امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۹:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87289
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری «فلسطین آنلاین»، دیروز جمعه راهپیمایی‌های جهانی قدس در چهل و هفتمین ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری «فلسطین آنلاین»، دیروز جمعه راهپیمایی‌های جهانی قدس در چهل و هفتمین سالروز اشغال قدس در 80 شهر 45 کشور دنیا از جمله فلسطین، اردن، تونس، الجزائر، مراکش، موریتانیا، سودان، مالزی، پاکستان، اندونزی، انگلیس، استرالیا، ایتالیا، بلژیک، ایرلند، نیوزلند، سوئد ، هلند ، لبنان و... برگزار شد.

این راهپیمایی امروز شنبه نیز ادامه دارد و کشورهای مختلف در راهپیمایی خود فریاد یاری قدس را سر دادند، اما همانطور که «زاهر بیراوی» سخنگوی راهپیمایی جهانی بیت‌المقدس و عضو کمیته اجرایی این حرکت جهانی اعلام کرد کشورهای عرب خلیج فارس دراین خصوص اقدامی نکردند.

کمیته اجرایی این راهپیمایی متشکل از 13 نفر از چند کشور دنیا به ریاست «عبدالله عبیدات» است و همچنین کمیته مرکزی نیز متشکل از 42 عضو می‌باشد و شورای هماهنگی را 100 شخصیت جهانی تشکیل داده است.

«اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس نیز به همراه هزاران فلسطینی و تعدادی دیگر از شخصیت‌های بلندپایه فلسطین این راهپیمایی را در مقابل مقر صلیب سرخ در غزه برگزار کردند و فریاد یاری قدس و نیز آزادی اسرای به ویژه اسرای موقت را سر دادند.

هنیه گفت: تاکید می‌کنیم که تمام اقدامات و فعالیت‌های رژیم اشغالگر قدس باطل است و وی نمی‌تواند حقایق را تغییر دهد، پیروزی نزدیک است و رژیم اشغالگر قدس نمی‌تواند اراده و مقاومت ما را از بین ببرد حتی اسرایی که در پشت میله‌های زندان به سر می‌برند در حال یاری ما هستند ما تا آزادسازی قدس و مردم آن از پا نخواهیم نشست.

هنیه در ادامه گفت: دنیا گوش‌ها و چشم‌های خود را بسته و با ظالمان و خونریزان همراه شده است و صدای زندانیان را نمی‌شنود، اما ما آن را می‌شنویم و به آن لبیک می‌گوییم. هنیه در ادامه بر یک بیداری از سوی کشورهای اسلامی و عربی در خصوص مسئله قدس و اسرا تاکید کرد و خواستار افزایش فعالیت‌های مختلف پشتیبانی در این زمینه شد.

وی افزود: شرکت میلیونها نفر در راهپیمایی جهانی قدس نشان از آن است که میلیونها نفر قلبا برای آزادی قدس و مسجدالاقصی فریاد می‌زنند و ما از اینجا در غزه با صدای بلند فریاد می‌زنیم که فلسطین مال ماست، قدس متعلق به ماست و خداوند با ماست میلیونها نفر دراین راهپیمایی‌ها شرکت کرده‌اند تا در مقابل دشمن فریاد بزنند هرچه برای تغییر نشانه‌های عربی و اسلامی قدس انجام می‌دهد باطل است زیرا تاریخ و جغرافیا را نمی‌توان تغییر داد و این سرزمین حقی مقدس برای فرزندان ماست.

اما «احمد ابو حلبیه» رئیس هیئت مردمی دفاع از قدس در سخنانی گفت: اولین کسانی که در بیت‌المقدس ساکن شدند عرب‌های کنعانی بودند پس از آن «یبوسیون» و سپس فلسطینی‌ها به اینجا آمدند و آنها ساکنان اصلی‌اش هستند. وی افزود: قدس همواره مورد حمله نقشه‌های مختلف برای یهودی سازی و نابودی نشانه‌های اسلامی و ساخت تاریخی یهودی و دروغین و نیز تقسیم زمانی و مکانی برای آمادگی نصب معبد موسوم به «معبد سلیمان» بوده است.

ابوحلیبه در ادامه گفت: ما در هیئت مردمی دفاع از قدس تصمیم گرفتیم راهپیمایی گسترده‌ای به مناسبت چهل وهفتمین سالروز اشغال قدس برای یاری این شهر ترتیب دهیم و در راهپیمایی‌‌هایی که از دیروز در سرتاسر جهان آغاز شده بیش از 3 میلیون مرد و زن مسلمان و مسیحی و آزاده شرکت می‌کنند. وی سپس به وضعیت اسرای موقت اشاره کرد و خواستار احقاق کامل حقوق آنها شد.

در همین راستا «خالد البطش» یکی از رهبران جنبش جهاد اسلامی در سخنان خود بر اهمیت مقاومت و جهاد به عنوان تنها راه بازگرداندن سرزمین فلسطین تاکید کرد. وی گفت در سالروز از دست رفتن قدس بر نقش ارتش عرب و امت اسلام برای بازپس‌گیری آن تاکید می‌کنیم وپسندیده آن است که وحدت داشته باشیم و برای غلبه بر غده سرطانی دشمن اسرائیلی راه مقاومت را انتخاب کنیم.

«رجا الحلبی» سخنگوی امور زنان در جنبش حماس نیز در سخنانی گفت: زن مسلمان و عرب و فلسطینی یک صدا فریاد می‌زند که ما برای قدس و مسجدالاقصی آمده‌ایم مکان‌هایی که به خاطر آن بسیاری جان خود را داده‌اند و بسیاری در زندان به سر می‌برند. وی افزود: ما باید در آگاهی و بیداری کامل باشیم فلسطین فقط برای فلسطینی‌ها نیست فلسطین مسئله اول جهان اسلام است.

شیخ «عکرمه صبری» رئیس شورای اسلامی بیت‌المقدس و خطیب مسجد‌الاقصی نیز عنوان کرد: ما به این تجمع آمدیم تا فریاد اعتراض خود نسبت به اشغال قدس را بلند کنیم و بگوییم اشغال قدس مهم‌تر از آنچه بود که در خلال جنگ جهانی دوم به مردم گذشت و سالروز این اشغال نه تنها دل ملت فلسطین بلکه دل کل امت اسلام را می‌سوزاند و ما از اینجا و در مقابل باب العامود مسجدالاقصی آغاز فعالیت‌های راهپیمایی جهانی قدس را اعلام می‌کنیم.

شیخ «محمد حسین» مفتی قدس گفت: رژیم ظالم و اشغالگر قدس به دنبال یهودی‌سازی قدس و نابودی نشانه‌های عربی و اسلامی آن است اما قدس قلب و پایتخت ابدی فلسطین باقی خواهد ماند و تاکید می‌کنیم رژیم اشغالگر قدس در حال نابودی است، این تجمع نشان از ایستادگی مردم قدس و تاکید بر ماهیت عربی و اسلامی آن است.

«عدنان الحسینی» وزیر قدس در حکومت توافقی فلسطین نیز گفت: «اسرائیل» امروز بسیار سردرگم است و ما با اقدامات مسالمت‌آمیز به هدف خود یعنی برپایی دولت مستقل فلسطین و تعیین قدس به عنوان پایتخت آن خواهیم رسید.

شیخ «کمال خطیب» نائب رئیس جنبش اسلامی فلسطین در سخنانی گفت: ما از شهر قدس به تمام کسانی که از سرتاسر جهان در راهپیمایی جهانی قدس شرکت خواهند کرد سلام می‌کنیم، وی افزود: 47 سال از اشغال قدس گذشته اما زمین و آسمان قدس همچنان به رژیم اشغالگر می‌گوید تو اینجا غریبه‌ای و باید بروی همانطور که کل رژیم‌های اشغالگر قبلی بالاخره رفتند.شرکت کنندگان در این راهپیمایی و جشنواره پس از شنیدن سخنان شخصیت‌های مختلف برای ادای نماز جمعه به مسجدالاقصی رفتند.

اما هزاران نفر در اردن با شرکت در این راهپیمایی نزدیک «بحر المیت(دریای مرده)» واقع در مرز اردن و فلسطین و در کرانه باختری رود اردن خواستار آزادی فلسطین و پاکسازی مسجدالاقصی شدند. شرکت کنندگان پرچم‌‌هایی در دست داشتند که شعار بازگشت فلسطینی‌ها به سرزمین خود و آزادسازی قدس بر روی آن نوشته شده بود.

«روح الله رضوی» عضو کمیته اجرایی مسیر راهپیمایی قدس در ایران نیز گفت: این راهپیمایی از میدان فلسطین به سوی مزار شهدا صورت گرفت و شرکت‌کنندگان در راهپیمایی با در دست داشتن پرچم‌های فلسطین و شعارهایی در حمایت از فلسطین و قدس مسافتی حدود 40 کیلومتر را پیمودند.

انتهای پیام/ی
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها