امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۸:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86943
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 52
اعظم مجیدی‌نژاد نویسنده کتاب «قرآن و انقلاب اسلامی با تأکید بر اندیشه سیاسی امام خمینی(ره) و شهید مطهری» در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری ...

اعظم مجیدی‌نژاد نویسنده کتاب «قرآن و انقلاب اسلامی با تأکید بر اندیشه سیاسی امام خمینی(ره) و شهید مطهری» در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره مهمترین پشتوانه امام برای پیروزی در مبارزه اظهار داشت: قرآن کریم مهم‌ترین پشتوانه ایشان بود برخی در دنیا مطرح کرده‌اند که این انقلاب به برخی دلایل مذهبی ایجاد شده درحالی که اگر حمایت معنوی نبود مشخص نبود چه اتفاقی می‌افتد.

برگزیده گروه علوم اجتماعی دهمین دوره جشنواره نقد کتاب، با تأکید بر اهمیت مدل فکری بنیانگذاران انقلاب اسلامی ایران گفت:‌ باید امروز به این مدل که به عقیده من متأثر از تفکر امام راحل و افرادی همچون شهید مطهری بود، توجه کنیم. البته شهید مطهری هم با تفکر صدرایی و توجه به فلسفه حکمت متعالیه نظریه‌پردازی انقلاب اسلامی ایران را انجام داد.

پژوهشگر تاریخ و علوم سیاسی با تأکید بر قرار گرفتن شهید مطهری به عنوان نظریه پرداز و ایدئولوگ انقلاب در کنار امام خمینی اظهار داشت: بنابراین این انقلاب با پشتوانه نظری قوی و تعهد نظری و فلسفی مشخص شکل گرفت. قرآن کریم در این حوزه از مهمترین منابع تولید دانش بود و نظریه‌پردازان انقلاب از آن بهره‌مند شدند.

وی با تأکید بر اینکه زیربنایی‌ترین دلیل هر انقلاب نیز در حوزه اجتماعی نهفته است، توضیح داد: این انقلاب در جامعه ایران با چنین آداب و رسوم و فرهنگی رخ داد چرا که مردم از وضع موجودشان ناراضی و از استبداد خسته شده بودند بنابراین با ایجاد فضای اختناق در جامعه تلاش کردند تا به وضع مطلوب دست یابند. براساس مفاهیم قرآن کریم نیز یکی از مهمترین دلایل فروپاشی جوامع و تمدن‌ها همین اختناق و استبداد است.

مجیدی‌نژاد در پایان با تأکید بر نقش با ارزش امام راحل در پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: بحث دیدگاه امام درباره جهان و سیاست و تأکید اسلام در این ارتباط بسیار با اهمیت است که غرب را نیز دچار تغییر تفکر و چالش ساخته است با وجود اینکه سوءتفاهم و سوءبرداشت درباره انقلاب اسلامی ایران و حتی تفکر نظریه پردازان این انقلاب بسیار زیاد است.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها