امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۰۷:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87311
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یک مقام ارشد آمریکا در  گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز هدف از رایزنی دو جانبه با ایران در مذاکرات ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یک مقام ارشد آمریکا در  گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز هدف از رایزنی دو جانبه با ایران در مذاکرات ژنو را «آزمون جدی رسیدن به توافق دیپلماتیک با ایران» اعلام کرد.

 

این مقام ارشد آمریکا که نامش فاش نشده گفت: «برای اینکه به طور جدی این را آزمون کنیم که آیا می‌توانیم با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور به توافق برسیم، معتقدیم که باید وارد نوعی دیپلماسی بسیار فعال و تهاجمی (رو به جلو) شویم.»

 

وی افزود: «ما همیشه گفته‌ایم اگر تعامل دو جانبه با ایرانی‌ها به پیشبرد تلاشهایمان برای همکاری با 1+5 کمک کند چنین خواهیم کرد.»

نمایندگان ایران قرار است این هفته در آستانه آغاز دور تازه مذاکرات هسته‌ای، گفت‌وگوهایی با هیأت آمریکایی داشته باشند. در این دیدار که در شهر ژنو برگزار می‌شود، «وندی شرمن» معاون وزیر خارجه آمریکا، تیم آمریکایی را رهبری می‌کند.

 

پیش از این روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال» گزارش داده بود که ممکن است تیم مذاکرات مستقیم آمریکا به زودی برای رایزنی با ایران، بار دیگر فعال شود. به ادعای وال‌استریت‌ژورنال، آمریکا سال گذشته هم بدون اطلاع اسرائیل و دیگر متحدان منطقه‌ای خود، از این کانال برای کمک به دستیابی به توافق موقت ژنو با ایران، استفاده کرد.

 

در آن زمان، تیم محرمانه آمریکا را «ویلیام برنز» معاون وزیر خارجه و «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی معاون رئیس‌جمهور آمریکا رهبری کرده و دیدارهایی در عمان، نیویورک و ژنو صورت گرفته است.

 

ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان ماه گذشته در حالی چهارمین دور از مذاکرات جامع هسته‌ای را در شهر وین به پایان بردند که طرفین از پیشرفت کند و حتی عدم پیشرفت گفت‌وگوها خبر دادند. بر اساس توافق موقت، طرف‌ها باید تا 29 تیر به راهکاری بلندمدت دست یابند.

 

مقامات اروپایی و آمریکایی به وال‌استریت‌ژورنال گفته‌اند که امکان اینکه برنز و سالیوان بار دیگر مذاکره با طرف ایرانی‌ را آغاز کنند، وجود دارد. البته این مقامات تأکید کرده‌ بودند که هنوز تصمیم نهایی در این مورد اتخاذ نشده است.

 

یک مقام آمریکایی با بیان اینکه توافق نهایی به احتمال فراوان تنها از مواضع ایران و آمریکا نشات می‌گیرد، می‌گوید: «فکر می‌کنم نهایتا لازم است که به مسیر مذاکرات دوجانبه باز گردیم.»

 

 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها