امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۱۴:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87081
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از هفته‌نامه آلمانی «اشپیگل»، روسیه 2 فروند ناو فوق‌پیشرفته از فرانسه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از هفته‌نامه آلمانی «اشپیگل»، روسیه 2 فروند ناو فوق‌پیشرفته از فرانسه می‌خرد.

«لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه در این زمینه گفت: « این توافق مربوط به سال 2011 است و پاریس باید به تعهد خود در این زمینه پایبند باشد.»

ارزش این قرارداد حدود 1.2 میلیارد یورو برآورد شده و انتقاد شدید آمریکا، انگلیس و لهستان را به دنبال داشته است. با این حال پاریس مدعی است که با این توافق، حدود هزاران فرصت شغلی در این کشور ایجاد شده است و تاکنون نیز تحریمی برای تحویل اولین ناو وضع نشده است. «فرانسوا اولاند» رئیس‌جمهور فرانسه با حمایت از این قرارداد گفت:« این قرارداد کاملا قانونی است و ما به آن پایبندیم.»

«لی والت» کارشناس مسایل نظامی در این مورد به اشپیگل گفت: «پوتین می‌خواهد نفوذ روسیه را در جهان بار دیگر افزایش دهد و در این زمینه توانمندی در بخش نیروی دریایی برای چنین منظوری اقدامی مقرون به صرفه است.»

با این حال قرار است نخستین ناو در ماه اکتبر به روسیه تحویل داده شود که با توجه به تحولات کنونی در اوکراین، برای روسیه بسیار دیر است.

بنابر توافق صورت گرفته 22 ژوئن (اول تیر) بیش از 400 دریانورد روسی وارد بندر  فرانسوی «سن‌نازه» می‌‌شوند و قرار است به مدت یک ماه بر روی ناو فوق‌پیشرفته کلاس «میسترال» آموزش ببینند.

این نوع کشتی جنگی که تاکنون روسیه آن را در اختیار نداشته به بزرگی 2 زمین فوتبال است و گنجایش ده‌ها تانک، بالگرد و صدها سرباز را دارد.

کارشناسان جنگی معتقدند که روسیه با توجه به تجربه بحران گرجستان در تابستان 2008، با گذشت چند ماه از ناآرامی در شرق اوکراین سفارش خرید این ناو‌ها را به فرانسه داده است. 

مقامات مسکو و پاریس در اواخر سال 2009 در مورد فروش دو فروند از این ناو حامل بالگرد با یکدیگر به توافق رسیدند؛ اما  علاوه بر آمریکا برخی کشورهای اروپایی، از جمله لهستان و سه کشور منطقه بالکان (لیتوانی، استونی و لتونی)، از این مسئله ابراز نگرانی کردند که وجود تجهیزات پیشرفته در این نوع کشتی نظامی مدرن در نیروهای نظامی روسیه، تهدیدی برای امنیت آنها به شمار می‌رود.

ناو جنگی میسترال دومین ناو جنگی مهم و بزرگ فرانسه پس از ناو شارل دوگل است.
انتهای‌پیام/ی
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها