امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۱:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8719
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۸:۳۷
تعداد بازدید: 103
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس،‌ مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری نمایشگاهی از آثار هنرمندان خود با عنوان «فصل تأمل» را در موزه هنرهای معاصر تهران ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس،‌ مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری نمایشگاهی از آثار هنرمندان خود با عنوان «فصل تأمل» را در موزه هنرهای معاصر تهران برپا می‌کند.

مرتضی گودرزی دیباج مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری به همراه احسان آقایی سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران در جمع خبرنگاران حاضر شدند تا درباره این نمایشگاه توضیح دهند.

احسان آقایی در آغاز این نشست گفت: موزه هنرهای معاصر برنامه‌های فرهنگی و هنری جریان‌ساز را رصد می‌کند و نمایشگاه‌هایی از این جریان‌های تأثیرگذار را در موزه برپا می کند،‌حوزه هنری نیز جریان‌سازترین نهاد فرهنگی و هنری در کشور ما بوده است و هنر انقلاب مدیون  هنرمندانی است که از حوزه هنری برخاسته‌اند.

وی افزود: آثار نمایشگاه «فصل تأمل» مجموعه‌ای جریان‌ساز از هنر دینی و ارزشی را به نمایش می‌گذارند و این آثار ثابت می‌کنند که هنر دینی و ارزشی برخلاف تصور برخی، فاخر و هنرمندانه است.

مرتضی گودرزی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری هم با اشاره به اهمیت کیفیت، اثرگذاری و ارزش‌گذاری آثار این نمایشگاه گفت: برگزاری این نمایشگاه با توجه به ارتباط خوب مرکز تجسمی حوزه هنری با موزه هنرهای معاصر و مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد و هم کیفیت قابل توجه این آثار در موزه معاصر برگزار می‌شود.

گودرزی از مرکز تجسمی حوزه هنری به عنوان قدیمی‌ترین واحد حوزه هنری یاد کرد که قبل از انقلاب تشکیل شد و سپس هسته شکل گیری حوزه هنری شد.

وی افزود: حوزه هنری امروز بعد از گذشت سه دهه از جمله مراکزی است که تولید و عرضه آثار هنری را مبتنی بر باورهای دینی خود همچنان ادامه می‌دهد و هنرمندان آن نیز در هر دوره با توجه به مفاهیم دینی و ارزشی و همچنین باورهای اعتقادی مردم جامعه به خلق آثار هنری می‌پردازند.

گودرزی از افتتاح نمایشگاه «فصل تأمل» در6 خردادماه جاری خبر داد و گفت:‌ این نمایشگاه ماحصل فعالیت سه ساله مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری از سال 89 تا 91 است و 378 اثر از هنرمندان مطرح حوزه هنری را در شاخه‌های نقاشی،‌کاریکاتور، گرافیک، مجسمه سازی،‌تذهیب و تصویرسازی را دربرمی‌گیرد و به مدت یک ماه برپا خواهد بود.

گودرزی همچنین از برنامه بزرگداشتی برای دو هنرمند پیشکسوت حوزه هنر خبر داد و گفت: این برنامه در حاشیه برگزاری این نمایشگاه در موزه هنرهای معاصر برگزار می‌شود.

دیباج به تغییر مدیریت‌ها در حوزه هنری اشاره داشت و افزود: حوزه هنری با تغییر مدیریت‌ها از سال 81 تا 89 فراز و نشیب‌هایی را پشت سر گذاشته است، برخی از واحدهای حوزه شرایط بهتری پیدا کردند مثل انتشارات حوزه هنری و مرکز هنرهای تجسمی نیز در طول سه سال گذشته زیرساخت‌هایی را آماده کرده است.

گودرزی از راه‌اندازی کارگاه مرمت آ‌ثار هنری،‌ راه‌اندازی بزرگترین کارگاه مجسمه‌سازی کشور و راه‌اندازی دو گنجینه از آثار هنرمندان حوزه هنری به عنوان برنامه‌‌های زیرساختی در مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری یاد کرد که در طول سه سال گذشته انجام شده است.

در ادامه این مراسم که به پرسش و پاسخ اختصاص یافت،‌ مدیر موزه هنرهای معاصر تهران در پاسخ به سؤالی درباره لزوم برگزاری این نمایشگاه در موزه توضیح داد: موزه هنرهای معاصر گاهی ملزم به برپایی نمایشگاه‌هایی می‌شود که تصمیم‌گیری درباره آن در حوزه اختیارات رئیس موزه نیست،‌ گاهی مناسبت‌های ملی و مذهبی داریم که باید نمایشگاه‌هایی متناسب با این مناسبت‌ها در موزه داشته باشیم از جمله جشنواره هنرهای تجسمی فجر که اگر چه من مخالف برگزاری این جشنواره در موزه هستم اما لازم است که به هر حال موزه در این برنامه‌ها مشارکت داشته باشد.

وی افزود: به هر حال همه برنامه‌هایی که در موزه برگزار می‌شود،‌ به معنی مهر تأیید موزه بر آن نیست از جمله جشنواره بصیرت و نمایشگاه‌های دیگری که در حد و اندازه موزه نیستند و امیدوارم که در آینده میزبان نمایشگاه‌هایی باشیم که درخور نام و موقعیت موزه هنرهای معاصر تهران باشند.

آقایی درباره نمایشگاه «فصل تأمل» هم گفت: این نمایشگاه شامل آثار خوبی از هنرمندان حوزه هنری است که تعدادی از بزرگان هنر امروز کشور نیز در آن مشارکت دارند و از این بابت نمایشگاه موجهی است.

گودرزی هم درباره عنوان «فصل تأمل» توضیح داد: فصل تأمل،‌ اشاره به تأملی هم برای ما و هم برای مخاطبان است.

او درباره بزرگان هنر کشور که در این نمایشگاه آثارشان ارائه خواهد شد گفت: در این نمایشگاه آثاری از حسین نیرومند، کاظم چلیپا، مسعود شجاعی طباطبایی، حسین غلامی، حمید عجمی، محمد خزائی،‌احمد آقاقلی‌زاده، علی وزیریان،‌ایرج اسکندری، غلامعلی طاهری، احمد خلیلی،‌عبدالحمید قدیریان، قشقایی و ... به نمایش درخواهد آمد.

او همچنین تعداد آثار نقاشی را 67 اثر، خوشنویسی 100 اثر، نگارگری 15 اثر، پوستر 70 اثر، کاریکاتور  100 اثر و آثار حجمی 26 اثر عنوان کرد و در ادامه از برپایی همزمان نمایشگاه های دیگری در نگارخانه ابوالفضل عالی و نگارخانه شماره یک خانه عکاسان خبر داد و گفت: همزمان با نمایشگاه فصل تأمل 160 اثر دیگر نیز در این دو نگارخانه حوزه هنری روی دیوار خواهد رفت.

گودرزی درباره انتخاب دوره سه ساله برای نمایش آثار هنرمندان حوزه هنری،‌ضمن رد ارتباط حوزه هنری با تغییر و تحولات سیاسی در کشور گفت:  در دوران سه ساله‌ای که آقای مؤمنی به ریاست حوزه هنری رسیده‌اند،‌تغییر و تحولات بسیاری را در مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری داشتیم از نظر کمی و کیفی که این موضوع برای ما بسیار حائز اهمیت بود تا تحولات دوران سه ساله مدیریت ایشان را به نمایش بگذاریم.

او در ادامه از برگزاری نشست‌های نقد و بررسی آثار این نمایشگاه در موزه هنرهای معاصر تهران خبر داد و گفت: این نشست‌ها روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه 28 و 29 خردادماه سال جاری در سینما تک موزه معاصر برگزار خواهد شد.

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در پایان سخنان خود از عدم حمایت لازم از هنر انقلابی گله کرد و گفت: هنر انقلاب را هنرمندان حوزه هنری با اعتقاد و تعصب انجام دادند نه بر اساس امکاناتی که در اختیار داشته‌اند ولی همچنان از عدم حمایت از هنر متعهد انقلابی و اعتقادی که مبتنی بر باورهای انقلاب اسلامی است ما هم گله‌مندیم.

به گزارش فارس،‌نمایشگاه آثار هنرمندان حوزه هنری با عنوان «فصل تأمل» 6 خردادماه ساعت 17 در موزه هنرهای معاصر تهران گشایش خواهد یافت و تا 6 تیرماه ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها