امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۵:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87132
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۳۵
تعداد بازدید: 177
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، پانزدهم تا بیست و یکم خرداد ماه هر سال در ایران به عنوان هفته محیط زیست نامگذاری شده ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، پانزدهم تا بیست و یکم خرداد ماه هر سال در ایران به عنوان هفته محیط زیست نامگذاری شده است و در آن مسئولان و متولیان امر با اجرای برنامه‌هایی به صورت نمادین مردم را به حفاظت هرچه بیشتر از محیط زیست فرا می‌خوانند.

گرچه به ظاهر تنها متولی حفظ این مواهب الهی، سازمان حفاظت از محیط زیست است؛ اما در واقع این کار با ورود و فعالیت یک دستگاه امکانپذیر نیست و بقای تمام مردم، بخش‌های دولتی و غیردولتی، صنایع و دیگر عرصه‌های اجتماع در گرو حفاظت همگانی از محیط زیست است.

بی‌شک آگاهی از اهمیت این امر و وظیفه‌ای که هر یک از افراد و نهادها برای محافظت از آن دارند، لازمه آغاز هرگونه حمایت و حفاظتی از این نعمات الهی است و این آگاهی پیش از هر چیز، یک آموزش عمیق و فراگیر را در میان کودکان و نوجوانان می‌طلبد.

به منظور اطلاع بیشتر در خصوص ضرورت پرداختن به موضوع آموزش در حوزه محیط زیست، با حجت‌الاسلام علی انصاری معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش قزوین گفت‌وگویی ترتیب دادیم که در ادامه می‌آید.

فارس: در خصوص اهمیت و ضرورت آموزش در حوزه محیط زیست بفرمایید و اینکه راه رفع مشکلات این حوزه را چه می‌دانید؟

به نظر می‌رسد صیانت از محیط زیست فرهنگ غالب جامعه ما محسوب نمی‌شود؛ بلکه اشخاص به جای اینکه در راستای حفظ حقوق گونه‌های نادر جانوری و زیست محیطی بکوشند، برای شکار آنها و فخرفروشی از این طریق تلاش می‌کنند.

این امر فقط نمونه‌ای است که نشان می‌دهد مبنا و اساس مشکلات حوزه محیط زیست، مسائل فرهنگی است.

فارس: راه رفع مشکلات زیست محیطی چیست؟

برای حل مشکلات زیست محیطی باید به آموزش اهمیت داد و از همه مهمتر به سراغ نهادهایی رفت که زیرساخت‌های فرهنگی در آن شکل می‌گیرد.

بنابر این باید تفکر را تغییر داد تا افراد دریابند که استفاده بی رویه از محیط زیست و تخریب آن ارزشی ندارد بلکه آنچه ارزش محسوب می‌شود داشتن محیط زیبا و بانشاط ارزش است.

باید مبنای تفاخر را عوض کرد تا همگان بدانند که بهداشت محیط ارزش به شمار می‌رود و محل فخرفروشی است و تفریح و به دست آوردن آن به هر قیمتی ارزشمند نیست.

چنانچه این شاخص‌های فرهنگی در جامعه به شکل اساسی ترمیم شود، می‌توان شاهد بهبود وضعیت محیط زیست بود.

در واقع مشکل تخریب محیط زیست با آموزش و تربیت و اقناع اجتماعی در یک بازه زمانی قابل حل است.

فارس: با توجه به تأکیدی که در دین مبین اسلام بر موضوع محیط زیست شده است، چگونه می‌توان از ظرفیت آموزه‌های دینی برای آموزش فرهنگ حفاظت از محیط زیست به کودکان و نوجوانان بهره گرفت؟

با به کارگیری آموزه‌های دینی در زمینه خودداری از اسراف، حفاظت محیط زیست، توجه به نعمت‌های الهی و شکرگزاری برای آن می‌توان دانش‌آموزان را با راه‌های حفظ محیط زیست آشنا کرد.

فارس: به عنوان یک مسئول فرهنگی و همچنین کارشناس دینی در خصوص تاکید دین مبین اسلام بر حفاظت از محیط زیست توضیح دهید و اینکه در چه آیات و روایاتی بیشتر بر اهمیت حفاظت از آن تاکید شده است؟

محیط زیست به طور غیرمستقیم در قرآن کریم آمده است؛ آنجا که خداوند برای اداره زمین انسان را جانشین خود قرار داده و به فرشتگان می‌فرماید: «و اذ قال ربّک للملائکة انّی جاعل فی الارض خلیفة » و بر این اساس انسان در جهان بینی الهی و اسلامی جانشین خدا در زمین است.

باید همان گونه که خدا باران را بر زمین می‌فرستد و طبیعت را از نابودی مصون می‌دارد، انسان نیز چنان باشد و مهرورزانه آن را پاس دارد؛ ضمن اینکه استفاده انسان از این مواهب الهی به گونه‌ای نباشد که آسیبی به آن برسد.

همچنین خداوند متعال در جای دیگری از قرآن کریم نیز می‌فرماید: «الّذی انشأکم من الأرض واستعمرکم فیها» به این معنا که وظیفه انسان آبادانی محیط خودش است و طبق این آیه از نگاه قرآن آبادانی زمین وظیفه انسان است که بر اوست محل رویش و رشد خویش را آباد نگه دارد و از ویرانی آن جلوگیری کند.

ضمن اینکه پیامبر گرامی اسلام نیز در بخشی از سخنان خود به این موضوع سفارش کرده است.

فارس: رویکرد آموزش و پرورش در حوزه آموزش مباحث زیست محیطی به دانش آموزان چگونه است؟

به تازگی تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت آموزش و پرورش در شش ماده با اعتبار پنج سال امضا شده است که از جمله از وظایف آموزش و پرورش در آن می‌توان به ارتقای دانش به منظور ترویج فرهنگ، اخلاق و سواد محیط زیستی در میان دانش‌آموزان اشاره کرد که این موضوع یکی از اصول حقوق شهروندی به شمار می‌رود.

حمایت فنی و کارشناسی از طرح‌های جهانی و آموزش‌های مرتبط با این حوزه از سوی وزارت آموزش و پرورش، ایجاد بستر مناسب به منظور بهره‌مندی معلمان در بخش‌های منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی محیط زیست قسمتی از تعهدات سازمان حفاظت محیط زیست را در تفاهم‌نامه یاد شده تشکیل می‌دهد.
انتهای پیام/77011/
برچسب ها:
آخرین اخبار