امروز : شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ - 2017 May 27
۱۳:۳۹
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8686
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۸:۳۵
تعداد بازدید: 123
به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس سید مرتضی بختیاری عصر امروز با رئیس قوه قضائیه افغانستان دیدار و گفت‌وگو ...

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس سید مرتضی بختیاری عصر امروز با رئیس قوه قضائیه افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر دادگستری در این دیدار اظهار داشت: بدون شک اینگونه دیدارها در جهت تعامل بیشتر بین دو کشور در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و حقوقی و قضایی نقش ویژه‌ای دارد.

وی سیاست‌های راهبردی جمهوری اسلامی را متأثر از مفاهیم قرآنی دانست و گفت: در قانون اساسی ایران مفاهیم قرآنی متبلور شده و قانون اساسی جزئی از اعتقادات ما است.

وزیر دادگستری در ادامه تصریح کرد که حمایت از مظلوم و مبارزه با ستمگران در راستای سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران است و خوشبختانه علیرغم تمام مشکلاتی که دشمن برای ما ایجاد کرده ما ذره‌ای از اصول خود و آرمان‌های امام و شهدا عقب‌نشینی نکرده‌ایم.

بختیاری با اشاره به تحریم‌ها و محاصره اقتصادی که در اوایل پیروزی انقلاب کشورمان را تهدید می‌کرد گفت: با تمام این مشکلات جمهوری اسلامی نتوانست در برابر ظلمی که به افغانستان وارد می‌آمد آرام بگیرد و به همین جهت با وجود تمام شرایط سختی که داشت به دفاع از افغانستان پرداخت.

وی افزود: در همین راستا ما پذیرای 5 میلیون مهاجر افغانی بودیم که به دلیل ستم‌هایی که به آنها روا شده بود به ایران مهاجرت کرده بودند.

وزیر دادگستری با اشاره به حمایت جدی جمهوری اسلامی از مجاهدین افغانی گفت: خوشبختانه افغانستان توانست با صدها هزار شهید، جانباز و معلول پیروز شود و اینها نشانه تحقق وعده‌های خداوند است هر چند که پیروزی افغانستان همچون پیروزی انقلاب اسلامی چندان ساده نبود.

بختیاری با اشاره به امضای 30 سند همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و افغانستان گفت: بعد از سقوط طالبان بیش از 30 سند همکاری دو جانبه و سه جانبه بین ایران و افغانستان به امضا رسید که به واسطه این 30 سند حجم مبادلات افزایش یافت و سه گمرک مرزی و 7 بازارچه مرزی راه‌اندازی شد.

بختیاری تأکید کرد: هر دو کشور باید تلاش کنند تا سندهای همکاری که به امضا رسیده عملیاتی شود چرا که در این صورت تحولی عظیم را شاهد خواهیم بود.

وزیر دادگستری در ادامه به امضا سه توافقنامه در چهارمین اجلاس کمیسیون همکاری مشترک میان دو کشور ایران و افغانستان اشاره کرد و گفت: در این اجلاس که به ریاست وزیر امور خارجه ایران برگزار شد سه موافقتنامه در زمینه استرداد مجرمین، معاضدت قضایی و انتقال محکومین به حبس به امضا رسید.

وی افزود: هر سه موافقت‌نامه در جمهوری اسلامی ایران مراحل قانونی طی شده و به تصویب رسیده است و در کشور افغانستان نیز این مراحل طی شده و هر دو کشور برای اجرای سندهای همکاری آماده هستند.

بختیاری در ادامه به افزایش کشت خشخاش و تولید تریاک اشاره کرد و گفت: متاسفانه تولید تریاک و کشت خشخاش سال به سال رو به افزایش است و با وجود خشکسالی در سال 90 و 91 کشت این محصول افزایش داشته هر چند که میزان برداشت آن کم بوده است.

وزیر دادگستری گفت: در این زمینه هر دو کشور باید تلاش کنند چرا که آمریکا پشت صحنه بحث مواد مخدر است و هیچ کشوری هم به اندازه جمهوری اسلامی برای مواد مخدر شهید نداده است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی بیش از 5 هزار شهید را در راه مبارزه با مواد مخدر داده است گفت: هر دو کشور باید برای کاهش مواد مخدر تلاش ویژه‌ای داشته باشند.

بختیاری با اشاره به سفر خود به کشور افغانستان گفتت: توافق نامه‌ای مبنی بر کشت جایگزین مواد مخدر به امضا رسید.

وی افزود: اگر این کار برای پیشگیری از تولید مواد مخدر عملیاتی شود بدون شک شاهد کاهش تولید و توزیع و مواد مخدر در افغانستان خواهیم بود چرا که مردم این کشور به دنبال در آمد هستند و اگر زمین و آب باشد درآمدزایی امکان پذیر است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار