امروز : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 20
۰۷:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86942
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 28
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، در میزگرد تخصصی که با موضوع کنکاشی در اندیشه‌ها و ارمغان امام خمینی(ره) در ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، در میزگرد تخصصی که با موضوع کنکاشی در اندیشه‌ها و ارمغان امام خمینی(ره) در دفتر خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک برگزار شد، تحلیلگران جمهوری قرقیزستان آشنایی با آثار و اندیشه‌های امام خمینی(ره) را برای درک صحیح فضای سیاست بین‌الملل توسط مردم این کشور ضروری دانستند.

در این میزگرد «اسن اسوب علیف» دکترای علوم تاریخ و رئیس مرکز تحلیلی «Prudent Solutions»، «تاکتاگول کاک‌چکیف» سیاست‌شناس و تحلیلگر، «نورالدین مامبتوف» معاون رئیس مرکز پژوهشی «Prudent Solutions»، «الیانا ستارآوا» شرق‌شناس و استاد دانشگاه آکادمیک وزارت امور خارجه قرقیزستان و «امیل‌بیک مأمون‌اف» سردبیر بخش قرقیزی خبرگزاری ملی جمهوری قرقیزستان موسوم به «kabar.k.g» شرکت داشتند.

در ادامه، بخش پنجم و پایانی این میزگرد که شامل دیدگاه‌ها و نظرات «نورالدین مامبتوف» معاون رئیس مرکز پژوهشی «Prudent Solutions» درباره آثار امام خمینی(ره) و ضرورت آشنایی مسلمانان قرقیزستان با اندیشه‌های آن امام فقید می‌باشد، به مخاطبین گرامی ارائه می‌شود.

«نورالدین مامبتوف» معاون رئیس مرکز پژوهشی «Prudent Solutions» در این میزگرد اظهار داشت: من به طور مستقیم با آثار امام خمینی(ره) آشنا هستم و مجموعه‌ای از این آثار را تحت عنوان «حکومت اسلامی» مطالعه کرده‌ام.

کارشناس قرقیز عنوان کرد که این کتاب به شکلی واضح و روشن به توصیف ماهیت امپریالیسم می‌پردازد که البته در حال حاضر این مفهوم در نزد ما با عنوان «منافع ژئوپلیتیکی» یاد می‌شود اما ماهیت آن یکی است.

افراط‌گرایی آمیخته با ناسیونالیسم؛ ویژگی اسلام کشورهای عربی

این تحلیلگر قرقیز ادامه داد: برای قرقیزستان درک این مسئله بسیار مهم است اما متأسفانه توجه اکثریت مسلمانان کشور ما بر حوزه شرق عربی متمرکز شده‌ است.

وی تصریح کرد: من به عنوان یک کارشناس حوزه عربی می‌توانم بگویم اسلامی که در کشورهای عربی در جریان است نه تنها افراط‌گرایانه بلکه آمیخته با ناسیونالیسم عربی می‌باشد.

کارشناس قرقیز افزود: این مسئله بدان معناست که در دیدگاه‌های عربی، اعراب نسبت به ایرانیان و مسلمان آسیا برتری داده می‌شوند که این یک مشکل بزرگ است. بنابراین بخش عملی این موضوع به شکل حضور داوطلبانی از قرقیزستان در درگیری‌های سوریه، مشاهده می‌شود.

مامبتوف همچنین اظهار داشت که متأسفانه مسلمانان قرقیزستان با کتاب‌های امام خمینی(ره) و آموزه‌های ایشان آشنا نیستند و یا همچون کشور مالزی همراه با یک سیستم سیاسی ایدئولوژیکی که خود را به شکل گسترده‌ای معرفی می‌کنند، ماهیت امپریالیسم را درک نکرده بلکه در واقع شاید به آن خدمت می‌کنند.

اسلام دینی چندوجهی و جهانی است

وی در ادامه گفت: کتاب امام خمینی(ره) می‌تواند در قرقیزستان به زبان روسی و قرقیزی منتشر شود تا مسلمانان این کشور بدانند که که اسلام تنها مختص کشورهای عربی نبوده بلکه اسلام دینی چندوجهی و جهانی است.

این اندیشمند قرقیز عنوان کرد: اما متاسفانه مسلمانان کشور ما این مسئله را درک نمی‌کنند. بنابراین بیشتر تمرکز آنان بر حوزه عربی معطوف شده است.

به باور این کارشناس قرقیز، آثار و اندیشه‌های امام خمینی(ره) می‌تواند برای مسلمانان قرقیزستان بسیار مبرم و ضروری باشد بخصوص در زمینه درک صحیح فضای سیاست بین‌المللی بویژه در مورد آنچه در جهان اسلام اتفاق می‌افتد.

نیاز مبرم مسلمانان قرقیزستان به اندیشه‌های امام خمینی(ره)

مامبتوف اظهار داشت: با وجود آنکه این کتاب در قرن گذشته نوشته شده است اما هم‌اکنون نیز درک محتوی آن مبرم و حیاتی است بویژه آنکه در حال حاضر مبارزه ژئوپلیتیک بین روسیه و آمریکا در جریان است و در این بازی ما مسلمان ابزاری هستیم که آنها به تشخیص خود از آن استفاده می‌کنند.

این تحلیلگر قرقیز ادامه داد: بنابراین در حال حاضر برای ما مسلمانان مطالعه آثار و اندیشه‌های امام خمینی(ره) و درک آنها حیاتی و مهم است.

وی افزود: ایده‌های امام خمینی(ره) را می‌توان در مراکز مربوط به ایران به دانش‌آموزان آموزش داد که این مسئله بسیار مهم است.

کارشناس قرقیز همچنین تصریح کرد ما تحلیلگران نگران هستیم که در اینجا عرصه‌ای برای مقابله با روسیه، چین و از جمله ایران ایجاد شود که در این صورت پایه‌ای برای بی‌ثباتی در آینده بوده و کشورهای همسایه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

معاون مرکز پژوهشی «Prudent Solutions» بیان کرد: فکر می‌کنم که ایران خوش اقبال بود چرا که افرادی متفکر مانند امام خمینی(ره) به ندرت متولد می‌شوند و مهمتر از همه اینکه ایشان به مسلمانان نگاهی مدبرانه بخشید و تعامل میان سیستم حکومتی را برقرار ساخت.

سیستم اسلامی ایران تضاد بین سکولاریسم و معنویت را از بین برده است

از نظر مامبتوف، مهمترین مسئله در جهان معاصر تضاد بین سکولاریسم و معنویت است که در این زمینه در پرتوی آثار و اندیشه‌های امام خمینی(ره) در ایران تعادل برقرار شده و هیچ تضادی وجود ندارد چراکه در مدت کوتاهی از پیروزی انقلاب اسلامی این کشور در زمینه صنعت و کشاورزی به خودکفایی رسیده است.

این اندیشمند قرقیز متذکر شد چنانچه ایران به طور فعال در قلمرو آسیای مرکزی اقدام نکند، عواقب آن برای این کشور و همچنین برای چین و روسیه بسیار دشوار خواهد بود زیرا در این حوزه کانونی برای ایجاد بی‌ثباتی در منطقه آماده خواهد شد.

ضرورت حمایت ایران از مسلمانان کشورهای آسیای مرکزی

از نگاه وی، به احتمال زیاد پس از مبارزه ابرقدرت‌ها در اوکراین نوبت به قلمروی آسیای مرکزی خواهد رسید. بنابراین ایده حمایت از مسلمانان خارج از ایران به منزله مقابله با ظلم و ستم سیستم غربی و تقابل با تبلیغ ارزش‌های غربی در آسیای مرکزی خواهد بود.

این کارشناس افزود: به اعتقاد من، این مسئله در آینده برای ایران نتایج خوبی را درپی خواهد شد که در این رابطه می‌توان به وجود منطقه‌ای باثبات، همسایگان و شرکای خوب و همچنین برقراری مناسبات اقتصادی و تکنولوژیکی شایسته اشاره کرد.

مامبتوف ادامه داد: این گفته امام خمینی(ره) صحیح می‌باشد که لازم است از همه مسلمانان دور و نزدیک حمایت شود تا برادری آنان در آینده حفظ شود.

معاون مرکز پژوهشی «Prudent Solutions» در پایان سخنان خود در این میزگرد تصریح کرد که در مرحله کنونی مبارزه برای تسلط بر فکر و روح مردم در جریان است چراکه در قرقیزستان ذخایر طبیعی مثل نفت وجود ندارد اما اگر غرب و متحدان آن بر روح ملت ما تسلط یابند، بقیه خواسته‌های خود را نیز بر ما تحمیل خواهند کرد.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها