امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۹:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87134
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۳۷
تعداد بازدید: 302
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، مدارس نمونه دولتی، مدارسی هستند که از نظر کیفیت آموزشی در جایگاه برتری نسبت به دیگر ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، مدارس نمونه دولتی، مدارسی هستند که از نظر کیفیت آموزشی در جایگاه برتری نسبت به دیگر مدارس دولتی قرار دارد و دانش آموزان خود را از میان داوطلبان و برترین‌های علمی از طریق برگزاری آزمون‌هایی در سراسر کشور جذب می‌کنند.

این آزمون‌ها همه ساله در کشور برگزار می‌شود و در سال جاری نیز به صورت همزمان در تمام استان‌ها رقابتی را بین دانش‌آموزان داوطلب و دارای معدل‌های بالای 16 در پایه ششم ابتدایی و بالای 15 در پایه سوم راهنمایی رقم می‌زند.

18 مدرسه نمونه دولتی در مقاطع متوسطه اول و دوم قزوین نیز عرصه‌ای برای رقابت و گزینش دانش‌آموزان برخوردار از این شرایط مهیا کرده است تا در نوع خود دانش‌آموزانی نمونه را تربیت کند.

*شرکت بیش از 9 هزار دانش‌آموز قزوینی در آزمون نمونه دولتی

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین از برگزاری آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی استان همزمان با سراسر کشور در ساعت 9:00 صبح روز سی‌ام خرداد ماه خبر داد.

سعید پاینبرد اظهار کرد: سال جاری در آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی استان قزوین در مجموع 9 هزار و 696 نفر از دانش آموزان شرکت می‌کنند که 4 هزار و 431 نفر دختر و 4 هزار و 978 نفر از این تعداد را پسران تشکیل می‌دهند.

وی افزود: از مجموع شرکت کنندگان در این آزمون تعداد 5 هزار و 300 نفر در مقطع متوسطه اول شرکت دارند که از این میان 2 هزار و 325 نفر از آنان را دختران و 2 هزار و 688 نفر را نیز پسران دانش آموز تشکیل می‌دهند.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش قزوین ادامه داد: در استان قزوین هشت مدرسه نمونه دولتی در مقطع متوسطه اول فعال است که چهار مورد از آن دخترانه و چهار مورد پسرانه است.

وی با بیان اینکه 4 هزار و 396 نفر نیز در آزمون متوسطه دوم حضور می‌یابند، تصریح کرد: تعداد دانش آموزان شرکت کننده در این مقطع به تفکیک شامل 2 هزار و 106 دختر و 2 هزار و 290 پسر است.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش قزوین خاطرنشان کرد: در مجموع تعداد مدارس نمونه دولتی مقطع دوم متوسطه در سطح استان برابر با 10 مورد است که 6 مورد از آنها به دختران و چهار مورد به پسران اختصاص دارد.

پاینبرد با اشاره به وجود یک هنرستان پسرانه نمونه دولتی در شهرستان البرز، اضافه کرد: آزمون ورودی این مدارس در مراکز شهرستان‌های بویین زهرا، قزوین، تاکستان و آبیک برگزار می‌شود و از آنجا که حوزه برگزاری آزمون هر یک از مناطق چهارده‌گانه آموزش و پرورش استان در همان منطقه قرار دارد، جا‌بجایی دانش آموز بین مناطق، طی برگزاری این آزمون صورت نمی‌گیرد.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش قزوین عنوان کرد: مناطقی از استان همچون شهرستان آوج که از وجود مدارس نمونه دولتی بی‌بهره هستند، این امکان را دارند که از شرایط مدارس شبانه‌روزی استفاده کنند.

وی با بیان اینکه دانش‌آموزان برای شرکت در آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی، باید شرط معدل را نیز داشته باشند، بیان کرد: شرایط یاد شده برای مقطع اول متوسطه داشتن معدل حداقل 16 و برای مقطع دوم متوسطه معدل حداقل 15 در نوبت دی ماه سال جاری تحصیلی است.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش قزوین یادآور شد: دانش آموزان پایه ششم ابتدایی که مشمول برنامه ارزشیابی توصیفی در دوره ابتدایی هستند، برای شرکت در آزمون یاد شده باید در تمام درس‌های نوبت نخست تحصیلی خود در سال 93-92 دست کم مقیاس «خوب» را کسب کرده باشند.

پاینبرد در خصوص منابع طراحی پرسش‌های آزمون‌ها نیز عنوان کرد: در آزمون مقطع متوسطه اول 30 درصد پرسش‌ها از کتاب‌های پایه پنجم در سال تحصیلی گذشته و 70 درصد نیز از کتاب‌های پایه ششم ابتدایی در سال تحصیلی جاری استخراج می‌شود.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش قزوین بیان کرد: در آزمون مقطع دوم متوسطه نیز 30 درصد پرسش‌ها به کتاب‌های درسی پایه دوم راهنمایی در سال تحصیلی 92-91 و 70 درصد به کتابهای درسی پایه سوم از همین مقطع در سال تحصیلی جاری اختصاص دارد.

وی نمره گزینش داوطلبان را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: پذیرش و گزینش دانش آموزان در آزمون متوسطه اول بر اساس نمره آزمون و در آزمون متوسطه دوم و هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای بر اساس میانگین نمره آزمون و معدل کل سوم راهنمایی انجام می‌شود.

*اعلام زمان دریافت کارت ورود به جلسه در هفته جاری

رئیس اداره سنجش اداره کل آموزش و پرورش قزوین نیز در این باره به خبرنگار فارس در قزوین گفت: ثبت نام متقاضیان شرکت در آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی استان از سی ام فروردین ماه تا 15 اردیبهشت ماه سال جاری در مدارس فعلی آنان صورت گرفته است؛ به گونه‌ای که دانش آموزان پایه ششم ابتدایی برای ورود به مدارس نمونه دولتی مقطع متوسطه اول و دانش آموزان پایه سوم راهنمایی برای ورود به مدارس مقطع متوسطه دوم نام نویسی کرده‌اند.

سیدجمال حسینی بیان کرد: بر اساس شیوه‌نامه و دفترچه راهنمای آزمون، نام پذیرفته‌شدگان هر مدرسه حتی‌الامکان 15 روز پس از برگزاری آن اعلام می‌شود. 

وی با بیان اینکه اعلام حوزه امتحانی دانش آموزان هر منطقه و زمان تحویل کارت ورود به جلسه آنان هفته جاری صورت می‌گیرد، افزود: این کارت پس از صدور در اداره کل قزوین، در ادارات زیرمجموعه آن برای توزیع در به مدارس محل تحصیل دانش آموزان در مقاطع ابتدایی و متوسطه اول ارائه می‌شود.

رئیس اداره سنجش اداره کل آموزش و پرورش قزوین تصریح کرد: مدارس یاد شده وظیفه دارند تا پیش از زمان برگزاری آزمون، کارت‌ها را پس از بررسی منطبق بودن اطلاعات درج شده روی کارت با هویت شناسنامه‌ای آنان شامل نام، نام خانوادگی و شماره ملی شرکت‌کننده، در اختیار این افراد قرار دهند. 

وی عنوان کرد: شرکت‌کنندگان در آزمون ورودی متوسطه اول نیز موظف هستند یک نسخه از کارنامه پایه ششم و شرکت کنندگان  آزمون متوسطه دوم نیز یک نسخه از کارنامه سوم راهنمایی خود را به مسئولان توزیع کارت ورود به جلسه ارائه کنند.

رئیس اداره سنجش اداره کل آموزش و پرورش قزوین تاکید کرد: بدون همراه داشتن این کارت، ورود داوطلبان به آزمون و شرکت در آن ممنوع است.

حسینی با اشاره به ثبت نام اینترنتی دانش‌آموزان در آزمون ورودی مدارس یاد شده، ادامه داد: از همین رو چنانچه داوطلبان شرایط شرکت در آزمون را دارا نباشند، با وجود ثبت نام آنان به دلیل احراز نشدن شرایط، شرکت و حتی قبولی آنان در آزمون بی‌اثر است.

رئیس اداره سنجش اداره کل آموزش و پرورش قزوین خاطرنشان کرد: بر اساس شیوه نامه ابلاغی از سوی وزارت آموزش و پرورش، پرسشهای دروس قرآن و هدیه های آسمانی به نحوی طراحی می‌شود که امکان پاسخگویی به آن برای تمام داوطلبان شیعه و اهل سنت فراهم باشد؛ ضمن اینکه شرکت‌کنندگان اقلیت‌های دینی به پرسش‌های ادیان ویژه خود پاسخ می‌گویند.

به گزارش فارس در زمان باقی مانده تا این آزمون لازم است تا خانواده‌ها نیز شرایط جمع‌بندی دروس و ایجاد فضایی بدون دغدغه و استرس برای دانش‌ آموزان را مهیا کنند.

البته موفقیت و عدم موفقیت دانش آموزان در آینده را نمی‌توان تنها به ورود مدارس نمونه دولتی خلاصه کرد و افرادی که نتوانند به این مدارس راه یابند نیز نباید ناامید به آینده درسی خود بنگرند.
انتهای پیام/77011/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها