امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۵:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86766
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 171
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام محمدجواد حاج علی‌اکبری در سلسله جلسات شرح صحیفه سجادیه که در مسجد72 تن مجموعه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام محمدجواد حاج علی‌اکبری در سلسله جلسات شرح صحیفه سجادیه که در مسجد72 تن مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی«سرچشمه» برگزار شد، ابتدا به مناسب آغاز ماه شعبان و رسیدن اعیاد فرخنده در این ماه گفت: در قلب مناسبت‌های بسیار شیرین ماه مبارک شعبان هستیم. از یک سو ولادت حضرت امید، اباعبدالله الحسین (ع) و از سوی دیگر ولادت علمدار کربلا حضرت عباس(ع) و همچنین میلاد فرخنده مولا زین‌العابدین (ع) است. این فرصت بسیار ممتازی است که در این ایام به وجود آمده و امید است همه ما از آن بهره لازم را ببریم، ماه شعبان مرکز جلوه گری الطاف الهی است. در روایت بسیار زیبا که در مورد ماه شعبان است می‌فرماید: هر کار خوبی در ماه معظم شعبان انجام شود آثار آن بسیار پسندیده‌تر خواهد بود چه در این دنیا و چه در آخرت و چه در ظاهر و چه در باطن.

وی عنوان کرد: پیامبر اکرم (ص) می فرماید: «ماه شعبان ماه من است». در پرتویی که در این ماه وجود دارد و نسبتی که این ماه با پیامبر اکرم (ص) دارد هر اقدام خوبی که در این ماه انجام شود ضرب خواهد شد با نسبت محاسن این ماه با پیامبر(ص). گاهی این تفاوت تا 70 هزار برابر است نسبت به انجام دادن همان عمل در ماه‌های دیگر. صدقه دادن در این ماه تشبیه شده است با این که ثواب آن به اندازه کوه احد شده و به شخص تحویل داده می‌شود. باید هر کار خوبی را که در این ماه انجام می‌دهیم با وسع‌مان یکسان باشد.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد ادامه داد: صدقه، احسان به دیگران، نیکی به پدرو مادر، نیکی کردن به همسر و فرزندان، گره گشایی از مشکلات دیگران و استغفار از جمله کارهایی است که در این ماه سفارش بسیار شده است. انجام هر کدام از این کارها در واقع تاثیر خاص خودش را دارد در رفع موانع و مشکلات در زندگی. می‌توان با اولویت هر کدام از اعمال خوب را که درحد توان است آن را انجام دهیم. باید از مسیر دوستی با پیامبر(ص) به مسیر تقرب خداوند وارد شد. اگر این موضوع باور انسان شود، آنگاه می‌شود گفت که ماه شعبان برای مؤمن ماه شعبان شده است.

وی تصریح کرد: لازم است دو نکته مهم در انجام اعمالی که در این ماه سفارش شده است را بیان کنم؛ ابتدا خواندن مناجات شعبانیه است، هر کس در هر مرتبه‌ای که باشد مناجات شعبانیه برای او از مرحله متوسط تا کامل ره آورد دارد. دوم گفتن ذکر صلوات شعبانیه است. در این ذکر رموز امام شناسی، ولی شناسی در قالب صلوات آغاز و با رمزگشایی از این رموز به پایان می‌رسد.

حاج علی‌اکبری اظهار داشت: جابر بن انصاری از اصحاب پیامبر(ص) در خصوص امام سجاد(ع) گفته است: در بین فرزندان انبیا چنین چیزی دیده نشده است. او دست پرورده سید الشهدا (ع) است. خوشبختی ما ایرانیان این است که با او نسبتی کوچک داریم. مادر بزرگوارشان شهربانو، بانوی ایرانی است که مقام بزرگ مادری امام سجاد(ع) و مادر بزرگ امامان بعد از خود را دارد. در خصوص امام سجاد(ع) باید گفت که ایشان در حقیقت یکی از دو راز جاودانگی حادثه عاشورا هستند. این دو راز یکی امام سجاد(ع) و دیگری زینب (س) است. خطبه‌های ایشان در جاهای مختلف از جمله در مجلس یزید بوده که این جاودانگی را ایجاد کرده است. گریه‌های ایشان که به قول حضرت امام (ره) گریه‌های سیاسی بوده و به مانند گریه‌های فاطمه(ص) بوده است.

وی در ادامه این مبحث گفت: صحیفه سجادیه از آثار ماندگار این امام عزیز است. در شرح این کتاب بیش از هفتاد کتاب نوشته شده است. به زبان‌های مختلف از جمله زبان فارسی ترجمه شده است. با وجود این که در ترجمه این کتاب از جملات و لغات به بهترین شکل استفاده شده است، اما بازهم موفق نبوده آنچه را که درون آن وجود دارد را به کاملی و یکجا برساند. باید تا می‌توانیم خود را به چنین کلمات و گفتاری که در این کتاب گفته شده نزدیک کنیم تا از سفینه نجات آن بهرمند شویم. باید اشک‌های ما ریزان و جوشان باشد و صاحب العین باشیم. این اشک‌ها گوهر وجود انسان را تابان و روشن می‌کند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد عنوان کرد: چند نکته مهم در این کتاب این است که روح حماسه و شجاعت در رهگیری و پیگیری آرمان‌های ائمه (س) در آن جاری است. باید سجده رفته باشیم و مزه آن را چشیده باشیم. باید بدانید که باب سجده تنها بابی است که به روی شیطان بسته شده است. از دیگر نکات این کتاب ارزشمند احسان کردن است؛ در زمان حمله یزید به مدینه منزل امام سجاد(ع) تنها مکان امن شهر اعلام شده بود که علاوه بر دوستان و یاران امام دشمنان او نیز در این بیت پناه گرفته بودند این عمل از بردباری و احسان حضرت است که در برابر رفتارهای زشت و جاهلانه‌ای که با ایشان می‌شده صبور بوده و به آنان احسان می‌کرده است.

حاج علی اکبری در پایان سخنان خود به ادامه دعای 39 صحیفه سجادیه که از هفته‌های قبل مانده بود پرداخت: حضرت در قسمت آخر این دعا می فرماید: «إِنَّکَ إِنْ تَفْعَلْ ذَلِکَ یَا إِلَهِی تَفْعَلْهُ بِمَنْ لَا یَجْحَدُ اسْتِحْقَاقَ عُقُوبَتِکَ. در حق کسی لطف کرده‌ای که ترسش از تو، آزمندی‌اش از تو افزون‌تر است. «وَ لَا یُبَرِّئُ نَفْسَهُ مِنِ اسْتِیجَابِ نَقِمَتِکَ تَفْعَلْ ذَلِکَ یَا إِلَهِی بِمَنْ خَوْفُهُ مِنْکَ أَکْثَرُ مِنْ طَمَعِهِ فِیکَ» و نا امیدی‌اش از بخشش تو، از امیدش به بخشش تو بیشتر است، اما این نا امیدی  از رحمت تو نیست و امیدواریش هم از روی مغرور شدن به بخشش تو نیست. «وَ بِمَنْ یَأْسُهُ مِنَ النَّجَاةِ أَوْکَدُ مِنْ رَجَائِهِ لِلْخَلَاصِ، لَا أَنْ یَکُونَ یَأْسُهُ قُنُوطاً، أَوْ أَنْ یَکُونَ طَمَعُهُ اغْتِرَاراً بَلْ لِقِلَّةِ حَسَنَاتِهِ بَیْنَ سَیِّئَاتِهِ» این نا امیدی که صحبت از آن شد نا امیدی از رحمت تو نیست و امیدش امید واهی و پوچ نیست. من هرچه به اطرافم نگاه می کنم می‌بینم گناه است و معصیت.
وی گفت: براساس این فراز دعا ما می‌گوییم اگر بخواهم عمل نیک و حسنه ای پیدا کنم در میان این همه گناه کوچک است و نا چیز. «وَ ضَعْفِ حُجَجِهِ فِی جَمِیعِ تَبِعَاتِهِ فَأَمَّا أَنْتَ یَا إِلَهِی فَأَهْلٌ أَنْ لَا یَغْتَرَّ بِکَ الصِّدِّیقُونَ، وَ لَا یَیْأَسَ مِنْکَ الْمُجْرِمُونَ، لِأَنَّکَ الرَّبُّ الْعَظِیمُ الَّذِی لَا یَمْنَعُ أَحَداً فَضْلَهُ» و من در برابر بازتاب‌ها و بازخوردها آثار گناهانی که انجام داده‌ام هیچ پاسخی ندارم. این از سمت من است. «وَ لَا یَسْتَقْصِی مِنْ أَحَدٍ حَقَّهُ. تَعَالَى ذِکْرُکَ عَنِ الْمَذْکُورِینَ، وَ تَقَدَّسَتْ أَسْمَاؤُکَ عَنِ الْمَنْسُوبِینَ، وَ فَشَتْ نِعْمَتُکَ فِی جَمِیعِ الْمَخْلُوقِینَ، فَلَکَ الْحَمْدُ عَلَى ذَلِکَ یَا رَبَّ الْعَالَمِینَ» اما تو ای خدا، شناخت من از تو این است که در خصوص تو شایسته نیست که حتی معصومین و صدیقین از تو دچار غرور شوند. گناهکاران حق ندارند در خصوص رحمت تو مأیوس شوند. به خاطر اینکه خدای بزرگی هستی. از هیچ احدی بخشش خود را دریغ نکردی و از هیچ احدی حق خودت را نگرفتی .چقدر نام و یاد تو رفیع و بزرگ است. و چقدر نعمات تو در بین مظلومین گسترده است. پس بر این نعمت‌ها تو را سپاس ای پروردگار هستی.

سلسله جلسات «شرح صحیفه سجادیه» دوشنبه هر هفته قبل از نماز مغرب و عشاء در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی«سرچشمه» به نشانی: میدان بهارستان نرسیده به چهارراه سرچشمه، انتهای خیابان شهید صیرفی‌پور، برگزار می‌شود و شرکت در آن برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها