امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۲:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87036
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، در استان قزوین یک منطقه حفاظت شده باشگل و پنج منطقه شکار و تیراندازی ممنوع شامل ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، در استان قزوین یک منطقه حفاظت شده باشگل و پنج منطقه شکار و تیراندازی ممنوع شامل الموت غربی، الموت شرقی، طارم‌سفلی، آبگرم و آوج و الله‌آباد وجود دارد.

در منطقه یاد شده با اجرای برنامه‌های حفاظتی یک محیط امنی برای گونه‌های جانوری در نظر گرفته شده است و طبق قوانین خاص از آنها در این محیط محافظت می‌شود.

حفاظت‌هایی که در این منطقه صورت گرفته و برنامه‌های حفاظتی و مدیریتی که اعمال شده روند جمعیتی گونه‌های جانوری در این منطقه رو به رشد بوده و از وضعیت نسبتاً مطلوبی برخوردار است.

صدرالدین علی‌پور مدیرکل محیط زیست استان قزوین در خصوص منطقه حفاظت شده باشگل و پنج منطقه شکار و تیراندازی ممنوع اظهار کرد: باشگل در سال 1368 شکل گرفته که مساحت آن بیش از 25 هزار و 198 هکتار است و این منطقه جزو مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست محسوب می‌شود.

وی افزود: در منطقه حفاظت شده باشگل گونه‌های جانوری شاخص مانند آهو که بازمانده دشت قزوین و قوچ و میش که پراکندگی آنها در رشته کوه البرز است، وجود دارد و از نظر ژنتیکی اهمیت بسزایی دارند.

این مسئول بیان کرد: در منطقه حفاظت شده باشگل گونه‌های شاخص دیگری مانند سیاه گوش و پرندگان شکاری از جمله عقاب طلایی رصد شده که جزو گونه‌های کمیاب محسوب می‌شود و همچنین در این منطقه گونه‌های گیاهی نیز شناسایی شده که نقش‌های متفاوتی از نظر دارویی و صنعتی دارند، به همین دلیل اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.

مدیرکل محیط زیست استان قزوین به منطقه حافظت شده طارم سفلی اشاره کرد و گفت: این منطقه با 49 هزار هکتار است که در این منطقه گونه‌های شاخص کله بز، پلنگ، خرس قهوه‌ای و هما وجود دارد.

این مسئول اضافه کرد: هما پرنده شاخصی است که به عنوان نماد تنوع محیط زیست استان قزوین معرفی شده و این پرنده ویژگی‌های خاصی دارد که در نوزادی گوشتخوار است و هنگامی که بزرگ می‌شود، استخوان می‌خورد و جزو گونه‌های پاک‌سازان طبیعت محسوب می‌شود و در منطقه کوهستانی زیست می‌کند، این پرنده در الموت غربی و شرقی هم وجود دارد.

علی‌پور به منطقه شکار و تیراندازی ممنوع الموت غربی با مساحت 87 هزار هکتار و الموت شرقی با مساحت 18 هزار هکتار اشاره کرد و گفت: این دو منطقه شرایط مشابهی دارند و در منطقه کوهستانی قرار دارد که در این منطقه گونه‌هایی مانند کله بز، پلنگ، خرس، سیاه‌گوش و گربه وحشی به ویژه از نظر شرایط زیستی که برای آنها تعریف شده، جزو گونه‌های نادر هستند البته خرس قهوه‌ای هم در این منطقه است که اهمیت ویژه‌ای دارد.

وی به منطقه شکار و تیراندازی ممنوع آبگرم و آوج اشاره و مطرح کرد: این منطقه با هدف احیای قوچ و میش نیز دو سال است به منطقه ممنوع تبدیل شده و با اعمال برنامه‌های مدیریتی روند جمعیتی آنها رو به رشد مناسبی قرار دارد و پشتیبانی از گونه قوچ و میش در منطقه محافظت شده باشگل است.

این مسئول همچنین به منطقه شکار و تیراندازی ممنوع الله‌آباد اشاره و خاطر نشان کرد: این منطقه کاملا دشتی و یا دشتی تالابی است که با هدف احیای هوبره که آخرین پراکندگی آن در این منطقه است و همچنین یک منطقه تالابی که تعدادی از گونه‌هایی پرندگان آبزی در این منطقه زادآوری می‌کنند، به همین دلیل این منطقه مورد اهمیت است.

عبدالحسین مظفری معاون نظارت و پایش محیط زیست استان قزوین در خصوص وضعیت گونه‌های جانوری در قزوین اظهار کرد: گونه جانوری انقراض شده در استان قزوین وجود ندارد و آهو جزو گونه‌هایی در معرض تهدید در استان قزوین است که از آنها در منطقه حفاظت شده باشگل مراقب و محافظت می‌شود تا در شرایط مناسب زیست کنند و سایر گونه‌ها نیز در وضعیت به نسبت خوبی قرار دارند.

وی بیان کرد: همه گونه‌های جانوری مهم هستند ولی براساس دستورالعمل و قوانینی که در محیط زیست است این گونه‌ها را براساس مولفه‌هایی طبقه‌بندی کردند که به عنوان گونه‌های شاخص قلمداد می‌شود.

مظفری ادامه داد: گونه‌هایی که به عنوان شاخص معرفی می‌شود، گونه‌هایی هستند که وقتی از شرایط مطلوبی برخوردار باشند، بیانگر این است که سایر گونه‌‌ها هم از رأس هرم تا پایین مانند پلنگ در وضعیت خوبی قرار دارند و اگر همه گونه‌ها روند تکاملی در زنجیره و چرخه غذایی داشته باشند نقش مهمی در روند پایدار محیط زیست ایفا می‌کنند.

وی به اقدامات محیط زیست قزوین در حفظ گونه‌های جانوری اشاره کرد و افزود: این اداره کل در کنار مشکلاتی که وجود دارد، آگاه‌سازی و توانمندسازی جوامع محلی، فراهم آوردن زیست ساختارهای مناسب برای زندگی یک گونه جانوری اعم از غذایی، آب و هوا، گسترش فرهنگ محیط زیست، رویکرد تغییر و رفتار جوامع انسانی در ارتباط با شیوه‌ها و الگوهای مصرف، حفاظت از گونه‌های جانوری و تجهیز امکانات، استفاده از روش‌های نوین حفاظت در منطقه، بکارگیری دوربین‌های مدار بسته را در دستور کار خود قرار داده است.

مظفری بیان کرد: شرایط و وضعیت مطلوبی در نیروی انسانی برای حفاظت از گونه‌های جانوری نداریم، البته اقدامات خوبی صورت گرفته که ترمیم ساختار و توانمندسازی نیروی انسانی از جمله آنها است تا به حفاظت از محیط زیست کمک ‌کند.

وی مطرح کرد: محیط‌بانان بین 40 تا 50 نفر در استان قزوین هستند که متاسفانه تعداد آنان به دلیل کمبود اعتبارات و امکانات محدود است به همین دلیل باید مردم به کمک آنها در حفظ محیط زیست بیایند تا بتوانیم در حفظ آن تلاش کنیم.

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان قزوین یادآور شد: تخریب اراضی، چرای بی‌رویه و شکار غیرمجاز مهمترین مولفه‌های تهدیدکننده عرصه‌های طبیعی و حیات وحش در استان قزوین هستند که باید از آنها پیشگیری و خودداری کرد.

مظفری گفت: گونه‌های نادر جانوری پلنگ، خرس، آهو و هوبره در قزوین در معرض انقراض هستند که مهمترین علت آن تخریب اراضی و شکار غیر مجاز از سوی شکارچیان است.

در هر صورت اقدامات گسترده‌ای در دستور کار محیط زیست قزوین با هماهنگی‌هایی بین دستگاه‌های اجرایی مختلف صورت گرفته است که با فراهم شدن شرایط مطلوب این برنامه‌ها اجرایی می‌شود که احیای دشت قزوین برای زیست آهوان وحشی ایران از جمله آنها است.

با شناسایی متخلفان شکارچی از سوی مردم، عدم صید گونه‌های جانوری در معرض انقراض و همکاری مردم و شکارچیان با مسئولان می‌توان برای نجات دادن گونه‌های نادر جانوری، همت مضاعفی کرد تا به حیات خود ادامه بدهند.

انتهای پیام/2667/ل30/پو3002
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها