امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۷:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87108
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 57
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «مصطفی جمشیدی» نویسنده در یادداشتی کوتاه پیرامون انتخاب مدیر عامل بنیاد ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «مصطفی جمشیدی» نویسنده در یادداشتی کوتاه پیرامون انتخاب مدیر عامل بنیاد ادبیات داستانی اینگونه نوشت؛

وضعیت ادبیات در کشور وابسته به تصمیم‌گیری عالمانه و دلسوزانه مسئولان است، به دیگر سخن هرگونه تصمیم‌گیری در سرپل‌های مربوط به تولید توزیع نظارت و به امر آفرینش‌گری و سبک و ساق تولید رمان‌ها نزد نویسنده‌ها اثر می‌گذارد و به نوعی در ضمیر ناخوداگاه و شاکله نویسنده‌ها رسوخ می‌کند که از آن می‌توان به مکانیزم خلاقه یا عبوسانه بودن روند خلق اثر نیز نام نهاد. اکنون مبحث نامه نوشتن و اظهار یاس و امید کردن مطرح نیست و یا شاید بتوان گفت راهگشا نیست، زیرا مثلا موسسه‌ای دولتی با آزمون و خطا راهی را رفته است آن چنان که وضعیت تجربی ادبیات داستانی نسل ما یا حتی کنونی چنین راهی را رفته است و این ربط زیادی به دولتی بودن یا نبودن ندارد.

اما این مسله باعث نمی‌شود حساس نباشیم. واقع امر این است که مدیر ادبیات داستانی و انتخاب آن در کشور می‌بایست با مشورت نخبگان و اهل فن صورت پذیرد و حالت انتسابی به خود نگیرد.

نه در مقام نفی و نه در مقام اثبات و بدون پیش داوری انتخاب غیرهوشمندانه نمی‌تواند مشکلات موجود پیرامون ادبیات داستانی را از میان بردارد و ای بسا که به مشکلات فزونی خواهد بخشید.

امروزه در هیات امناهای مختلف نام‌هایی دیده می‌شود که در صحنه تولید یا دانش ورزی این رشته «ادبیات داستانی» نامی از آنها شنیده نشده است و این مخاطره انتخاب‌ها را سخت و نگران کننده می‌کند و اینجانب در مقام یک نویسنده بررسی جوانب امر را که می‌بایست با دقت صورت پذیرد، گوشزد می‌کنم.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها