امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۲۱:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87129
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خسرو دهقان در مهرماه 1326 در شهر شیراز به دنیا آمد. تحصیلات عالیه خود را در دانشگاه ادامه داد ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خسرو دهقان در مهرماه 1326 در شهر شیراز به دنیا آمد. تحصیلات عالیه خود را در دانشگاه ادامه داد و موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد حسابداری صنعتی گردید. فعالیتی‌های نوشتاری او در حوزه سینما از سال 1348 و در مجله فردوسی آغاز کرد. اما به واسطه ادامه تحصیل در انگلیس فعالیت‌های نوشتاری‌اش متوقف شد. اما در اوایل دهه 1360 با انتشار گاهنامه «دفترهای سینما» و ماهنامه فیلم فعالیت‌های نوشتاری‌اش نیز از سر گرفته شد.

وی به عنوان منتقد سینمایی در نشریات تخصصی  سینما طی 35 سال اخیر حضوری تاثیرگذار داشته و هم اکنون نیز صفحه «بی نظم منظم» و «صحبت سنگ و سبو»ی او در ماهنامه «دنیای تصویر» مخاطبان زیادی دارد.

تنها فیلمنامه مستقل او مربوط به فیلم «رنو تهران 29» است  و به عنوان مشاور کارگردان نیز در فیلم‌های خاکستر سبز، قصه های مجید و درپناه تو نیز فعالیت کرده است.

خسرو دهقان در حوزه تدریس، چه در رشته تخصصی‌اش یعنی حسابداری صنعتی و چه در حوزه سینما در دانشگاه‌ها و مراکز مختلفی چون حوزه هنری و باغ فردوس شاگردان بسیاری را تربیت داده که هر کدام از آنان به موفقیت‌های زیادی دست یافته‌اند. وی همچنین یکی از پایه‌گذاران و موسسان «انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران» است.

جایزه «یک عمر فعالیت پربار نوشتاری» از دوره چهارم جشن با اهدای جایزه به زنده‌یاد «علیرضا وزل شمیرانی» آغاز شد و تاکنون به نویسندگانی چون محمد تهامی‌نژاد، جواد طوسی، بیژن اشتری، محمد آقازاده، سعید خاموش، جمال امید، عباس بهارلو تعلق گرفته است.

چهاردهمین جشن سینمایی/ تلویزیونی «حافظ» 22 خرداد ماه جاری در تالار وزارت کشور برگزار می‌شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها