امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۳:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86815
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۳۷
تعداد بازدید: 96
«محمد العرابی»، وزیر خارجه اسبق مصر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره تصریح کرد: دعوت «عدلی منصور»، نخست ...

«محمد العرابی»، وزیر خارجه اسبق مصر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره تصریح کرد: دعوت «عدلی منصور»، نخست وزیر مصر از «حسن روحانی»، رئیس جمهوری ایران برای حضور در مراسم ادای سوگند «عبد الفتاح السیسی» به عنوان رئیس جمهوری مصر را گامی در راه از سرگیری روابط بین مصر و ایران در مرحله آینده دانست.

العرابی افزود: ایران کشور مهمی در منطقه است، علاوه بر اینکه این کشور هم اکنون رئیس جنبش عدم تعهد و مصر یکی از اعضای تاثیرگذار و فعال این جنبش است و «نبیل فهمی»، وزیر خارجه مصر نیز با همتای ایرانی خود «محمد جواد ظریف» در الجزایر دیدار و گفت‌وگو داشته است.

وی با بیان اینکه روابط ایران و مصر در حال رشد و توسعه است، گفت:‌ بدون تردید این دعوت اگر هم الزاما گامی در راه از سرگیری روابط نباشد، بیانگر نیت حسنه قاهره است و در این راه باید گفت‌وگو و مذاکرات استراتژیک میان دو کشور وجود داشته و تفاهم و چارچوب‌هایی بر روابط فیمابین حاکم باشد، چراکه ایران بازیگری اساسی در منطقه است.

العرابی تاکید کرد: مصر و ایران عضو کشورهای در حال توسعه‌اند و روابط اقتصادی پایه و اساس روابط دو کشور در مرحله آینده خواهد بود.

وی درباره ایجاد موانعی از سوی برخی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برسر برقراری روابط بین ایران و مصر گفت: تصور نمی‌کنم، چنین امری صحت داشته باشد، چون خود این کشورها دارای روابطی بالفعل با ایران هستند و هر کشور دارای دیدگاه‌ها و مواضع خاص خویش در ارتباط با دیگر کشورهاست، به خصوص که کشوری همچون عربستان خود در حال مذاکره و گفت‌وگو با ایران است.

العرابی اخبار منتشره در برخی منابع خبری مبنی بر اینکه وی در دولت آینده مسئولیت وزارت خارجه را برعهده خواهد داشت، رد کرد و گفت: اکنون صحبت در این خصوص زود به نظر می‌رسد.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار