امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۴:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86958
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۵۷
تعداد بازدید: 19
حسین وکیلی معاون مالیاتهای مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به ...

حسین وکیلی معاون مالیاتهای مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه نزدیک به 60 هزار میلیارد تومان درآمد از محل مالیاتهای مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده در سال جاری باید محقق شود، اظهار داشت: درآمد مالیاتی حال حاضر نسبت به عملکرد مدت مشابه سال گذشته 35 درصد رشد وجود دارد و نیز نزدیک به 90 درصد درآمدهای مالیاتی محقق شده است.

معاون سازمان امور مالیاتی افزود:‌ 6800 میلیارد تومان با مالیات ارزش افزوده تاکنون محقق شده است.

وی در مورد اینکه چه زمانی اظهارنامه‌های مالیاتی به صورت کامل الکترونیکی خواهد شد، اظهارداشت: طبق قانون برنامه پنجم توسعه اجازه داده شده که اظهارنامه‌های مالیاتی به صورت الکترونیکی از سوی مؤدیان ارائه شود و در حال حاضر این اظهارنامه‌ها به صورت تمام الکترونیکی بوده و دیگر نیازی به چاپ اظهارنامه و مراجعه به ادارات مالیاتی وجود ندارد، زیرا کد رهگیری برای این موضوع در نظر گرفته شده و مشکلات تائید اظهارنامه را نخواهیم داشت.

وکیلی در باره اینکه آیا مراحل بعدی مباحث مالیاتی از جمله ارائه دفاتر و اسناد مربوط به اظهارنامه‌های مالیاتی نیز به صورت الکترونیکی خواهد شد یا خیر، تصریح کرد: سازمان امور مالیاتی به دنبال الکترونیکی کردن کامل مناسبات میان مؤدیان و سازمان است و در صورت امکان، تمامی موارد در آینده نیز به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد و اکنون نیز 8 خدمات به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و از جمله آن می‌توان به ارائه فهرست‌ها، فهرست حقوق، پرداخت، اظهار مالیات و دیگر مباحث به صورت اینترنتی انجام می‌شود.

معاون مالیاتهای مستقیم سازمان امور مالیاتی در مورد اینکه آیا داشتن کد اقتصادی برای ارائه اظهارنامه الکترونیکی اجباری است، بیان داشت: هنوز این موضوع اجباری نیست و نیاز داریم مودیان در مرحله اول ثبت‌نام کنند و در فضای الکترونیکی پرونده داشته باشند، تا بتوان خدمات به این اشخاص حقیقی و حقوقی ارائه کرد و نیز افرادی که ثبت نام نکرده‌اند، نمی‌توانند کد اقتصادی داشته باشند.

وکیلی در پاسخ به این سئوال که برخی مؤدیان نسبت به مالیات قطعی سال گذشته خود، مالیات کمتری در سال جاری اظهار می‌کنند که در نهایت با آنچه از سوی سازمان مالیاتی برایشان در نظر گرفته می‌شود، کمتر بوده و طبق درآمد واقعی آن نیست، گفت: اساسی‌ترین مشکل مالیات در کشور نداشتن اطلاعات است و به همین دلیل اظهار مالیات به شیوه درست انجام نمی‌شود، چون مؤدی می‌داند که سازمان اطلاعات کاملی در رابطه با خرید و فروش‌های اشخاص حقیقی و حقوقی ندارد و از طرفی نیز سازمان در تشخیص‌های خود تردید می‌کند و در مقایسه با دیگر صنوف رقمی را به عنوان مالیات در نظر می‌گیرد.

معاون مالیاتهای مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور تاکید کرد: مهمترین درد جامعه مالیاتی، نبود اطلاعات کافی است و در این زمینه در اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم، موادی پیش‌بینی شده که شفافت و داشتن اطلاعات را حل می‌کند و در عین حال سازمان مالیاتی به تنهایی نمی‌تواند این مشکل را حل کند.

وکیلی یادآور شد: 3 محور اصلی اصلاح قانون بخش تقویت اطلاعات، ضمانت‌ اجرایی و نیز جریمه‌های بازدارنده است، زیرا اکنون اگر بتوانیم مؤدی را از یک فراری مالیاتی تشخیص بدهیم، نمی‌توان برای آن کار خاصی انجام داد و صرفاً اصل مالیات و جریمه آن از این فرد اخذ خواهد شد.

وی در مورد استفاده از حسابهای بانکی و بانک‌های اطلاعاتی برای تشخیص مالیات واقعی گفت: سعی می‌کنیم، جز موارد خاص از آنها استفاده نکنیم.

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار