امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۷:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86915
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 27
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، در این نمایشگاه که در آکادمی علوم تاجیکستان افتتاح شد، حدود 400 عنوان کتاب‌ ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، در این نمایشگاه که در آکادمی علوم تاجیکستان افتتاح شد، حدود 400 عنوان کتاب‌ مرتبط با پاکستان و محصول انتشارات این کشور به معرض نمایش گذاشته شد که بخشی از آن‌ها با الفبا و زبان فارسی نگارش گردیده است.

«کرامت‌الله عالم‌اف» عضو آکادمی علوم تاجیکستان و رئیس انجمن دوستی تاجیکستان و پاکستان برگزاری این نمایشگاه‌ را اقدامی در جهت توسعه روابط علمی و فرهنگی میان دو کشور عنوان کرد.

وی گفت: روابط علمی و فرهنگی مردم فارسی زبان با کشورهای قاره هند و از جمله با پاکستان تاریخ چندصدساله داشته و در دوران پس از اعلام استقلال تاجیکستان از 23 سال پیش به این سوی رو به گسترش است.

وی افزود: این نمایشگاه، بازتاب آثار تاریخی، فرهنگی، علمی و صنعت نقاشی مردم پاکستان است که با زبان‌های فارسی، اردو، انگلیسی و سینگ تهیه و با هدف آشنایی به نمایش گذاشته شده‌است.

وی با اشاره به شهرت آثار فارسی محمد اقبال لاهوری در تاجیکستان تاکید کرد: این ستاره تابناک ادبیات فارسی به عنوان نمونه‌ای برجسته از شخصیت‌های علمی و ادبی پاکستان است که در محافل فرهنگی کشورهای منطقه و از جمله در تاجیکستان شناخته و احترام زیادی برای وی قائلند.

این دانشمند تاجیک برگزاری این نمایشگاه را اقدامی برای بازسازی فرایند روابط علمی و فرهنگی میان ملت‌های تاجیکستان، پاکستان و گامی در جهت توسعه روابط بین ملت‌های منطقه دانست.

«امجد حسین خیال» سفیر پاکستان در تاجیکستان نیز به نوبه خود روابط علمی و فرهنگی‌ را بستر و پیشتاز مناسبات دوجانبه عنوان کرد و گفت: پاکستان و تاجیکستان از آغاز روابط سیاسی در 23 سال قبل برای نوسازی و تجدید روابط  با استفاده از سنت‌ها و آثار مشترک تاریخی تلاش کرده‌اند.

وی افزود: در میان کتاب‌های عرضه‌شده در این نمایشگاه، آثار نویسنده و دانشمندانی نیز هست که از گذشته تاجیک‌ها با آنان آشنایی لازم را دارند.

به گفته وی، تاریخ مشترک ملت‌های منطقه زمینه مناسبی برای ایجاد روابط حسنه بوده و فضای اعتمادرا در مناسبات دوجانبه و منطقه‌ای ایجاد می‌کند.

در نمایشگاه کتاب پاکستان که با ابتکار سفارت پاکستان، انجمن دوستی تاجیکستان و پاکستان در همکاری با آکادمی علوم تاجیکستان افتتاح شد، آثاری‌ در بخش‌های سیاسی، علمی، ادبی، تاریخ، تجارت، اقتصاد، صنعت و هنر به نمایش گذاشته شده‌ است.

بر اساس این برنامه، این نمایشگاه به مدت 3 روز برای هواداران ادبیات باز بوده و پس از آن، آثار موجود به کتابخانه آکادمی ملی تاجیکستان هدیه می‌شود.انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار