امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۵:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8724
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۸:۳۷
تعداد بازدید: 199
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، محمد قهرمان در شعر و ادب خطه خراسان قطب و وزنه‌ای وزین به حساب می‌آمد و شاعران سرآمد بسیاری درس آموخته محضر این ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، محمد قهرمان در شعر و ادب خطه خراسان قطب و وزنه‌ای وزین به حساب می‌آمد و شاعران سرآمد بسیاری درس آموخته محضر این استاد شعر و ادب فارسی هستند. قهرمان نسلی از شاعران معاصر را تربیت کرد و آثار بسیاری از خود به جا گذاشت. این آثار شامل دیوان‌ها و دفترهای شعری می‌شوند و به تصحیح‌های بسیار عالی از دیوان اشعار شاعران صاحب نام می‌رسد. 
مصطفی محدثی خراسانی یکی از شاعران نام آوری است که در جلسات ادبی قهرمان به طور مستمر حضور داشته و خود را یکی از شاگردان محضر او می‌داند. محدثی خراسانی در پی درگذشت استاد محمد قهرمان درباره این شاعر پیشکسوت خراسانی، شعر و طبع روانش و تاثیر او بر شعر و ادب معاصر سخنانی بیان کرده است که این سخنان به صورت یادداشتی شفاهی منتشر می‌شود:

استاد محمد قهرمان آخرین حلقه از شاعران بزرگ خراسان است که در 100 سال اخیر ظهور کرده است. قبل از ایشان استادان به نامی چون ذبیح‌الله صاحب‌کار، احمد کمال‌پور و غلامرضا قدسی بودند که به رحمت حق پیوستند و تقریبا می‌توان گفت که قهرمان آخرین حلقه از جمع بزرگان صاحب سبک در شعر خراسان بود.
 
**دانشکده ادبیات واقعی خراسان منزل محمد قهرمان است

جایگاه محمد قهرمان در حدی بود که در مقدمه یکی از کتابهایش، شفیعی کدکنی نوشته است: دانشکده ادبیات واقعی خراسان منزل محمد قهرمان است. و انجمن ادبی او که بیش از نیم قرن هر هفته سه‌شنبه‌ها در منزلش برگزار می‌شد به حق زنده‌ترین و پویا‌ترین دانشکده ادبیات در خطه خراسان است و این سخن شفیعی کدکنی نشان‌دهنده تأثیر قهرمان در فضای ادبی خراسان و تأثیر شگرف او بر تربیت شاعران معاصر و پیشرفت شعر و زبان فارسی در خراسان و در گستره ایران است.

وجه‌دیگر او ذوق سرشار و تبع روان او در سرودن اشعار بود از سوی دیگر او اهل کارهای سخت پژوهشی و تحقیقی و کارهای طاقت‌فرسا در حوزه زبان و ادبیات فارسی بود و کارهای بزرگی در تصحیح دیوان شاعران صاحب‌نام انجام داده است. مثلاً تصحیح او بر دیوان صائب کار بسیار بی‌نظیر و ماندگاری است و قهرمان این روحیه را داشت که هم کارهای دشوار پژوهشی انجام دهد و هم با بهره فراوان از ذوق سرشار ادبی، اشعاری بی‌نظیر و ماندگار از خود به یادگار بگذارد.

**قهرمان در سرودن شعر محلی به لهجه تربتی از سر آمدان روزگار بود

وجه دیگر استاد قهرمان به نظر من و به اذعان بسیاری از اهالی ادب چیره‌دستی و زبر‌دستی او در سرایش شعر بومی و به لهجه محلی بود. او در سرودن شعر محلی به لهجه تربتی از سر آمدان روزگار بود و کارهای بسیار درخشانی در شعر محلی و در فرهنگ عامه دارد و شعرهایی که او به زبان بومی و محلی سروده است، دسته کمی از دیگر سروده‌ها و آثارش ندارد، اما چون این اشعار اشعار محلی هستند به اندازه دیگر اشعار او در سطح کشور شناخته شده نیستند. اما به هر حال جایگاه بسیار ارزشمندی در شعر معاصر ما دارد.
 
**هیچ شاعر خراسانی نیست که مدیون قهرمان نباشد

محمد‌قهرمان از سوی دیگر کانون آموزش و پرورش شاعران خراسانی بود و هم جلسات هفتگی در منزل او و هم حضور فعالش در انجمن ادبی فرخ و دیگر محافل ادبی باعث شد نسل جدیدی از شاعران معاصر در خطه خراسان پروش یابند ما هیچ شاعری را سراغ نداریم که در چند دهه اخیر در خراسان قد علم کرده باشد و مدیون دست‌آموزی و تلمذ از محضر محمد قهرمان نباشد و به تبع من هم یکی از افرادی هستم که توفیق حضور در جلسات ادبی ایشان را داشتم ارتباط او با دیگر شاعران و به خصوص شاعران جوان خیلی زلال، مشفقانه و پدرانه بود و همه شاعران خراسان پیشرفت ادبی خود را مرهون تشویق‌ها و آموزش‌های او هستند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار