امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۹:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86838
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نماینده چین در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از افزایش همکاری بین این نهاد نظارتی سازمان ملل و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نماینده چین در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از افزایش همکاری بین این نهاد نظارتی سازمان ملل و ایران استقبال کرد و آن را «گامی مثبت رو به جلو» خواند.

آقای «چنگ جینگ» حمایت کشورش از گزارش ماه مه (خرداد) آژانس درباره برنامه هسته‌ای ایران را اینگونه اعلام کرد:

«چین تلاشهای دیپلماتیک اخیر در موضوع برنامه هسته‌ای ایران را  تأیید می‌کند. ما از اینکه آژانس و ایران به مشورت برای توضیح برخی مسائل در برنامه هسته‌ای ایران ادامه می‌دهند، استقبال می‌کنیم.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش فصلی خود به تاریخ 23 مه (برابر با دوم خرداد ماه) اعلام کرد ایران به تمامی مفاد توافقنامه موقت ژنو، موسوم به «طرح اقدام مشترک» پایبند بوده است.

متن کامل گزارش فصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در اینجا بخوانید

پیمان توافق موقت ژنو که به دنبال فراهم کردن بسترهای حل  فصل مناقشات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران است از 20 ژانویه (30 دی‌ماه) به اجرا در آمد. 

نماینده چین در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در نشست شورای حکام آژانس حضور داشت از اینکه ایران اقدامات لازم در راستای مفاد طرح شده در طرح اقدام مشترک را به اجرا درآورده، ابراز خرسندی کرد.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد آژانس نیز با حفظ موضع عینی، بی‌طرفانه و حرفه‌ای خود نقشی سازنده در اجرای پادمان‌های نظارتی خود در ایران و حل مسالمت‌آمیز پرونده هسته‌ای این کشور بازی کند.

چنگ، برنامه هسته‌ای ایران را موضوعی «حساس و پیچیده» توصیف کرد و خاطرنشان کرد تا زمانی که طرفین انعطاف‌پذیر و عملگرا باشند و با توجه به در نظر گرفتن دغدغه‌های یکدیگر مذاکرات را بر اساس احترام متقابل پیش ببرند دست‌یابی به راه حل برد ـ برد امکان‌پذیر است.

چین یکی از پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل است که در مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 1+5 برای پایان دادن به تنش‌های یک دهه‌ای غرب بر سر این پرونده حضور دارد.

ایران و 5 عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل – آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین – به علاوه‌ی آلمان آخرین دور مذاکرات هسته‌ای خود را روز جمعه (26 اردیبهشت، 16 می) در وین به پایان بردند.

دو طرف اعلام کردند نتوانستند بر سر تدوین پیش‌نویس طرح جامع هسته‌ای به توافق دست پیدا کنند.

خبرگزاری رویترز روز گذشته از قول دیپلمات‌های غربی از تمدید 6 ماهه مذاکرت هسته‌ای ایران با گروه 1+5 طبق مفاد تصریح شده در طرح اقدام مشترک خبر داد.

گزارش رویترز درباره تمدید موعد مذاکرات هسته‌ای را در اینجا بخوانید

این خبرگزاری پیش از این در گزارشی مدعی شده بود درخواست ایران برای تولید سوخت برای نیروگاه اتمی بوشهر عامل عدم پیشرفت چهارمین دور مذاکرات بین دو طرف در شهر وین بوده است.

گزارش اختصاصی رویترز درباره عامل اختلاف در مذاکرات وین را در اینجا بخوانید
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها