امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۹:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86883
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 25
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، در مقدمه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده است «اعتراض در هم کوبنده امام خمینی به ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، در مقدمه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده است «اعتراض در هم کوبنده امام خمینی به توطئه آمریکایی «انقلاب سفید» که گامی در راستای تثبیت پایه‌های حکومت استبداد و تحکیم وابستگی‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ایران به امپریالیزم جهانی بود عامل حرکت یکپارچه ملت شد و متعاقب آن انقلاب عظیم و خون‌بار امت اسلامی در خرداد ماه 42 که در حقیقت نقطه آغاز شکوفایی این قیام شکوهمند و گسترده بود مرکزیت امام را به عنوان رهبری اسلامی تثبیت و مستحکم کرد و با وجود تبعید ایشان از ایران در پی اعتراض به قانون ننگین کاپیتولاسیون پیوند مستحکم امت با امام همچنان استمرار یافت و ملت مسلمان و به ویژه روشنفکران متعهد و روحانیت مبارز راه خود را در میان تبعید و زندان، شکنجه و اعدام ادامه دادند».

این مقدمه که نشان از اهمیت زیاد 15 خرداد سال 1342 و قیام خونین آن دارد به دلایل عدیده برای جوان امروز ایران اسلامی به صورت جامع و اصولی تبیین نشده است و این جای خالی در شرایط کنونی احساس می‌شود، در همین راستا خبرنگار فارس گفت‌وگویی با مرتضی آقاتهرانی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس داشته است که در زیر می‌خوانید:

فارس: چرا 15 خرداد سال 42 به عنوان نقطه عطف و شروع نهضت انقلاب اسلامی مطرح می‌شود؟

قیام خونین 15 خرداد سال 42 نخستین گامی بود که به صورت علنی در راستای مخالفت با اقدامات شاه انجام شد و مردم و روحانیت در کنار هم برای مخالفت با شاه حضور پیدا کردند. این نشان می‌دهد هرجایی که مردم و ولایت در کنار هم قرار گیرند کار به نتیجه می‌رسد و در 35 سالی که از انقلاب می‌گذرد این مسئله بیشتر قابل لمس است.

امام خمینی (ره) در سال 42 با اقتدار، جدی، درک درست از اسلام، شجاعت و رشادت، فکر الهی، بدون وابستگی به دنیا و اهل دنیا و فریاد اسلام‌خواهی وارد صحنه شده و برای مردم روشنگری کردند، در همین راستا نیز عده‌ای همراه ایشان بلند شده و در این راه شهید شدند. دلیل مطرح کردن این روز به عنوان نقطه آغاز نهضت انقلاب اسلامی این بود که تا آن زمان دو مؤلفه مردم و ولایت در کنار یکدیگر قرار نگرفته بودند، قبل از این قیام علما سخنانی مطرح می‌کردند و یا مردم گاها حرکتی در اعتراض به شاه انجام می‌دادند اما در همان ابتدای راه از بین می‌رفت چون این دو مؤلفه با هم توأم نبودند. بیش از 50 سال از 15 خرداد سال 42 می‌گذرد و با نگاهی به تاریخ 50 ساله گذشته متوجه می‌شویم زمانی پیروزی‌هایی داشته‌ایم که این دو در کنار هم بوده‌اند برای همین هم دشمن به دنبال تضعیف و فاصله انداختن بین مردم و ولایت است.

فارس: چرا قیام 15 خرداد سال 42 باید زنده نگه داشته شود؟

برای اینکه اصول از بین نرود باید این قیام را زنده نگه داریم؛ زمانی که موضوعی مطرح می‌شود برای صیانت از آن باید اصول و پایه‌هایش حفظ شود، برای مثال توحید در تمام ادیان الهی به عنوان یک اصل عنوان شده است و هر پیامبری که از طرف خداوند برای راهنمایی انسان‌ها مبعوث شده در مورد توحید سخن گفته است. پیامبر اسلام که خاتم پیامبران و از همه انبیا برتر بوده نیز نخستین مسئله‌ای که برای مسلمان شدن بیان می‌کند کلمه «لا اله الا الله» است. پیامبران از این نظر بر روی این موضوع تاکید داشتند که اصل خداپرست بودن قبول توحید است.

اگر اصول درست در جامعه و میان مردم تثبیت شود زمان و مکان نخواهد داشت چرا که این فرد در هر زمان و مکان این اصل را قبول خواهد داشت. بنابراین برای رسیدن به حاکمیت اسلامی باید این جامعه بر دو اصل حضور ولایت و ولایتمداری باشد که نقطه شروع آن قیام 15 خرداد سال 42 است و بر همین اساس باید این روز زنده نگه داشته شود.

فارس: انتظارات امام و مردم در 15 خرداد سال 42 با سال 57 در پیروزی انقلاب اسلامی ایران تفاوت داشت؟

انتظارات از روز اول شروع نهضت همین بود، ولی در روزهای ابتدایی نهضت فقط امام خمینی(ره) از آن اطلاع داشتند. در سال 42 امام بازداشت و تبعید شد و مردم زیر فشار قرار گرفتند اما در واقع امام به آرامی در کلاس‌های درس خود این انتظارات را تبیین کرده و در مباحث درسی خود مطرح می‌کردند. در آن زمان هنوز مردم به آمادگی کامل برای بیان تمام انتظارات نرسیده بودند به همین دلیل این انتظارات را کسی جز امام نمی‌دانست. امام در مدت 15 ساله این انتظارات را به تفصیل تشریح کرد تا جایی که مردم در سرتاسر کشور و حتی خارج از کشور آمادگی لازم برای اجرای اصول پیدا کردند و در نهایت پیروزی انقلاب اسلامی ایران به وقوع پیوست.

فارس: امام چه دیدگاهی نسبت به این روز داشتند؟

این روز آنقدر برای امام مهم بود که برای همدردی با جان باختگان آن فرمودند «این روز را برای همیشه عزای عمومی اعلام می‌کنم» و خود ایشان 15 خرداد 42 را جدی می‌گرفتند چرا که اتفاق شروع یک نهضت درست بر مبنای درست استوار باشد و می‌دانستند که به هر اندازه در صدد تثبیت این اصل باشیم انقلاب پیش خواهد رفت. ولایت فقیه زمانی در کتاب‌ها و زمانی در مجامع علمی و درسی مطرح بود اما بعد از مدتی ولایت فقیه را در عرصه زندگی دیدیم که در حال حاضر به مدت 35 سال ولایت فقیه را مردم تجربه می‌کنند. دولت‌های مختلف با ایده‌های متفاوت می‌آیند و می‌روند اما آن چیزی که در انقلاب اسلامی به عنوان یک اصل مسلم نظام جمهوری اسلامی ایران ثابت مانده ولایت فقیه است و برای همین نگهدارنده این نظام هم ولایت فقیه است.

فارس: سخنان امام در سال 42 چطور موجب روشنگری مردم شد؟

کار امام در آن زمان خیلی مهم بود چرا که هیچ آدم شجاعی حتی قدرت طرح این موضوع را نداشت، ایستادن در برابر آن قدرت به حسب ظاهر که نگاه می‌کنیم محال بود ولی امام این باور را داشتند که اگر به خداوند ایمان و اعتماد داشته باشیم می‌توانیم ظلم را از بین ببریم و بر این اساس امام بعد از انقلاب هم در موقعیت‌های مختلف این اصل را تثبیت کرد و نشان داد.

انتهای پیام/2258/ط40/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها