امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۱۰:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87309
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در بیشکک، در ملاقات رؤسای جمهور قزاقستان و ترکیه در حاشیه چهارمین جلسه شورای همکاری کشورهای ترک‌زبان، جهات اساسی ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در بیشکک، در ملاقات رؤسای جمهور قزاقستان و ترکیه در حاشیه چهارمین جلسه شورای همکاری کشورهای ترک‌زبان، جهات اساسی تحکیم مشارکت راهبردی قزاقی- ترکی مورد بررسی قرار گرفت ضمن اینکه به بررسی برخی مسائل بین‌المللی نیز پرداخته شد.

در این دیدار «نورسلطان نظربایف» تأکید کرد که ترکیه یکی از شرکای کلیدی اقتصادی کشور قزاقستان است.

وی در ادامه اظهار داشت که قزاقستان به توسعه آتی مناسبات فرهنگی و انسانی با آنکارا از جمله در زمینه آموزش توجه خاصی دارد.

نظربایف همچنین به افزایش تعداد جوانانی که در مؤسسات آموزشی 2 کشور تحصیل می‌کنند اشاره کرد و گفت که این حرکت تأثیر مثبتی بر همکاری قزاقستان و ترکیه دارد.

رئیس جمهور قزاقستان همچنین کشورهای ترک‌زبان را به احیا و استفاده مؤثر از ظرفیت جاده ابریشم فراخواند.

وی افزود: ما در قرن جدید فرصت احیای جاده ابریشم را داریم و اگر جهان ترک از این پتانسیل جغرافیای سیاسی استفاده نکند، اشتباه بزرگی خواهد بود.

رئیس جمهور قزاقستان خاطرنشان کرد که این کشور در حال تکمیل ساخت مسیر «غرب اروپا – غرب چین» است و خط راه‌آهنی که با عبور از ترکمنستان و ایران امکان دسترسی به خلیج فارس را می‌دهد نیز در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد.

نظربایف تأکید کرد که علاوه بر این، در نظر داریم ظرفیت بندر دریایی «آکتائو» را افزایش دهیم و در این راستا توسعه همکاری‌های بنادر آکتائو، «باکو» و «سامسون» از اهمیت برخوردار است.

وی در ادامه افزود: ساخت راه‌آهن به طول 1500 کیلومتر که از طریق خاک قزاقستان به دریای خزر می‌رسد، در سال آینده به پایان خواهد رسید و این در حالی است که وی همچنین از تشکیل اتحادیه اقتصادی اوراسیا خبر داد.

نظربایف همچنین گفت: محافل تجاری کشورهای ترک می‌توانند با تأسیس شرکت‌های مشترک در قزاقستان، به بازاری با جمعیت 170 میلیون نفری وارد شوند.

رئیس جمهور قزاقستان با یادآوری اینکه قزاقستان قرار است نمایشگاه بین‌المللی «اکسپو-2017» را برگزار نماید، گفت که موضوع نمایشگاه «اقتصاد سبز» و «انرژی آینده» برای کشورهای ترک مهم است.

این مسئله در حالی است که نظربایف رئیس جمهور قزاقستان در سخنرانی خود در چهارمین اجلاس شورای همکاری کشورهای ترک‌زبان به موضوع تهیه فرایافت همگرایی آتی جهان ترکی توسط آکادمی ترکی اشاره کرد و ارائه آن برای بررسی عمومی را در این جلسه پیشنهاد داد.

نظربایف همچنین تصریح کرد: ما باید جوانان را از راه فراهم کردن شرایط برای تحصیل در دانشگاه‌های یکدیگر نزدیک کنیم و هدف اصلی ما تربیت کادرهای مسلط به زبان‌های رسمی شورای ترکی و آشنایی با وضعیت در کشورهای ترک‌زبان می‌باشد.

این امر در حالی است که به گزارش پایگاه خبری «تنگری نیوز» با استناد به توافقنامه «آق اوردا»، قزاقستان و ترکیه برای تقویت همکاری در زمینه آموزش به توافق رسیده‌اند.

در ضمن، نظربایف و «عبدا... گل» ابعاد توسعه تعاملات در چارچوب برنامه مشترک اقتصادی تحت عنوان «همکاری جدید» را نیز مورد بررسی قرار دادند.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها