امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۲:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86907
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، مذاکرات با «امامعلی رحمان» رئیس جمهوری تاجیکستان، «شریف رحیم‌زاده» وزیر رشد ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، مذاکرات با «امامعلی رحمان» رئیس جمهوری تاجیکستان، «شریف رحیم‌زاده» وزیر رشد اقتصاد و تجارت، «خیرالله عصازاده» وزیر حمل‌ونقل و «سراج‌الدین اصل‌اف» وزیر امور خارجه تاجیکستان از مهمترین برنامه‌های سفر ضرار احمد عثمانی اعلام شده است.

همچنین بررسی مسائل مربوط به وضعیت منطقه، همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و موضوعات امنیتی‌ از جمله محورهای اصلی در مذاکرات وزیر خارجه افغانستان با مقامات تاجیک عنوان می‌شود.

به گفته تیم همراه وزیر خارجه افغانستان، بررسی طیف گسترده مسائل روابط دوجانبه از جمله توسعه همکاری در زمینه‌های سیاسی، اقتصاد، تجارت، حمل‌ونقل، انرژی آموزش و فرهنگ از دیگر موارد بحث طرفین خواهد بود.

کارشناسان نیز سفر ضرار احمد عثمانی به دوشنبه را همزمان با موعد خروج نظامیان خارجی از افغانستان و احتمال سرایت دامنه ناامنی‌ها به مرزهای جنوبی آسیای مرکزی با اهمیت می‌دانند.

این کارشناسان می‌گویند: مرز مشترک 1400 کیلومتری بین افغانستان و تاجیکستان علاوه بر امکان توسعه حمل و نقل جاده‌ای و رشد صادرات و واردات بین کشورهای منطقه، از ظرفیت ایجاد ناامنی‌های گسترده نیز توسط گروه‌های تروریستی و قاچاقچیان موارد مخدر برخوردار است.

به اعتقاد آنان، موضوع تقویت مرز مشترک از طریق تحقق طرح‌های سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی نیز به احتمال قوی در محور گفت و گوی مقامات افغان و تاجیک خواهد بود.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها