امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۱۶:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86692
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، باریک‌بینی و هوشمندی امام امت در دشمن‌شناسی از ممتازترین جنبه‌های شخصیتی اوست و بی‌شک آنچه این ممیزه را در ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، باریک‌بینی و هوشمندی امام امت در دشمن‌شناسی از ممتازترین جنبه‌های شخصیتی اوست و بی‌شک آنچه این ممیزه را در امام(ره) نسبت به دیگر رهبران سیاسی و مذهبی برجسته‌تر می‌سازد،؛ تلاش او در انتقال بینش خود در خصوص دشمن به ملت است، که در جای‌جای سخنان و پیام‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران قابل مشاهده است.

 شاید در نگاه اول، این مقدار تأکید و تعدد در به‌کارگیری واژه «دشمن» و هشدار نسبت به عدم غفلت از برنامه‌‌های او بیش از حد تکراری و فهم‌ناپذیر بنماید،‌ اما زمانی که تاریخ اسلام از صدر تا مشروطه و پس از آن در دوره معاصر را مرور می‌کنیم، درمی‌یابیم که هر کجا کوچکترین غفلتی از دشمن صورت گرفته است،‌ زمینه برای رخنه او و ضربه زدن به پیکر اسلام مهیا شده است و متقابلاً رمز کامیابی‌ها آگاهی به طرح و نقشه دشمنان بوده است، از این روست که رهبر کبیر انقلاب اسلامی تا واپسین ماه‌های عمر شریفشان که قدرت بر ایراد سخنرانی و صدور پیام و نگارش نامه داشتند،‌ به‌مناسبت‌های گوناگون موضوع دشمن،‌ اهمیت دشمن‌شناسی و لزوم غافل نشدن از او را به مردم اعم از توده‌ها، دانشگاهیان، حوزویان و جوانان و مسئولان گوشزد می‌کرد.

چشمان تیزبین امام(ره) هیچ‌گاه منتظر کشف توطئه‌های دشمن نماند 

چشمان تیزبین امام(ره) از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، هیچ‌گاه منتظر افشا یا کشف توطئه‌های دشمن نماند تا پس از آن ملت و دولتمردان را به هوشیاری در برابر آن‌ها فراخواند، چرا که او می‌دانست در مقطعی که استعمارگران کهنه و نو به‌واسطه واهمه از قدرت معنوی رو به گسترش انقلاب اسلامی منافع خود را در خطر می‌‌بینند، نظاره‌گر آن نخواهند بود و با توسل به ابزارهای متفاوت و یاری گرفتن از ذهن شیطانی خود از کوچکترین فرصتی برای وارد آوردن ضربات مهلک به پیکره انقلاب اسلامی چشم‌پوشی نخواهند کرد.

در این گزارش، گزیده‌هایی از بیانات و مکتوبات امام راحل با موضوع بیدار نگاه داشتن اذهان و افکار عمومی نسبت به مقوله دشمن و دشمنی‌ها علیه نظام جمهوری اسلامی و مردم انقلابی ایران به‌ویژه در سال‌های پایانی حیات ایشان مرور می‌شود. 

رهبر آزادگان جهان در پیامی که خطاب به حجاج بیت‌الله الحرام در سال 1364 صادر کردند،‌ وضع نکبتبار کشورهای اسلامی و سایر کشورهای مظلوم را زاییدۀ توطئه‏ دشمنان مشترک مسلمانان و مظلومان دانستند:

وضع نکبت‌بار کشورهای اسلامی زاییدۀ توطئه‏های دشمنان

«... شما همه ملت اسلام و تابع پیامبر و پیرو دستورات قرآن مجید هستید؛ و همه، دشمنان غدار مشترک دارید، که با ایجاد اختلاف به واسطۀ عمال بدبخت خود و رسانه‏های گروهی و تبلیغات تفرقه افکن در طول تاریخ، بویژه در سده‏های اخیر و بالأخص در عصر حاضر، همۀ دولتها و ملتهای اسلامی را در اسارت کشیده‏اند، و ذخایر غنی بلاد شما و دسترنج مظلومان کشورهای شما را به غارت برده و می‏برند؛ و درصدد هستند که حکومتها را گوش و چشم بسته و دربست به خدمت خود گمارند، و ملتها را به دست آنان مصرفی بار بیاورند و از رشد انسانی و ابتکار صنعتی کشورهای مظلوم با حیله‏ها و توطئه‏های شیطانی جلوگیری کنند، و وابستگی هرچه بیشتر و اتکا به غرب و شرق را روزافزون کنند، و مجال تفکر برای استقلال و ابتکار را به هیچ کس ندهند، و نفسهایی که برای بیداری ملتها آماده‏اند در سینه‏ها خفه کنند. و وضع نکبت‌باری که در کشورهای اسلامی و سایر کشورهای مظلوم مشاهده می‏کنید زاییدۀ همین توطئه‏های دشمنان مشترک مسلمانان و مظلومان است». (صحیفه امام، جلد 19)

دشمن ما دشمنی است که با نقشه کار می‏کند
 
شهریور سال 67 و در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت وقت، امام خمینی(ره) از غافل نشدن در برابر نقشه‌های دشمن و اینکه دشمنان دائما مشغول نقشه‌کشی هستند، گفتند:

«دشمن ما چه دشمن‌های بزرگ از قبیل امریکا و شوروی و چه آنهایی که اذناب آنها هستند از قبیل صدام و امثال اینها؛ اینها چون با اسلام مخالف هستند و دیدند که اسلام امروز در دنیا یک قدرت بزرگی شده است در مقابل آنها، از این جهت، آنها دائماً مشغول نقشه‏کشی هستند، و ما نباید از این مسئله غفلت کنیم. هم باید مردم مهیا باشند. قوای مسلح مهیا باشند. مردمی که باید به جبهه بروند و جبهه‏ها را پر کنند. تعقیب کنند این مطلب را و سستی نکنند. دشمن ما دشمنی است که با نقشه کار می‏کند». (صحیفه امام جلد 21)

نه از ارتباط با متجاوزان خشنود شوید و نه از قطع ارتباط با آنان رنجور 

همچنین امام(ره) در پیامی در سال 1367 خطاب به مهاجرین جنگ تحمیلی با تأکید بر لزوم استقامت در مقابل هجوم نظامی، سیاسی و فرهنگی جهان‌خواران می‌گوید:

«ما باید دشمن سرسخت کسانی باشیم که پرونده‏های همکاری آنان با امریکا از لانۀ جاسوسی بیرون آمد» (صحیفه امام، جلد 21)

«امروز بیشتر از هر زمانی کینه و دشمنی استکبار علیه اسلام ناب محمدی برملا شده است. بسیج عمومی آنان در دفاع از یک خود فروخته و نویسندۀ مزدور گویای این واقعیت است» (همان)

«من باز می‏گویم همۀ مسئولان نظام و مردم ایران باید بدانند که غرب و شرق تا شما را از هویت اسلامی‏تان ـ به خیال خام خودشان ـ بیرون نبرند، آرام نخواهند نشست. نه از ارتباط با متجاوزان خشنود شوید و نه از قطع ارتباط با آنان رنجور، همیشه با بصیرت و با چشمانی باز به دشمنان خیره شوید و آنان را آرام نگذارید که اگر آرام گذارید، لحظه‏ای آرامتان نمی‏گذارند». (همان) 

دشمن حملۀ نظامی نمی‏کند

رهبر کبیر انقلاب اسلامی در جلسه‌ای که در آن وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی حضور داشتند، بیان می‌دارد:

«دشمن حملۀ نظامی نمی‏کند، زیرا می‏داند از حملۀ نظامی کاری ساخته نیست. آنها می‏خواستند از داخل خود ما ضربه‏ای بزنند، ولی دیدند نشد و نمی‏توانند، با این وجود دست از تبلیغات بر نداشتند، می‏خواهند به وسیلۀ تبلیغات سوء، اتحاد ما را از بین ببرند. پس شما هر چه می‏توانید بیشتر هماهنگ شوید، همه یک هدف را دنبال کنید». (صحیفه امام،‌ جلد 16)

دشمنان از دیرباز برای اختلاف‌افکنی میان روحانیون آماده شده‏اند
 
بنیانگذار جمهوری اسلامی در منشوری که برای روحانیت صادر کرد، تصریح می‌دارد:

«... لحن و تعابیر نباید افکار جامعه و آیندگان را از مسیر شناخت دشمنان واقعی و ابرقدرتها که همۀ مشکلات و نارسایی‌ها از آنان سرچشمه گرفته است، به طرف مسائل فرعی منحرف کند ...». (صحیفه امام، جلد 21)

«نباید تحت تأثیر ترحمهای بیجا و بی‌مورد نسبت به دشمنان خدا و مخالفین و متخلفین نظام، به گونه‏ای تبلیغ کنیم که احکام خدا و حدود الهی زیر سئوال بروند، من بعض از این موارد را نه تنها به سود کشور نمی‏دانم که معتقدم دشمنان از آن بهره می‏برند» (همان)

«مردم عزیز ایران باید مواظب باشند که دشمنان از برخورد قاطع نظام با متخلفین از به اصطلاح روحانیون سوءاستفاده نکنند و با موج‏آفرینی و تبلیغات اذهان را نسبت به روحانیون متعهد بدبین ننمایند» (همان)

«دشمنان از دیرباز برای اختلاف افکنی میان روحانیون آماده شده‏اند. غفلت از آن، همه چیز را برباد می‏دهد. حال اختلاف به هر شکلی باشد، بدبینی شدید نسبت به مسئولین بالا باشد یا مرزبندی فقه سنتی و پویا و امثال آن» (همان)

هنوز دشمن از شرارت‌ها دست برنداشته است

امام خمینی(ره) در پیام سالگرد کشتار خونین مکه و قبول قطعنامه 598 نیز درباره دشمن می‌گوید:

 «هنوز دشمن از شرارت‌ها دست برنداشته است؛ و چه بسا با بهانه‏جویی ها به همان شیوه‏های تجاوزگرانۀ خود ادامه دهد. ما باید برای دفع تجاوز احتمالی دشمن آماده و مهیا باشیم. و ملت ما هم نباید فعلاً مسئله را تمام شده بداند». (صحیفه امام، جلد 21)

 «مردم ما، که در طول سال‌های جنگ و مبارزه ابعاد کینه و قساوت و عداوت دشمنان خدا و خود را لمس کرده‏اند، باید خطر تهاجم جهان‌خواران در شیوه‏ها و شکل‌های مختلف را جدیتر بدانند». (همان)

 «به طور جدّ از همۀ گویندگان و دست‌اندرکاران و مسئولین کشور و مدیران رسانه‏ها و مطبوعات می‏خواهم که خود را از معرکه‏ها و معرکه آفرینیها دور کنند؛ و مواظب باشند که ناخودآگاه آلت دست افکار و اندیشه‏های تند نگردند؛ و با سعۀ صدر در کنار یکدیگر مترصد اوضاع دشمنان باشند». (همان)

و در جای دیگر تأکید می‌کند: «باید هوشیار باشیم و از دشمن هر چند ضعیف باشد احتراز کنیم و توطئه دشمن را خنثی کنیم»، «با بیداری باید جلوی دشمن را هر چند هم که کم باشد بگیریم» و «مسلمانان باید بخوبی بدانند که دشمن اصلی اسلام و قرآن کریم و پیامبر عظیم‏ الشأن(ص) ابرقدرت‌ها خصوصاً آمریکا و ولیده فاسدش اسرائیل است».  

دشمنان برای رسیدن به‌ مطامع پست خود دوست و دشمن نمی‌شناسند 

در نهایت، رهبر کبیر انقلاب اسلامی در وصیتنامه الهی ـ سیاسی خود که خطاب به همه اقشار، طبقات و نسل‌های بعد است، ابراز می‌دارد:

«ملت ما بلکه ملت‌های اسلامی و مستضعفان جهان مفتخرند به اینکه دشمنان آنان که دشمنان خدای بزرگ و قرآن کریم و اسلام عزیزند، درندگانی هستند که از هیچ جنایت و خیانتی برای مقاصد شوم جنایتکارانه خود دست نمی‌کشند و برای رسیدن به‌ ریاست و مطامع پست خود دوست و دشمن را نمی‌شناسند ... «توصیه اینجانب آن است که نسل حاضر و آینده غفلت نکنند. دانشگاهیان و جوانان برومند هر چه بیشتر با روحانیون و طلاب علوم اسلامی پیوند دوستی و تفاهم را محکمتر و استوارتر نمایند و از نقشه‏ها و توطئه‏های دشمن غدار غافل نباشند».

 نتیجه‌ آنکه دشمن در نظر امام راحل،‌ یک توهم نیست، بلکه واقعیتی عینی است که با همه قوا به جنگ ایران اسلامی آمده است و دفع شر آن نیز جز به‌واسطه وقوف همگانی نسبت به وجود و تهدید آن میسر نیست.

امام خمینی(ره) عداوت و توطئه‌چینی دشمن را مادام که نظام اسلامی بر سر اصول خود ایستاده است،‌ پایان‌نیافتنی می‌داند و بدین‌خاطر بر خود فرض می‌داند در هر فرصتی که با مردم و مسئولان سخن می‌گوید این مسئله را یادآوری کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها