امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۵:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87235
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه جامعه: کانون جهانگردی و اتومبیلرانی با نزدیک به یک قرن تجربه در زمینه برگزاری انواع مسابقات ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه جامعه: کانون جهانگردی و اتومبیلرانی با نزدیک به یک قرن تجربه در زمینه برگزاری انواع مسابقات اتومبیلرانی، رالی و برپایی نمایشگاه، کمپینگ، صدور اسناد بین المللی، امداد خودرو (sos جهانی)، خدمات مسافرتی و گردشگری و...  در زمره  یکی از نهادهای بین المللی به شمار می رود.  فعالیت های اتومبیلرانی ایران از 11 اکتبر 1909 آغاز شد  و ایران در 24 آوریل 1926 با امضاء اصلاحیه قرارداد بین المللی پاریس و تصویب در 30 ژوئن 1926 به عضویتFIA  درآمد. کانون نیز پس از مصوبه مجلس شورای ملی در سوم دیماه 1313 (24 دسامبر 1934)، در سال 1314 تاسیس شد و با گذراندن مراحل رسمی و ثبتی در سال 1317 با شماره ثبت 4 به فعالیت خود ادامه داد. پس از آن، عضویت ایران در FIA، به نام کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ثبت شد.

کانون جهانگردی و اتومبیلرانی یکی از زیرمجموعه‌های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است که در سالهای اخیر با ورود  به بعضی مباحث سیاسی تا حدی از حوزه وظایف و مسئولیت‌های خود فاصله گرفت اما درباره وظایف این کانون و سرانجام بعضی اهداف و برنامه‌ها گفت‌وگویی با ابوالقاسم ایرجی، مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در دولت یازدهم انجام داده‌ایم که متن آن پیش روی شماست:
 


 

فارس: یکی از وظایفی که دولت بر عهده کانون جهانگردی و اتومبیلرانی قرار داده است، ارائه مجوز برای شماره‌گذاری خودروهای تاریخی و کلاسیک است اما متأسفانه علی‌رغم آنکه با حضور مسئولان به طور نمادین این اقدام انجام شد، چرا هنوز این موضوع به صورت جدی، عملیاتی نشده است؟

ایرجی: بحث مربوط به شناسایی و دادن شناسنامه و شماره به خودروهای تاریخی یا کلاسیک در کانون در دست پیگیری است از زمستان سال گذشته با استقرار مدیریت جدید در کانون تصمیم بر این شد که آیین‌نامه دولت را اجرایی کنیم لذا با هماهنگی که با دستگاه‌های عضو کمیته شناسایی و صیانت از خودروهای تاریخی و به ویژه فرماندهی پلیس راهور داشتیم قرار بر این شد نسبت به اجرای آیین‌نامه اقدام کنیم.

اولین جلسه را با حضور نمایندگان ذی‌ربط کمیته در اسفند برگزار کردیم در سال جدید مجدداً کار پیگیری شد و جلسات کمیته تشکیل شد از آنجا که این آیین‌نامه در سال 89 به تصویب هیأت دولت رسید در آن تاریخ آیین‌نامه‌های داخلی تهیه شد فرم شناسنامه‌ای که سازمان میراث فرهنگی برای خودروها صادرمی‌ کند طراحی و چاپ شده است نمونه شماره‌های این نوع اتومبیل‌ها هم توسط پلیس راهور ساخته شده و در یک جلسه رئیس جمهور وقت رونمایی کردند و یکی از اتومبیل‌ها را هم شماره نصب شده است. بعد از آن به دلایلی این کمیته تعطیل شد تا زمانی که بنده مدیریت کانون را به عهده گرفتم.

فارس: یعنی الآن مالک یک خودروی تاریخی می‌تواند به کانون جهانگردی مراجعه کند و با ارائه مدارک ، مجوز دریافت پلاک را دریافت کند؟

ایرجی: روش کار این است که دارندگان این اتومبیل‌ها باید با مراجعه به سایت اینترنتی کانون فرم را تکمیل و مستنداتشان را به همراه فرم به صورت دیجیتالی ارسال کنند مدارک آنها در کمیته بررسی می‌شود و اگر نواقصی باشد با آنها تماس گرفته می‌شود که بیایند تکمیل کنند. مرحله اول بررسی  با توجه به اطلاعات و مدارک ارائه شده توسط متقاضی انجام خواهد گرفت. در مرحله دوم به متقاضی ابلاغ می‌شود که اتومبیل را در یک مکانی منتقل کند تا کارشناسان ضمن بازدید از اتومبیل نسبت به انطباق اطلاعات داده شده توسط متقاضی و مدارک با اتومبیل اقدام کنند و در آنجا تأیید کنند که اتومبیل، کلاسیک یا تاریخی تلقی می‌شود بلافاصله اتومبیل هدایت می‌شود برای بخشی که پلیس راهور برای نصب پلاک آماده کرده است پلاک و شناسنامه اتومبیل داده می‌شود و از آن تاریخ، اتومبیل تاریخی شناخته می‌شود.

فارس: این فرآیند چقدر طول می‌کشد؟

ایرجی: سعی می‌کنیم خیلی طول نکشد منتهی مشکلی که وجود دارد این است که در آن زمان که سایتی برای این کار دیده شد تعداد زیادی متقاضی ثبت‌نام کردند و ما موظف هستیم آن ترتیب ثبت‌نام را رعایت کنیم و تعداد ثبت‌نام هم زیاد است.

فارس: آماری از تعداد کل خودروهای تاریخی در کشور دارید؟

ایرجی: گفته می‌شود 2500 خودرو داریم اما فکر می کنم خیلی کمتر از این است.

فارس: متولی این خودروها چه مجموعه یا دستگاهی است؟ چون هر از گاهی یک مجموعه‌ای اقدام به برپایی نمایشگاهی از خودروهای تاریخی می‌کند.

ایرجی: بر اساس قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی که در سال 1367 به تصویب مجلس رسید شناسایی و اداره اموالی که دارای ارزش‌های فرهنگی و تاریخی است به عهده سازمان میراث فرهنگی است. به دنبال آن آئین‌نامه‌ای در دولت تصویب شده که کلیه اتومبیل‌هایی که جنبه موزه‌ای دارند باید در اختیار سازمان میراث قرار گیرند. بر همین اساس عملیات شناسایی اتومبیل‌ها آغاز شد و اقداماتی انجام گرفت و تاکنون میراث فرهنگی آنها در دو موزه سعدآباد و نیاوران نگهداری می‌کند.

از سوی دیگر به دلیل وظایف و مأموریت‌هایی که از 80 سال پیش بر عهده کانون جهانگردی و اتومبیلرانی گذاشته شده و به لحاظ ارتباطاتی که کانون با فدراسیون جهانی اتومبیلرانی و کانون‌ها و فدراسیون‌های کشورهای دیگر داشته موضوع خودروهای کلاسیک را از 40 سال پیش در دستور کار دارد و نسبت به برگزاری رالی و نمایشگاه اتومبیل و از جمله اتومبیل کلاسیک اقدام نموده است.

در دوره جنگ تحمیلی این فعالیت‌ها تعطیل شد و در دهه 70 مجددا فعالیت‌ها شروع شد و به ویژه طی 7، 8 سال اخیر اقدامات خوبی در زمینه برگزاری رالی‌ها انجام شده است بر اساس همان قوانین مرتبط با میراث فرهنگی و سابقه فعالیت کانون در این زمینه، از سال 86 کمیته‌ای در کانون جهانگردی با عضویت نمایندگان دستگاه‌های دیگر تشکیل شد محصول آن کمیته پیشنهاد یک آئین‌نامه‌ای به دولت بود تحت عنوان آئین‌نامه شناسایی و صیانت از خودروهای کلاسیک که در تاریخ 29/1/89 به تصویب دولت رسید. بنابراین هم اکنون به لحاظ قانونی دبیرخانه شناسایی و صیانت از خودروهای کلاسیک در کانون جهانگردی است.

دستگاه‌هایی که رالی یا نمایشگاه خودروهای کلاسیک برگزار می‌کنند باید از کانون یا سازمان میراث مجوز بگیرند اما ما تاکنون مدعی نشدیم که مجوز بگیرند. بنابراین تا حالا هر کسی خواسته است کاری انجام دهد انجام داده است.

فارس: بعضی از خودروهای تاریخی به عنوان اتومبیل‌های عروس کرایه  داده می‌شوند آیا این هم نیاز به هماهنگی با کانون دارد؟

ایرجی: این جزء وظایفی نیست که بر عهده ما گذاشته باشند طبق قانون، ما شناسایی و شماره‌گذاری این خودروها را بر عهده داریم و سالی 5 هزار کیلومتر بیشتر نمی‌توانند رانندگی کنند اگر بیشتر از این خواستند حرکت کنند یا در نمایشگاهی حضور یابند باید با ما هماهنگ کنند.

فارس: از این خودروهای کلاسیک شماره‌گذاری شده نمی شود برای تشریفات ویژه گردشگر خارجی استفاده کنیم؟

ایرجی: از اینها اگر خیلی استفاده کنیم از بین می‌روند اینها اشیای تاریخی هستند. اینکه در رالی‌ها اجازه شرکت می‌دهیم برای این است که در یک چهارچوب و امنیت خاصی حفاظت می‌شوند و حرکت می‌کنند لذا هر خودروی قدیمی، کلاسیک و  تاریخی نیست. می‌شود برای این کار از خودروهای قدیمی استفاده کرد.
 


 

فارس: یکی از وظایف کانون، برپایی رالی است درباره آخرین وضعیت برپایی رالی پاریس – پرسپولیس هم توضیح می‌دهید.

ایرجی: این رالی که تحت عنوان پاریس – پرسپولیس است از مبدأ پاریس تا شیراز انجام می‌شود و در واقع نوعی اکورالی است که از نمایشگاه اتومبیل در پاریس از مهر ماه امسال شروع می‌شود و بعد از گذشتن از چند کشور از مرز ترکیه وارد ایران می‌شود مراسم پایانی هم در شیراز برگزار می‌شود. اتومبیلی که بیشترین رعایت شاخص‌های زیست محیطی نظیر مصرف سوخت، رعایت صدا، نظم و انضباط رانندگی و ... داشته باشد برنده می‌شود.

حدود 40 اتومبیل شرکت می‌کنند. ایرانی‌‌ها هم می‌توانند شرکت کنند. هنوز ثبت‌نام‌ها ادامه دارد اتومبیل شرکت کنندگان به پاریس منتقل می‌شود و در مسابقه شرکت می‌کنند.

فارس: هزینه شرکت در این رالی چقدر است؟

ایرجی: هزینه حضور در این رالی در ایران هنوز نهایی نشده است. برای ثبت‌نام 2 نفر با یک خودرو شرکت می‌کنند، خودرو هم باید خودروی روز دنیا باشد.

فارس: صدور پلاک ترانزیت هم از وظایف کانون جهانگردی است آماری از وضعیت پلاک‌های بین‌المللی که برای گردشگران خروجی از کشور صادر شده است دارید؟

ایرجی: به طور متوسط سالانه 10 هزار خودرو برای خروج زمینی از کشور در نوروز هر سال پلاک بین المللی دریافت می کنند به طوری که از اول اسفند سال 92 تا 15 فروردین امسال 9 هزار و 57 خودرو پلاک بین المللی دریافت کردند. البته این نکته هم حائز اهمیت است که خودرویی که یک بار پلاک بین المللی می گیرد دیگر نیازی نیست هر سال برای دریافت پلاک مراجعه کند و این پلاک برای خودرو، ماندگار است.

در سال 91، تعداد خودروهایی که پلاک ترانزیت دریافت کرده‌اند 46 هزار و 560 خودرو و در سال گذشته نیز 48 هزار و 493 خودرو بوده است و به طور متوسط سالانه 47 هزار پلاک بین المللی برای گردشگران خروجی از کشور صادر می شود.

فارس: امداد خودرو یکی از وظایف کانون جهانگردی و اتومبیلرانی  است اما ورود شرکت‌های دیگر در این بحث، باعث شده است این وظیفه در حاشیه قرار بگیرد، در حال حاضر وضعیت امداد خودروی کانون چگونه است؟

ایرجی: یکی از بخش‌های مهم و فعال کانون، امداد خودرو است این هم از وظایف و مأموریت‌های اساسنامه‌ای کانون است و هم طبق رسالت‌های جهانی باید این کار را انجام دهد. امداد خودرو از سال‌ها پیش به عنوان یک مأموریت در کانون مطرح شده و از سال 47 با 3 دستگاه خودروی کانون شروع به کار کرده است.

آن موقع هیچ نوع امداد خودرویی در کشور نبوده است و سال‌ها به صورت انحصاری عمل کرده است امروز هم که بحث سفر و تأمین امنیت جاده‌ها به عنوان یک بحث اصلی در گردشگری مطرح است کانون همچنان رسالتش را تلاش دارد به درستی انجام دهد.

هم اکنون 700 امدادگر در سطح کشور داریم 40 نمایندگی در مراکز استان‌ها و شهرستان‌های بزرگ داریم و سامانه  09669 که بخش اطلاع‌رسانی نیازهای گردشگران است و در کنار آن هدایت امداد خواهان را هم انجام می‌دهد همچنین شماره تلفن 6423 در تهران آماده خدمت‌رسانی است.

فارس: درباره ایمنی سفرهای جاده‌ای هم اقدامی انجام داده‌اید؟

ایرجی: بحث ایمنی جاده‌ها به عنوان یک برنامه 10 ساله 2011 تا 2020 سازمان ملل مطرح شده و فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی به همه کانون‌ها و فدراسیون‌های عضو توصیه دارد که در بحث ایمنی جاده‌ها فعالیت کنند امداد خودرو یکی از وسایل ایمنی جاده‌ها است کانون سعی دارد در دوره جدید وارد موضوعات اجتماعی فرهنگی مرتبط با ایمنی جاده‌ها شود. داشتن گواهینامه الزاما مهارت خوب راندن را به دنبال ندارد باید فرهنگ‌سازی‌هایی صورت پذیرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها