این شخصیت فرهنگی تاجیک، امام راحل (ره) را «رسول بیداری و خودآگاهی شرق» خواند و تصریح کرد: امروز ایران عزیز کشوری است که در هیچ یک از زمینه‌ها به خارج وابستگی ندارد و دقیقاً این موضوعی است که دشمنی غرب و متحدانش با جمهوری اسلامی را بر انگیخته است. 

وی افزود: اگر امروز غرب برای بشر فرهنگ مبتذل خود را همانند یک دستاورد عرضه می‌کند در مقابل آن جمهوری اسلامی است که ارزش‌های اصیل انسانی نظیر خدامحوری، حق‌گرایی، بشردوستی، معرفت و ادب را ارائه می‌کند و این امر موجب توجه ملت‌های مسلمان و غیرمسلمان به ایران اسلامی به عنوان الگو شده است.

«سیدمحمود صدری» سرپرست سفارت ایران در تاجیکستان از دیگر سخنرانان این همایش بود.

وی گفت: امام خمینی (ره) فیلسوف، عارف و فقیه بزرگی بود که اعتقاد داشت فلسفه، عرفان و فقه نه‌تنها امکان جمع شدن با هم را دارند بلکه دیدگاه مکتب اسلام و حاکمیت اسلام زمانی کامل می‌شود که هر 3 این موارد را داشته باشد.
صدری ادامه داد: نکته بعد اینکه روش مبارزاتی امام (ره) روشی بود که بر اساس سیره انبیا و اولیای الهی بنیاد یافته بود؛ یعنی امام (ره) اول از تبلیغ کار خود را شروع کرد و در مقابل مسائلی که خلاف شرع بود نه از راه خشونت بلکه با نصیحت نکاتی را گوشزد می‌‌کرد که این وضعیت سال‌ها ادامه داشت.

وی افزود: امام (ره) زمانی روش مبارزات خویش را در تقابل کامل و سقوط حکومت قرار داد که احساس کرد دیگر هیچ راهی وجود ندارد.

سرپرست سفارت ایران در تاجیکستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت آرای مردم برای حضرت امام (ره) خاطرنشان کرد: امام (ره) معتقد بود که تصمیمات اساسی باید از طرف مردم گرفته شود و به این دلیل حاکمیت جمهوری اسلامی را که تعریف کرد به همه‌پرسی گذاشت که بالای 99 درصد مردم از امام حمایت به عمل آوردند.

صدری ضمن اشاره به تأثیر اندیشه‌های امام (ره) بر نخبگان و روشنفکران جهان اسلام، تصریح کرد: این عقیده را که می‌توان پیروز و دارای حاکمیت اسلامی شد، در میان احزاب و گروه‌های اسلامی آن ایام کمتر می‌شد مشاهده کرد.
وی افزود: بنابر این با معماری و تحقق بخشیدن به انقلاب اسلامی در حقیقت امام (ره) این اعتماد به نفس را هم به مردم ایران و هم به همه مسلمانان جهان داد؛ زیرا در زمانی که 2 قدرت بزرگ شرق و غرب وجود داشتند و کشورهای دنیا به نوعی زیر چتر یکی از این 2 قدرت قرار گرفته بودند، امام خمینی (ره) راه سوم را به نام حاکمیت اسلامی معرفی کرد که این مسئله بر تحولات آتی جهان و کشورهای مسلمان تأثیر بسیار شگرفی داشت و دارد.

وصال یار و فراق یاران

«عبدالحکیم ایوبی» دبیر اول سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در دوشنبه نیز ضمن سخنرانی در این همایش گفت: امام خمینی (ره) تمام هستی خویش را صرف راهی کرده بود که رضای خدا و خلق خدا در آن بود.

ایوبی با اشاره به خداپرستی امام (ره) خاطرنشان کرد: حضرت امام (ره) تمام عمر پربرکت خود را برای جلب رضای خداوند منان سپری کرد و قامت خود را جز در برابر او در مقابل هیچ قدرتی خم نکرد.

این دیپلمات افغان با یادآوری ایامی که در 25 سال پیش عاشقان امام (ره) با رحلت ملکوتی ایشان تلخی فراق را چشیدند، تأکید کرد: وقتی خبر رحلت امام (ره) منتشر شد، گویی زلزله عظیمی رخ داد، بغض‌ها ترکید و سرتاسر ایران و همه کانون‌هایی که در جهان با نام و پیام امام (ره) آشنا بودند یک‌پارچه گریستند و بر سر و سینه زدند و هیچ قلم و بیانی قادر نیست ابعاد حادثه و امواج احساسات غیر قابل کنترل مردم را در آن روزها توصیف کند.

ایوبی پدید آمدن صحنه‌های بی‌سابقه برای تاریخ بشر در ایران اسلامی در فراق حضرت امام (ره) را حق مسلم مردم شریف ایران و مسلمانان انقلابی دانست و تصریح کرد: مردم ایران کسی را از دست داده بود که عزت پایمال‌شده‌اش را باز گرداند و دست‌های غارتگران آمریکایی و غربی را از سرزمینشان کوتاه و به اسلام و مسلمین عزت بخشیده بود.

این شخصیت فرهنگی افغان در پایان سخنان خود گفت: در حقیقت مردم ایران عاشق امام خمینی (ره) بودند و چه شعار زیبا و گویایی در سالگرد رحلتش انتخاب کردند: عشق به خمینی (ره) عشق به همه خوبی‌هاست، عشق به همه ارزش‌هاست.

در این همایش «غفار میرزایف» پژوهشگر ارشد آکادمی علوم تاجیکستان و «عمر صفراف» استاد دانشگاه ملی تاجیکستان نیز در خصوص نقش حضرت امام (ره) در پیروزی انقلاب اسلامی ایران و همچنین بیداری امت اسلامی سخنرانی کردند.

در پایان همایش «محمدحسن صنعتی» رایزن فرهنگی ایران در تاجیکستان نیز در مورد شخصیت الهی امام راحل (ره) نکاتی بیان و از حضور فعال شخصیت‌های تاجیک و افغان در این برنامه ابراز قدردانی کرد.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار