امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۷:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86821
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۳۷
تعداد بازدید: 24
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دومین روز مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 به ریاست حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دومین روز مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 به ریاست حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه و استفان کلمنت دستیار ارشد کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین آغاز شد.

اولین روز این مذاکرات ساعت 16 تا 20 دیروز (چهارشنبه) به وقت وین در مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برگزار شد.

ششم خرداد ماه نیز در حاشیه دیدار محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در استانبول، یک دور مذاکرات کارشناسی و فنی به ریاست بعیدی‌نژاد و کلمنت برگزار شد.

پس از این دیدار، سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای اعلام کرد که تا دور بعدی مذاکرات جامع که قرار است 26 تا 30 خرداد ماه برای پنجمین بار در وین برگزار شود، طرفین به رایزنی‌های فنی و سیاسی ادامه دهند و پس از آن ظریف در نشستی خبری گفت که نشست کارشناسی ایران و 1+5 در حاشیه نشست فصلی شورای حکام آژانس در وین برگزار می‌شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی در این باره گفت: قرار شد نشست بعدی ما با کشورهای 1+5  از شانزدهم تا بیستم ماه ژوئن (26 تا 30 خرداد) در وین برگزار شود و علاوه بر آن توافق کردیم در صورت نیاز به غیر از نشست کارشناسی در حاشیه نشست شورای حکام، نشست‌های سیاسی و یا کارشناسی هم یک یا چند دور به طور غیر رسمی برگزار شود تا بتوانیم مواضع را برای نشست پایان خردادماه آماده کنیم.

نشست شورای حکام آژانس از روز دوشنبه 12 خرداد در مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال برگزاری است و تا روز جمعه نیز به طول می‌انجامد.

وزرای امور خارجه ایران و شش کشور (آمریکا، انگلستان، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) با حضور کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تاریخ سوم آذر ماه 1392 در خصوص «برنامه اقدام مشترک» درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران به توافق رسیدند و گام اول این توافقنامه 30 دی ماه 1392 وارد مرحله اجرایی شد و 29 تیر ماه سالجاری (1393) نیز پایان زمان شش ماهه گام اول این توافقنامه است.

طرفین بعد از اینکه گام اول این توافقنامه وارد مرحله اجرا شد، مذاکرات را در خصوص توافقنامه جامع شروع کردند که تاکنون چهار دور مذاکره در شهر وین پایتخت اتریش بدین منظور برگزار شده و دور چهارم که قرار بود کار نگارش پیش نویس توافقنامه جامع آغاز شود به دلیل زیاده‌خواهی‌های طرف مقابل، پیشرفت ملموسی در این زمینه حاصل نشد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها