امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۲:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86835
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 32
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رضا نجفی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با واحد مرکزی پس ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رضا نجفی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با واحد مرکزی پس از پایان موضوع ایران در نشست فصلی شورای حکام اژانس بین‌المللی انرژی اتمی عنوان کرد: در نشست فصلی شورای حکام که از دوشنبه در مقر آژانس آغاز شد، موضوعات مختلفی از جمله گزارش سالیانه آژانس، گزارش اجرای پادمان‌ها و دیگر موضوعات مرتبط  بررسی شد.

نماینده ایران در آژانس گفت: در نشست روز چهارشنبه شورای حکام موضوع هسته‌ای کشورمان بررسی شد که به اجرای پادمان‌ها در ایران و گزارش آمانو مدیرکل آژانس اختصاص داشت.

نجفی با اشاره به بیانیه جنبش غیرمتعهدها که ریاست آن برعهده کشورمان است، افزود: در این بیانیه با حمایت از برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران تاکید شد که حق همه کشورها از جمله ایران است که در خصوص سیاست‌های برنامه‌های هسته‌ایش و چرخه سوخت تصمیم بگیرند.

وی همچنین با اشاره به حمایت اعضای آژانس به ویژه گروه نم از همکاری‌های ایران با آژانس گفت: در خبرها بود که اتحادیه اروپا از تسریع همکاری کشورمان با آژانس سخن به میان آورده بود که یوکیا آمانو مدیرکل آژانس با اعلام اینکه موضوعات هسته‌ای بسیار فنی و پیچیده هستند و نباید در این باره به آژانس فشار آورده شود، پاسخ اتحادیه اروپا را داد.

نجفی در خصوص همکاری‌های کشورمان با آژانس افزود: براساس توافق صورت گرفته بین جمهوری اسلامی ایران و آژانس از آبان ماه سال گذشته تاکنون 13 اقدام عملی اجرایی شده و از نظر جمهوری اسلامی ایران دیگر موضوع باقیمانده‌ای باقی نمانده است.

وی با بیان اینکه 5 موضوع دیگر هم با آژانس توافق شده است که در ماه آینده اجرایی خواهد شد، گفت: همکاری‌های دوجانبه ایران و آژانس طبق توافق و  برنامه زمانبندی شده اجرایی خواهند شد. البته در خصوص گزارش اخیر آژانس نظراتی وجود دارد که به صورت مکتوب منتشر خواهد شد.

نجفی با اشاره به اینکه در جمهوری اسلامی ایران چیزی به نام ابعاد احتمالی نظامی شناسایی نمی‌شود، گفت: اتهامات مطروحه بدون سند بوده و تاکنون هیچ مستندی از جانب آژانس ارائه نشده است به گونه‌ای که حتی مدیرکل پیشین آژانس هم در یکی از گزارش‌هایش اعلام کرده بود اژانس قادر نیست سندیت اتهامات مطرح شده را تایید کند.

نماینده کشورمان در آژانس افزود: در چارچوب سیاست‌های دولت و تعامل سازنده و همکاری در حوزه روابط بین‌الملل، همکاری ما با آژانس ادامه پیدا خواهد کرد و امیدواریم همانطور که تاکنون همه موضوعات حل شدند، موضوعات بعدی هم یک به یک حل شوند.

وی گفت: در این نشست اشاره‌ای هم به مذاکرات کشورمان با گروه کشورهای ۱+۵ صورت گرفت و اعلام کردیم که از نگاه جمهوری اسلامی ایران اگر طرف‌های مقابل با حسن نیت و نه توهماتشان وارد مذاکرات شوند و حقایق موجود را درک کنند، رسیدن به توافق تا ضرب الاجل تعیین شده در توافقنامه ژنو امکانپذیر است، از این رو باید دید که طرف‌های مقابل در مذاکرات پیش رو با چه رویکردی وارد می‌شوند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار