امروز : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 16
۲۰:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86681
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، در میزگرد تخصصی که با محوریت کنکاشی در اندیشه‌ها و ارمغان امام خمینی(ره) در ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، در میزگرد تخصصی که با محوریت کنکاشی در اندیشه‌ها و ارمغان امام خمینی(ره) در دفتر خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک برگزار شد، کارشناسان و صاحب‌نظران جمهوری قرقیزستان با اشاره به تلاش برخی مراکز قدرت در جهان اسلام از جمله کشورهای عربی و ترکیه برای تشدید اختلاف میان تشیع و اهل سنت، حکومت اسلامی ایران را که ارمغان اندیشه‌های ناب و عمیق آن امام خمینی(ره) می‌باشد را نزدیکترین بنیان مشترک بین شیعه و سنی برشمردند.
در این میزگرد «اسن اسوب علیف» دکترای علوم تاریخ و رئیس مرکز تحلیلی «Prudent Solutions»، «تاکتاگول کاک‌چکیف» سیاست‌شناس و تحلیلگر، «نورالدین مامبتوف» معاون رئیس مرکز پژوهشی «Prudent Solutions»، «الیانا ستارآوا» شرق‌شناس و استاد دانشگاه آکادمیک وزارت امور خارجه قرقیزستان و «امیل‌بیک مأمون‌اف» سردبیر بخش قرقیزی خبرگزاری ملی جمهوری قرقیزستان موسوم به «kabar.k.g» شرکت داشتند.

در زیر بخش نخست این میزگرد که دربرگیرنده دیدگاه‌ها و نظرات «اسن اسوب علیف» مدیر مرکز تحلیلی «Prudent Solutions» در مورد امام خمینی(ره) و میراث گرانقدر آن امام فقید یعنی انقلاب اسلامی است، تقدیم مخاطبین گرامی می‌شود.
«اسن اوسوب علیف» رئیس مرکز پژوهشی «Prudent Solutions» در این میزگرد تصریح کرد: برای ما به عنوان کارشناسان مسلمانان و افرادی که در حوزه تاریخ و روابط بین‌الملل مشغول فعالیت هستیم، نقش انقلاب اسلامی به عنوان یک رویداد مهم ایدئولوژیکی که در آن زمان نیز در مواجه با جنبش بزرگ آزادی‌خواهی در کل خاورمیانه بود، بسیار مهم است.

وی افزود: البته در نگاه نخست ممکن است این مسئله در حال حاضر همانند آن زمان حیاتی به نظر نرسد اما در واقع اگر ما به فرآیندهایی که هم‌اکنون در خاورمیانه، خاورنزدیک و حتی آسیای مرکزی در حال وقوع است، نگاه کنیم می‌توانیم دریابیم که بدون تردید ایده رهایی از فشار بیش از حد و سیاست دولت‌های امپریالیستی تنها با نزدیکی همه مسلمانان بدون در نظر گرفتن شیعه و سنی بودن آنان، امکان‌پذیر است.

انقلاب ایدئولوژیکی در ایران؛ سازگار با ایده‌های همه مسلمانان

رئیس مرکز پژوهشی «Prudent Solutions» ادامه داد: اما زمانی که ما پدیده انقلاب اسلامی را در نظر می‌گیریم، به نظر من باید بر این نکته تأکید کرد که این مسئله یک انقلاب ایرانی و مختص به اهل تشیع نبود بلکه یک انقلاب ایدئولوژیک اسلامی بود که می‌تواند تا حد زیادی با ایده‌های مسلمانان همه کشورهای اسلامی سازگار باشد.
این اندیشمند قرقیز همچنین اظهار داشت: در این رابطه جایگاه امام خمینی(ره) به عنوان یکی از متفکران اسلامی بسیار مهم است چراکه ایشان نه تنها یک اندیشمند، بلکه اولین شخصی بود که موفق شد درک خود از دولت اسلامی را در قالب سیستم حکومتی اسلام جامه عمل بپوشاند.

به نظر این کارشناس قرقیز، این امر می‌تواند هم برای محققان و هم برای مسلمانان عادی به عنوان یک عنصر مهم از اندیشه سیاسی اسلام مورد توجه قرار گیرد.

برخی دولت‌ها بدنبال تشدید اختلاف شیعه و سنی هستند

وی در ادامه میزگرد عنوان کرد که مراکز گوناگون قدرت در جهان اهل سنت همچون کشورهای عربی و ترکیه تحت لوای این مسئله که امام خمینی(ره) یک دانشمند و متفکر شیعه بود، برای ورود اندیشه‌های مترقی امام به کشورهای سنی مذهب مانع‌تراشی می‌کنند و از این منظر واضح است که آنها با این برچسب که ایرانیان به دنبال ترویج اندیشه‌های امام خمینی که همان ایدئولوژی شیعه است، ممکن است بدنبال ایجاد اختلاف و کشمکش باشند.

اوسوب علیف ادامه داد: به نظر من، کلید اینکه مسلمانان کشورها بیشتر در مورد تنوع دیدگاه‌ها در جهان اسلام آگاهی یابند این است که ایران با توجه به پتانسیل قوی فنی و اقتصادی خود، همکاری مستحکمی را با کشورهای آسیای مرکزی برقرار سازد.

تقویت همکاری اقتصادی؛ بسترساز شناخت بیشتر اندیشه‌های امام خمینی(ره)

رئیس مرکز پژوهشی «Prudent Solutions» افزود: به عبارتی دیگر، تقویت همکاری در این بخش در درجه نخست، میزان توجه به تاریخ، سنت‌ها، فرهنگ و مطابق با آن آشنایی با اندیشه‌های امام خمینی(ره) و ساختار سیستم حکومتی در ایران را افزایش می‌دهد.
به باور این اندیشمند قرقیز، افزایش علاقمندی نسبت به ایران و میراث اسلامی ایران از جمله امام خمینی(ره) از طریق توسعه مناسبات اقتصادی، تجاری و فنی تسهیل می‌یابد به طوری که در حال حاضر با توجه به دستاوردهای علمی و تکنولوژی در ایران، می‌توان علاقمندی پایدار مسلمانان به این کشور اسلامی را مشاهده کرد.

حکومت اسلامی ایران؛ نزدیکترین بنیان مشترک بین شیعه و سنی

وی در این میزگرد همچنین اظهار داشت که از نگاه من، نمونه حکومت اسلامی که در ایران وجود دارد، حداکثر قرابت با قرآن و سنت را داشته که نزدیکترین بنیان مشترک بین شیعه و سنی محسوب می‌شود.

اندیشه‌های امام خمینی(ره)؛ منبعی غنی برای مطالعه و بهره‌برداری عملی

اسوب علیف در بخش پایانی سخنان خود تصریح کرد که امام خمینی(ره) در کلام خود تغییر در موقعیت ژئوپلیتیکی، توسعه کشور ایران و سیاست‌های کشور در برابر کشورها و امت‌های اسلامی را پیش‌بینی کرده بودند. بنابراین هنوز هم باید اندیشه‌ها و سخنان ایشان به عنوان یک منبع غنی مورد مطالعه و بهره‌برداری عملی قرار گیرد.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها