امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۸:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86745
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خبرگزاری رویترز از قول دیپلمات ها و تحلیلگران گزارش داده توافق ایران و کشورهای هسته‌ای تا ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خبرگزاری رویترز از قول دیپلمات ها و تحلیلگران گزارش داده توافق ایران و کشورهای هسته‌ای تا موعد 20 جولای (29 تیرماه) برای تدوین پیش‌نویس راهکار جامع بعید و تمدید زمان مذاکرات اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

به نوشته رویترز، تمدید زمان مذاکرات، وقتی که تمام طرفین موافق آن هستند، مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا باید رضایت کنگره در این مورد را جلب کند. 

ایران، آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین (موسوم به کشورهای 1+5) در توافق موقت هسته‌ای در شهر ژنو در 24 نوامبر سال گذشته (برابر با سوم آذرماه) موعد 20 جولای (برابر با 29 تیرماه) را به عنوان ضرب‌الاجل دست‌یابی به توافق جامع معین کردند.

در این توافق، موسوم به «طرح اقدام مشترک» مقرر شد این زمان در صورت نیاز به مذاکرات بیشتر برای توافق نهایی‌ای که تمامی تحریم‌ها علیه ایران را رفع می‌کند، تا 6 ماه قابل تمدید خواهد بود. 

طرح اقدام مشترک همچنین تصریح کرده در صورت تمدید 6 ماهه زمان مذاکرات، رفع محدود تحریم‌ها علیه ایران و ادامه محدودیت‌ها علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران، طبق روال سابق در دستور کار قرار خواهد گرفت. 

باراک اوباما در دوران قبلی چالش های زیادی برای متقاعد کردن قانونگذاران کنگره برای اجتناب از وضع تحریم‌های جدید علیه ایران داشت و تمدید زمان 6 ماهه به معنای ادامه این چالش‌ها خواهد بود.

مذاکرات بین ایران و کشورهای 1+5 برای رفع این مناقشات درباره برنامه هسته‌ای ایران انجام می‌شوند.

ایران و 5 عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل – آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین – به علاوه‌ی آلمان آخرین دور مذاکرات هسته‌ای خود را روز جمعه (26 اردیبهشت، 16 می) در وین به پایان بردند.

دو طرف اعلام کردند نتوانستند بر سر تدوین پیش‌نویس طرح جامع هسته‌ای به توافق دست پیدا کنند.

یک دیپلمات غربی با اشاره به اختلافات زیاد موجود بین طرفین گفته که طرح تمدید مذاکرات حتمی است.

یک دیپلمات ایرانی هم در مصاحبه با این خبرگزاری انگلیسی به اینکه ایران به رفع فوری تحریم‌ها نیاز دارد اشاره کرده اما گفته تمدید چند ماه بیشتر گفت‌وگوها «کسی را نمی‌کشد».

کشورهای غربی به رهبری آمریکا ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته‌ای این کشور متهم می‌کنند. جمهوری اسلامی ایران قاطعانه این ادعاها را رد و بر اهداف صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای خود تأکید می‌کند.

خبرگزاری رویترز روز گذشته در گزارشی مدعی شده بود درخواست ایران برای تولید سوخت برای نیروگاه اتمی بوشهر عامل عدم پیشرفت چهارمین دور مذاکرات بین دو طرف در شهر وین بوده است.

گزارش اختصاصی رویترز درباره عامل اختلاف در مذاکرات وین را در اینجا بخوانید

دو طرف در 24 نوامبر 2013 در ژنو سوئیس به توافق موقتی دست یافتند که از 20 ژانویه اجرایی شد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در 17 آوریل، 28 فروردین در گزارش ماهانه‌ی خود اعلام کرد تهران تا کنون به تمام تعهدات قراردادی خود عمل کرده است.

متن کامل گزارش فصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در اینجا بخوانید

قرار است ایران و شش قدرت جهانی از 15 تا 19 اردیبهشت (5 تا 9 می) گفت‌وگوهای خود را در سطح کارشناسان در نیویورک از سربگیرند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار