امروز : سه شنبه ۶ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 27
۰۷:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86853
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 10
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از تبریز، آیت‌الله سید احمد خاتمی ظهر امروز در مراسم گرامیداشت شهدای قیام 15 خرداد در مصلای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از تبریز، آیت‌الله سید احمد خاتمی ظهر امروز در مراسم گرامیداشت شهدای قیام 15 خرداد در مصلای امام خمینی(ره) تبریز اظهار کرد: در عرصه‌های مختلف انقلاب مانند جنگ تحمیلی، دفع فتنه 88 و ... تبریز و آذربایجان از استان‌های حماسه آفرین بوده و به ویژه موضع غیرتمندانه نماینده ولی فقیه در استان، آیت‌الله مجتهد شبستری که در جریان فتنه از فرط ناراحتی عمامه خود را بر زمین کوبیدند، غوغایی در کشور به پا کرد.

وی با بیان اینکه آذربایجان و به خصوص تبریز؛ هم در عرصه جهاد و دفاع و هم در عرصه علمی صاحب‌المفاخر است، افزود: هیچ‌گاه در طول حداقل 100 سال گذشته آذربایجان بی‌مرجع نبوده و این ویژگی را کمتر استانی دارد.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: سه علامه بزرگ کشور در طول 50 سال گذشته، علامه بزرگوار طباطبایی که تفسیرالمیزان ایشان فخر جهان اسلام است؛ علامه امینی، شمشیر بران ولایت که الغدیر وی به عنوان کتابی نفیس در تارک تاریخ تشیع می‌درخشد و علامه محمدتقی جعفری هر سه تربیت یافته این دیارند و از دامن‌ پاک آذربایجان برخواسته‌اند.

امام جمعه موقت تهران اضافه کرد: هم اکنون هم افتخار می‌کنم که هشت سال شاگرد آیت‌الله العظمی شیخ جواد تبریزی بودم و فقه و اصول را از محضر این استاد جلیل‌القدر آموختم، امروز تبریز مفتخر است به وجود فقیهی ولایی و غیرتمندی مثل آیت‌الله شیخ جعفر سبحانی که 200 کتاب نفیس تقدیم اسلام کرده است.

آیت‌الله خاتمی خاطرنشان کرد: با همه این افتخارات، تبریز و آذربایجان را می‌توان مرزبان به حق دین و تشیع در کشور نامید و امید است این افتخارات را نسل جوان حفظ کنند که خواهند کرد.

سردادن شعار مرگ بر آمریکا با وجود شیطنت‌های استکبار پابرجاست‌

‌آیت‌الله سید احمد خاتمی ‌اظهار کرد: برگزاری اربعین شهدای 19 دی 56 در تبریز، یزد و پس از آن به میدان آمدن پیا‌پی سایر اربعین‌ها موجب شد پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن سال 1357 به بار نشیند.

وی با اشاره به 15 خرداد به عنوان شناسنامه انقلاب، به نکاتی اشاره و تشریح کرد: در نهضت الهی 15 خرداد که به تعبیر امام با مرجعیت اسلام صورت گرفت، کسانی‌که به صحنه آمدند روشنفکران آنچنانی نبودند که بخواهند مدام جلسات روشنفکری برگزار کنند، بلکه هیئتی‌های حسین‌ حسین‌گو بودند که دو روز پیش از روز عاشورا در سوگ امام حسین(ع) به عزا نشسته بودند.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: در آن مقطع روشنفکران بیماری بودند که حضور دین و مکتب را در صحنه برنمی‌تافتند و حتی برخی از این روشنفکران زندانی در سال‌های 42 و 43 امام را مسخره می‌کردند و می‌گفتند مگر با مرگ بر شاه گفتن می‌توان شاه را سرنگون کرد، باید با حرکات سیستماتیک و منظم به تدریج با ضربه زدن به ریشه‌های حکومت این کار را انجام داد.

آیت‌الله خاتمی عنوان کرد: حالا بعد از 50 سال از آن ماجرا صاحبان همان فکر می‌گویند دیگر شعار مرگ بر آمریکا فایده‌ای ندارد، ما با شعار مرگ بر شاه و مرگ بر آمریکا کار را آغاز کردیم و همان‌گونه که نسل پیشین ما کارها را پیش بردند این نسل هم با شعار مرگ بر آمریکا کارش را پیش خواهد برد.

وی ادامه داد: هر چند در آن مقطع شاه نهضت را به شدت سرکوب می‌کرد و خفقان جهنمی حاکم بود اما شعله این نهضت و شعار مرگ بر شاه و مرگ بر آمریکا هرگز خاموش نشد و در 19 دی 56 پر فروغ‌تر جلوه کرد تا تا حماسه 22 بهمن به بار نشیند و امروز پس از 35 سال این شعله هنوز پر فروغ می‌درخشد.

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: امروز اسلام در این کشور زنده است و هرجا سخن از اسلام ناب محمدی(ص) است آنجا سخن از ایران اسلامی است.

وی گفت: وقتی امام می‌فرمودند "ما انقلابمان را به جهان صادر می‌کنیم"، عده‌ای تصور می‌کردند که ما می‌خواهیم سلاح و نیروی نظامی بفرستیم در حالی‌که منظور امام صدور تفکر و آرمان‌های مقدس این انقلاب به جهان بود که این ایده 30 سال پس از انقلاب به بار می‌نشیند و جنبش بیداری اسلامی که به سرنگونی چند حکومت سرسپرده آمریکا در طول تنها یک سال می انجامد، کم کم به جلوه می‌کند.

نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: عده‌ای می‌گویند تا چه زمانی باید بگوییم مرگ بر آمریکا؟ در جواب آنها می‌توان گفت که جهاد مانند نماز و روزه واجب است و تا زمانی که شیطنت‌های آمریکا وجود داشته باشد مبارزه ما هم پابرجاست.

آیت‌الله سید احمد خاتمی اظهار کرد: از ویژگی‌های بارز امام که بسیاری از رهبران نداشتند، باور کردن مردم بود.

وی با بیان اینکه امام بارها در سخنرانی‌هایشان عبارت "مردم خوب ما که جانم فدای آنها " را به کار می‌بردند و همیشه مردم را در صحنه نگه می‌داشتند و هرگز رای مردم را تشریفاتی نمی‌د‌یدند، افزود: پس از رحلت امام و در طول این 25 سال هم همین بینش و نگاه را مقام معظم رهبری دارند.

امام جمعه موقت تهران یادآور شد: این دو کلمه یعنی "حضور دین" و "رای مردم" معنای مردم‌سالاری دینی را تشکیل می‌دهد که با رهبری امام و در نتیجه قیام 15 خرداد شکل گرفت.

وی با بیان اینکه به فرموده مقام معظم رهبری ترکیب جمهوری اسلامی یک ترکیب اتحادی است یعنی جمهوریت بدون اسلامیت و اسلامیت بدون جمهوریت برقرار نمی‌شود، اذعان داشت: در شناسنامه انقلاب مردم اصل هستند و میزان رای ملت است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه آن‌هایی که در مصر وارث انقلاب بودند حکومت برآمده از بیداری اسلامی را قدر ندانستند، عنوان کرد: آنها ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی را دمیدند، مرسی دو بار دست ملک‌عبدالله را بوسید و به شیموئن پرز نامه داد و نوشت برادر شیمون پرز و امروز می‌بینیم که به چه روزی افتادند.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه این روزها دو انتخابات در کشورهای منطقه صورت گرفت، اظهار داشت: در مصر 44 درصد واجدین شرایط در انتخابات شرکت کردند، یعنی بیش از نیمی از مردم به این حکومت برآمده از رأی اقلیت اعتماد ندارند و انتخابات دیگری در سوریه صورت برگزار شد، سوریه‌ای که دنیا تروریست‌های خود را علیه آن بسیج کرد که دست و پای دختر سه ساله‌ای را بسته و پیش چشمش سر پدر و مادرش را بریدند.

وی افزود: 77 درصد واجدین حق رأی، در انتخابات سوریه شرکت کردند، هواداران آمریکا در مصر 44 درصد و ضد آمریکایی‌ها در سوریه 77 درصد که 88 درصد به بشار اسد رأی دادند، معنای این حرف، این است که حضور آمریکا در دل ملت‌ها نیست.

دشمن دیروز و امروز انقلاب تفاوتی نکرده است

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از صحبت‌های خود ادامه داد: سنخ دشمنانی که امروز داریم همان سنخ دشمنانی هستند که در قیام 15 خرداد بودند.

وی گفت: اگر امام در سوریه زندانی شده و بعد به ترکیه تبعید شدند یا وقتی آیت‌الله سعیدی در مقابل کنسرسیوم آمریکایی‌ها ایستاد و شهید شد، همه اینها به دستور آمریکا بود و حالا هم آمریکایی‌ها همچنان شیطنت کرده و حقوق ملت‌ها را پایمال می‌کنند.

امام جمعه موقت تهران افزود: مقام معظم رهبری کشورها را در سه دسته جای دادند که دسته اول مثل عربستان صعودی کاملًا سرسپرده و غلام حلقه به گوش آمریکا هستند، دسته دوم کشورهایی که آمریکا با توجه به منافع خود با آنها مدارا می‌کند و دسته سوم کشورهایی هستند که گوش به فرمان آمریکا نیستند و ایران اسلامی در خط مقدم این نافرمانی قرار دارد و بر خود می‌بالد که 35 سال پس از انقلاب باز هم فریاد مرگ بر آمریکا را سر می‌دهد.

حضور در مذاکرات به دلیل اتمام حجت است

سید احمد خاتمی گفت: حضور ایران در مذاکرات به خاطر ترس از تهدیدها و تحریم‌های آمریکا نیست بلکه اتمام حجت است.

وی افزود: عده‌ای در کشور می‌گفتند شما دشمن‌تراشی می‌کنید و آقا برای اینکه حجت بر مردم تمام شود میدان را باز گذاشتند تا اگر چیزی هم به دست نیامد که قطعاً هم نمی‌آمد بر بصیرت ملت ایران افزوده شود و ملت با فریادهای کوبنده‌تری شعار مرگ بر آمریکا را سر دهد.

این عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین به صحنه کشاندن مخالفان دولت را یکی از سیاست‌های آمریکا دانست و تصریح کرد: فتنه 88 چه عده‌ای می‌خواهند باور کنند و یا باور نکنند، یک کودتا علیه نظام بود.

آیت‌الله خاتمی ادامه داد: درایت مقام معظم رهبری و هوشیاری و تدبیر ایشان و حضور و همراهی مردم، فتنه دشمنان را نقش بر آب کرد، مردم یک پارچه در 9 دی 88 به صحنه آمدند و شعار دادند که «این همه لشکر آمده به عشق رهبر آمده».

عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: آمریکا و استکبار اگر در هر کجا شکست نخورده‌اند، در ایران اسلامی شکست خورده هستند.

نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مایوس نشان دادن مردم از انقلاب از مهم‌ترین چالش‌هایی است که با آن مواجهیم، افزود: در برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای چنین وانمود می‌شود که فردا انقلاب می‌شود، این توهم بچه‌گانه را از اوایل انقلاب به کار می‌برند به طوری‌که وقتی انقلاب پیروز شد برخی از عناصر ضد انقلاب هتل‌های دبی را رزرو کردند تا به محض اینکه انقلاب سرنگون شد، بازگردند.

وی گفت: این عده هنوز پس از 35 سال در همین توهم به سر می‌برند و این در حالی است که این انقلاب خواهد ماند و زمینه‌ساز قیام حضرت بقیة‌الله(عج) خواهد شد.

خبرنگاران مطالب را به‌طور کامل به استحضار مردم برسانند

آیت‌الله سید احمد خاتمی در ابتدای این مراسم خطاب به خبرنگاران اظهار کرد: بهتر است خبرنگاران ابتدا، سخنرانی‌های مهم را ضبط کنند و سپس به دقت گوش داده و مطالب را به‌طور کامل به استحضار مردم برسانند.

وی افزود: وقتی به خبرگزاری‌ها نگاه می‌کنیم اکثرا مشاهده می‌شود خبرها به شکل بریده بریده و خلاصه‌وار قید می‌شود که بعضا نکات مهم هم جا مانده است.

خاتمی گفت: نکات مهمی که بعضا در سخنرانی‌ها ارائه می‌شود باید به ترتیب و به شکل مشروح و کامل در رسانه‌ها قید شود تا مردم نیز به‌طور کامل در جریان امور قرار گیرند
‌انتهای پیام/60001/ط30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها