امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۳:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86757
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 20
«جمال زهران»، استاد علوم سیاسی دانشگاه کانال سوئز مصر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره دعوت «عدلی منصور»، ...

«جمال زهران»، استاد علوم سیاسی دانشگاه کانال سوئز مصر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره دعوت «عدلی منصور»، نخست وزیر مصر از «حسن روحانی»، رئیس جمهوری ایران جهت حضور و مشارکت در مراسم ادای سوگند «عبد الفتاح السیسی» به عنوان رئیس جمهوری جدید این کشور را گامی مثبت در راه از بین بردن فاصله‌ موجود بین دو کشور و از سرگیری روابط بین ایران و مصر دانست.

زهران این‌گونه اقدامات را گام‌های غیر علنی برای نزدیکی میان دو کشور دانست و گفت: با این اقدام مصر ثابت کرد که دست خود را به سوی ایران دراز کرده و در این راه هیأت‌های مردمی مصری که راهی ایران شدند و همچنین تلاش‌های دیپلماتیک غیر علنی سهم بسزایی در نزدیکی تهران – قاهره ایفا کرده است.

وی با بیان اینکه این نزدیکی می‌تواند، سرآغاز تشکیل شبکه‌ای جدید از روابط منطقه‌ای قدرتمند میان دو طرف باشد، تاکید کرد: آنچه در این خصوص اهمیت دارد، آن است که این روابط مستمر بوده و تداوم داشته باشد و هر دو کشور در امور داخلی یکدیگر دخالت نداشته باشد و براساس منافع مشترک و اقتصادی و فرهنگی و دینی باشد.

زهران افزود: این طبیعی است که میان ملل منطقه رابطه وجود داشته باشد و این امر جای سوال دارد که چرا دولتمردان مصری تاکنون رابطه با اسرائیل را می‌پذیرفتند، اما رابطه با ایران را رد می‌کردند و این نشان می‌دهد که در این امر دخالت‌های آمریکایی وجود داشته است.

وی تاکید کرد: اکنون وقت آن فرا رسیده تا روابط دو کشور از سر گرفته شود تا مانع دخالت‌های بیگانگان در منطقه شود، چون این به نفع مصر است که دارای شبکه‌ای از روابط جدید و قدرتمند با کشورهای حوزه خلیج فارس باشد و در این میان نزدیکی ایران و مصر امری حتمی است.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها