امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۰۹:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86759
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، در میزگرد تخصصی که با موضوع کنکاشی در اندیشه‌ها و ارمغان امام خمینی(ره) در ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، در میزگرد تخصصی که با موضوع کنکاشی در اندیشه‌ها و ارمغان امام خمینی(ره) در دفتر خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک برگزار شد، اندیشمندان جمهوری قرقیزستان با بیان برخی از دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران به عنوان میراث ارزشمند امام خمینی(ره)، بر ضرورت معرفی این سیستم حکومت اسلامی موفق به سایر امت اسلامی تأکید کردند.
 

در این میزگرد «اسن اسوب علیف» دکترای علوم تاریخ و رئیس مرکز تحلیلی «Prudent Solutions»، «تاکتاگول کاک‌چکیف» سیاست‌شناس و تحلیلگر، «نورالدین مامبتوف» معاون رئیس مرکز پژوهشی «Prudent Solutions»، «الیانا ستارآوا» شرق‌شناس و استاد دانشگاه آکادمیک وزارت امور خارجه قرقیزستان و «امیل‌بیک مأمون‌اف» سردبیر بخش قرقیزی خبرگزاری ملی جمهوری قرقیزستان موسوم به «kabar.k.g» شرکت داشتند.

در ادامه بخش دوم این میزگرد که شامل دیدگاه‌ها و نظرات «الیانا ستارآوا» شرق‌شناس و استاد دانشگاه آکادمیک وزارت خارجه قرقیزستان در مورد آثار اندیشه‌های امام خمینی(ره) و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران است، به مخاطبین گرامی ارائه می‌شود.
 

«الیانا ستارآوا» شرق‌شناس و استاد دانشگاه آکادمیک وزارت خارجه قرقیزستان در این میزگرد اظهار داشت که البته صحبت از آثار اندیشه‌ها و اقدامات امام خمینی(ره) زمان بسیار مفصلی را می‌طلبد و در این خصوص می‌توان مجموعه‌های ارزشمندی را گردآوری کرد که در زمان ما نیاز مبرمی به آنها احساس می‌شود چراکه هنوز هم مشکلات اساسی جهان تغییر نیافته‌اند.

میثاق امام خمینی(ره) ماهیتی جهانی گرفته است

این اندیشمند قرقیز افزود: این در حالی است که وعده و عهد و پیمان امام خمینی(ره) ماهیتی جهانی به خود گرفته که نه تنها خطاب به شیعیان و مردم ایران و حتی کشورهای اسلامی بلکه خطاب به همه امت اسلامی می‌باشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر با توجه به واقعیت‌های جدید جهانی، ایده‌های امام خمینی(ره) نه تنها در سایر کشورها بلکه در خود ایران نیز بازخوانی شده و کلام و احکام ایشان مجددا تفسیر می‌شود.

استاد دانشگاه آکادمیک وزارت خارجه قرقیزستان تصریح کرد که ساختار و ایدئولوژی امام خمینی(ره) بسیار جالب است زیرا سیستمی که ایشان در قالب ساختار سیاسی کشور موفق به ایجاد و پیاده‌سازی آن در ایران شد، قطعا در هیچ سیستم مشابهی در جهان نظیر ندارد.

انقلاب اسلامی؛ ارائه‌دهنده مسیر جدید توسعه

این صاحب‌نظر قرقیز همچنین عنوان کرد که در پی نظام دوقطبی به لطف محققان اسلامی در قرن 20 و همچنین در پرتو اندیشه‌های امام خمینی(ره)، در جهان مسیر اسلامی جدیدی برای توسعه ارائه شد.

ستارآوا در ادامه این میزگرد گفت: بسیاری از محققان در این نکته هم‌نظرند که انقلاب اسلامی در ایران اولین انقلاب سیاسی مذهبی می‌باشد و تنها حکومت دینی است که با گذشت 35 سال از عمر آن نشان داد که قابلیت پویایی حیات و انعطاف‌پذیری دارد، همانگونه که این انقلاب می‌تواند حتی از طریق بازنگری، اصلاح و نوسازی در کشور، همچنان در چارچوب احکام و اندیشه‌های امام خمینی(ره) مسیر خود را بپیماید.

وی افزود: برای من این فرموده امام خمینی(ره) بسیار جالب است «شما خواهید دید که همه مسلمانان بزودی بیدار خواهند شد و این بیداری منجر به حرکت توده‌ها شده که ماهیتی جهانی می‌یابد».

این دانشمند شرق‌شناس قرقیز ادامه داد: امروزه آن عده از مسلمانان که به میثاق خود ایمان دارند، درمی‌یابند که عدم وابستگی به شرق و غرب مطلوب بوده و همه توان را در پیشرفت کشور متمرکز می‌کند که تجربه جمهوری اسلامی ایران این مسئله را بیانگر می‌سازد.
 

استاد دانشگاه آکادمیک وزارت خارجه قرقیزستان همچنین اظهار داشت که سیستم بنیانگذاری شده توسط امام خمینی(ره) در دوران نظام دوقطبی با این نظام به مخالفت برخواست و سیستم جدید خود را ارائه کرد.

همه آموزه‌های امام خمینی(ره) از اسلام نشأت گرفته است

ستارآوا تصریح کرد: این در حالی است که همه آموزه‌های امام خمینی(ره) از اسلام نشأت گرفته و ایشان معتقد بودند در اسلام پاسخ همه نیازها برای سعادت بشر و شکوفایی دولت وجود دارد.

به نظر این اندیشمند قرقیز، اگر در حال حاضر نظام سرمایه‌داری جنبه‌های مادی زندگی بشر را دربرمی‌گیرد، اسلام تمام جنبه‌های مادی، اخلاقی و معنوی را شامل می‌شود و البته امام خمینی(ره) در آثار خود بسیار در مورد همگرایی مسلمانان سخن گفته و بر ضرورت اتحاد نیروهای جهان اسلام براساس ارزش‌های مشترک تأکید می‌کرد.

ضرورت تدوین طرحی مشترک برای حل مشکلات امت اسلامی

این اندیشمند قرقیز همچنین ادامه داد: بر این اساس در حال حاضر اهل تسنن و شیعیان نیاز به تحقق طرحی مشترک به منظور تدوین راه‌حل‌های مشکلات پیش‌روی کل امت اسلامی دارند.

وی بیان کرد: بسیاری از مسائلی که امام خمینی(ره) در نظریات خود مطرح می‌کرد، شامل استقلال، آزادی و کمک به استقلال مردمان تحت ستم در همه زمینه‌ها بود که تاکنون این مسائل در جهان اسلام حل نشده و جامعه مسلمانان در انفصال از یکدیگر بسر می‌برد.

اندیشه‌های امام خمینی(ره) قابلیت همگونی با آسیای مرکزی را دارد

ستارآوا افزود: چنانچه دوباره به دیدگاه‌های امام خمینی(ره) مراجعه کنیم در زمینه ارتقاء آگاهی دینی در آسیای مرکزی هم در اواسط قرن 20 و هم در حال حاضر سیستم طراحی شده توسط امام خمینی(ره) در این محیط قابلیت زیست‌پذیری داشته و می‌توان بخش‌هایی از آن را پذیرفت.

استاد دانشگاه آکادمیک وزارت خارجه قرقیزستان در ادامه این میزگرد گفت: من شعار «نه شرقی، نه غربی بلکه اسلام» را که در انقلاب اسلامی ایران مطرح شد، بسیار می‌پسندم چراکه این شعار استقلال در همه زمینه‌ها را شامل می‌شود.

به باور ستارآوا، سیستم جهانی پس از نظام دوقطبی به یک جهان تک‌قطبی تبدیل شد اما در حال حاضر روند گذار به جهان چندقطبی آغاز شده است زیرا روسیه با منافع ملی خود وارد عرصه بین‌المللی شده و کشورهای آمریکا لاتین در مخالفت با آمریکا متحد شده‌اند ضمن اینکه ایران نیز به عنوان یک رهبر منطقه‌ای ظهور کرده است.

لزوم معرفی سیستم حکومت اسلامی ایران به سایر امت اسلامی

این صاحب‌نظر قرقیز تصریح کرد: به نظر من، در مرحله کنونی معرفی سیستم ایران و نحوه کار کردن و بهره‌وری آن بسیار مناسب است چراکه ما ابتدا باید توسعه روابط اقتصادی، حضور اطلاعاتی و پیشرفت این کشور را به تصویر بکشیم و پس از آن فکر می‌کنم بسیاری تحت تأثیر این سیستم قرار خواهند گرفت.

وی همچنین گفت: این در حالی است که در شرایط هجمه غرب علیه ایران و محدودسازی فضای اطلاع‌رسانی برای این کشور، تبلیغ سیستم حکومتی آن از طریق تلویزیون دشوار می‌باشد و باید این نکته را در نظر داشت که رهبری ایران هنوز هم به اصول امام خمینی(ره) پایبند بوده و سیاست خارجی آن با توجه به نظریات آن امام همچنان ادامه دارد.

دانشمند شرق‌شناس قرقیز در ادامه میزگرد اظهار داشت: امام خمینی(ره) همچنین فرمودند «ما به هر کشور مسلمانی در هر گوشه از جهان کمک خواهیم کرد» و ایران هم‌اکنون نیز چنین مسائل کلی اسلامی را مطرح می‌کند که برای بسیاری از دشمنان این کشور این موضوعات زیانبار بوده و آنها از هر طریق ممکن برای تضعیف انقلاب اسلامی تلاش می‌کنند.

تکاپوی دشمنان برای توقف کار ایدئولوژیکی انقلاب اسلامی

از نگاه این اندیشمند قرقیز، دشمنان انقلاب اسلامی بشدت سعی دارند تا به هر وسیله ممکن از کار ایدئولوژیکی این سیستم در کشورهای دیگر جلوگیری کنند و حال آنکه امام خمینی(ره) این مسئله را پیش‌بینی کرده بودند.
 

ستارآوا همچنین افزود: در حال حاضر نبرد شدیدی برای تسلط بر منابع هیدروکربن در جریان است که امام خمینی(ره) در این زمینه نیز فرمودند «بیشتر نفت جهان در کشورهای مسلمان است و اگر مسلمانان با همدیگر متحد شوند و ثروت خود را به نفع خود استفاده کرده و استقلال خود را حفظ کنند، جهان اسلام بسیار توسعه خواهد یافت».

از دیدگاه استاد دانشگاه آکادمیک وزارت خارجه قرقیزستان، در پس‌زمینه تحولات کشورهای عربی ما شاهد ناکامی «اخوان‌المسلمین» در مصر و شکست نیروهای مخالف «اسد» در سوریه هستیم حال آنکه اسلام سیاسی هم در میان اهل سنت و هم در میان شیعیان طرفدار داشته و آنها در این زمینه نیروهای خود را بسیج می‌کنند.

وی همچنین اظهار داشت: در حال حاضر به طور خاص افراد جوان در پرتوی جهانی شدن، باورهای خود را فراتر از سطح ملی مطرح می‌کنند. بنابراین فکر می‌کنم مسئله ساخت مدل دولت در بسیاری کشورها همچنان حل نشده باقی مانده و در مورد آن بحث خواهد شد.

دستاوردهای انقلاب اسلامی؛ موفقیت‌های کل جامعه اسلامی

صاحب‌نظر قرقیز تصریح کرد: امام خمینی(ره) فرمودند که اسلام بالاتر از همه دموکراسی است. بنابراین این مدل موفق حکومت نه تنها باید در داخل ایران پایدار مانده بلکه باید بدنبال راه‌های خروج برای غلبه بر هجمه سیاسی جهت به انزوا کشاندن این سیستم باشد.
 

ستارآوا عنوان کرد: تجربه ایران نشان می‌دهد که تنها کشور اسلامی که می‌تواند به مخالفت با دیگر کشورهای غربی برخواسته، انقلاب اسلامی است.

وی همچنین افزود: این امر نشان می‌دهد که با وجود نظام اسلامی و با در نظر گرفتن اجرای قواعد اسلامی در ایران، این کشور تصویر کلیشه‌ای معرفی شده از سوی غرب در مورد انقلاب اسلامی در خصوص اینکه به عنوان مثال، اسلام آزادی زنان را از بین می‌برد را محو می‌کند. بنابراین این دستاوردهای باید به عنوان موفقیت‌های کل جامعه اسلامی در نظر گرفته شوند.

این دانشمند شرق‌شناس بیان داشت: امام خمینی(ره) فرمودند که دستاوردهای فعلی ایران باید به نفع کل امت اسلامی استفاده شود و این در حالی است که سیستم حکومتی در ایران بسیار متعادل است و نیاز است تا این دستاوردها در سراسر جهان معرفی شوند چراکه ما به لحاظ جغرافیایی از یکدیگر فاصله داریم.

استاد دانشگاه آکادمیک وزارت خارجه قرقیزستان در پایان سخنان خود در این میزگرد تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران یکی از اولین کشورهایی بود که در سال 91 استقلال جمهوری قرقیزستان را به رسمیت شناخت ضمن آنکه ایران به بسیاری از کشورها کمک می‌کند و در حال یافتن راه‌های نوآورانه در دیدگاه‌های خود است.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها