امروز : چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 2
۲۱:۴۷
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 867
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۱۶
تعداد بازدید: 268
احمد صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» در خصوص خط‌آهن گرگان ـ اینچه‌برون اظهار داشت: این مسیر ریلی یکی از خطوط ترانزیتی ...

احمد صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» در خصوص خط‌آهن گرگان ـ اینچه‌برون اظهار داشت: این مسیر ریلی یکی از خطوط ترانزیتی کشور است و شبکه‌های راه‌آهن شمال را به خط آهن کشورهای همسایه حاشیه دریای خزر متصل می‌کند.

وی ادامه داد: یکی از سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی، اتصال شبکه ریلی داخلی به خط آهن کشورهای همسایه در راستای توسعه هر چه بیشتر ترانزیت است.

صادقی افزود: راه‌آهن گرگان ـ اینچه برون به طول 88 کیلومتر ایران را به روسیه، کشورهای CIS و چین متصل می‌کند، بنابراین از اهمیت بسزایی برخوردار است.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: این پروژه در بحث ارتقای سهم ترانزیتی کشور و ایجاد فرصت‌های جدید شغلی حائز اهمیت است.

صادقی ادامه داد: راه‌آهن گرگان - اینچه برون از طرح‌های مهم اقتصادی کشور بوده و از اصلی‌ترین پروژه‌های مهر ماندگار استان گلستان است‌.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل تصریح کرد: این مسیر ریلی از ایستگاه سبزدشت (قره تپه) در محور راه‌آهن تهران – گرگان شروع و تا ایستگاه اینچه‌برون در شرق گرگان ادامه دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه اواسط سال گذشته عملیات اجرایی این پروژه آغاز شد، ادامه داد: اجرای این مسیر پیشرفت بسیار مطلوبی دارد.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با تأکید بر اینکه وزارت راه و شهرسازی در احداث این خط‌آهن رکورد ساخت ریل در کشور را می‌شکند، تصریح کرد: برای اولین بار است که در ایران ظرف یک سال 88 کیلومتر خط‌آهن به این سرعت اجرا می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه برای اجرای این پروژه حدود 130 میلیارد تومان اختصاص یافته است، ادامه داد: از کل این مسیر، 70 کیلومتر ریل‌گذاری شده است و پروژه ظرف 15 روز آینده به اتمام خواهد رسید.

صادقی درباره مشخصات خط‌آهن گرگان-اینچه‌برون اظهار داشت: در مسیر این پروژه 160 دستگاه پل تیپ و 11 دستگاه پل بزرگ و تقاطع غیر هم سطح در حال احداث است؛ در بیشتر طول مسیر توپوگرافی منطقه به صورت دشت و حدود پنج کیلومتر انتهای مسیر تپه ماهور است.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: تلاش وزارت راه و شهرسازی بر این است که این خط ریلی ترانزیتی در اردیبهشت‌ماه با حضور رئیس جمهور و سران کشور آسیای میانه بطور رسمی افتتاح شود.

به گزارش فارس در نشست مشترک رؤسای جمهوری کشورهای ایران، ترکمنستان و قزاقستان در سال 1388، اتصال خطوط ریلی سه کشور با عقد تفاهمنامه‎ای به مراحل اجرایی رسید.

طول کلی راه‌اهن گرگان - اینچه برون - اترک - برکت در 3 کشور قزاقستان، ترکمنستان و ایران حدود 908 کیلومتر است و در شرق دریای خزر ساخته شده است که 120 کیلومتر آن در کشور قزاقستان، 700 کیلومتر در ترکمنستان و 88 کیلومتر در ایران وجود دارد؛ این ریل کشورهای CIS را به خلیج فارس و کشورهای جنوب شرقی آسیا متصل می‌کند.

در واقع راه آهن اینچه برون- گنبدکاووس - گرگان بخشی از پروژه ریلی بزرگ سه کشور ایران، قزاقستان و ترکمنستان است که از ناحیه "اوزن" کشور قزاقستان آغاز و پس از عبور از شرق دریای خزر به کشور ترکمنستان رسیده و پس از عبور از محدوده اترک در خاک ایران از اینچه برون به سمت شمال گنبدکاووس و در نهایت به ایستگاه گرگان متصل خواهد شد؛ ‌این خط ریلی در محدوده اترک واقع در منطقه داشلی برون و اینچه برون از خاک ترکمنستان خارج می‌شود.

‌طبق گفته مسئولان احداث این خط‌آهن افزایش حمل و نقل داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی را در بر خواهد داشت و تجارت بین المللی را در این محدوده افزایش می‌دهد.

این خط ریلی ترانزیتی در جهت اتصال کشورهای آسیای میانه با خلیج فارس از طریق جمهوری اسلامی ایران و در نهایت به آسیای شرقی و جنوب شرقی کاربرد دارد.

هدف اصلی از اجرای پروژه حجم بار ترانزیت جابه‌جایی در این محور به سمت خلیج فارس و اقیانوس هند است که می‌تواند در رونق اقتصادی کشور و استان گلستان اثرات مطلوبی داشته باشد.

حمل بار از جمله غلات از قزاقستان به کشورهای حاشیه خلیج فارس از مسیر راه آهن شمال، بزرگ‎ترین مزیت اتصال ریلی گرگان به اینچه‎برون است.

کشور قزاقستان سالانه 13 میلیون تن غلات تولید می‎کند که 7 میلیون تن آن قابلیت صادرات دارد؛ کشورهای حوزه خلیج فارس بازار اصلی غلات قزاقستان هستند بنابراین راه‌آهن شمال به صرفه‎ترین مسیر برای رساندن این غلات به حاشیه خلیج فارس به حساب می‎آید و با اتصال خط راه‌آهن گرگان به اینچه‎برون، ترانزیت غلات از طریق ایران توسعه بسزایی می‌یابد.

انتهای پیام/

 

 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها