امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۶:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 87366
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۵۳
تعداد بازدید: 32
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از گرگان، بعد از اجرای طرح تحول در نظام سلامت تقریباً بسیاری از مردم از کاهش میزان هزینه‎های ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از گرگان، بعد از اجرای طرح تحول در نظام سلامت تقریباً بسیاری از مردم از کاهش میزان هزینه‎های درمانی آگاه شده‌اند و این به معنای شلوغی بیمارستان‎ها و پایین آمدن کیفیت خدمات پرستاری و پزشکی است.

در واقع اگر کسی تا دیروز برای رفع سردرد ساده به یک قرص استامینوفن یا استکان جوشانده گیاهی بسنده می‎کرد، امروز روی تخت بیمارستان در حال سرم‌تراپی (مداوا به وسیله سرم) است! 

انتظارات مردم و کادر درمان و پزشکی از نظام سلامت

نظام سلامت در سال‎های اخیر همواره محل یکی از داغ‎ترین مناقشات سیاسی و اجتماعی بوده و هست. نارضایتی دو سویه مردم و کادر پزشکی و درمان از نظام سلامت، از جمله دغدغه‎های مسئولان در بحث نظام سلامت به ویژه در سال‎های اخیر بوده است. 

تعرفه‎های بالا و کمرشکن خدمات درمانی و پزشکی، کمبود داروهای خاص، دریافت مبالغ غیرمتعارف توسط برخی پزشکان، کمبود تخت در بیمارستان‎ها، یک بام و چند هوای سازمان بیمه‎گر، تحت پوشش قرار نگرفتن برخی داروها و خدمات نظیر دندانپزشکی و ... از جمله شکایات مردمی و کمبود پرستار، دستمزد پایین و شرایط کاری سخت پرستاران، مشکلات قضایی پزشکان، وجود 23 هزار پزشک که به شغلی غیر از طبابت اشتغال دارند و ... از جمله نارضایتی‎های کادر درمان و پزشکی هستند که در سال‎های اخیر شاهد افزایش این نارضایتی‎ها نیز بوده‎ایم.

هر چند در طول این سال ها تلاش‎هایی برای رفع موانع موجود و اصلاح روند آموزش و درمان پزشکی صورت گرفت اما رضایت عمومی چندانی حاصل نشده است.

 اجرای طرح تحول در نظام سلامت

بعد از اجرای ناموفق طرح پزشک خانواده در دولت گذشته به دلایل فنی و بار مالی بالا، دولت جدید مصمم به اجرای طرح تحول نظام سلامت شد و از تاریخ 15 اردیبهشت سال جاری، اجرای این طرح رسما آغاز شد.

هر چند به ظاهر این طرح باعث کاهش دغدغه بسیاری از خانواده‎ها شده ولی ذکر این نکته ضروری است که کشورهای مختلفی که در دنیا این طرح و طرح‎های مشابه را اجرا می‎کنند و بخش اعظم هزینه‎های پزشکی را تقبل می‎کنند قبل از طرح تحول نظام سلامت، «نظام تحول پیشگیری و خود مراقبتی» را به صورت جدی و رسمی اجرا می‎کنند و بعد از «کاهش میزان مراجعات به مراکز درمانی» و «شیوع خود مراقبتی در جامعه» اقدام به کاهش تعرفه‎های پزشکی و درمانی می‎کنند.
 
اما متأسفانه در کشور ما اجرای این دو طرح به موازات هم در حال اجراست که بدون شک با کاستی‎های فراوانی مواجه خواهد شد. این نکته را نیز بپذیریم که تعریف و تمجید فرمایشی و رسانه‎ای از این طرح نیز، دلیلی بر اجرای موفقیت‎آمیز این طرح نخواهد بود، چرا که در گذشته نیز حمایت تمام قد و شبانه‎روزی رسانه‎های مختلف مکتوب و دیداری از برخی طرح‎ها دیده می‌شد، ولی همان رسانه‎ها در حال حاضر علت تمام گرفتاری‎های دولت را همان طرح‎های قبلی اعلام می‎کنند! شاید اجرای آزمایشی این طرح در برخی استان‎ها به صورت پایلوت می‌توانست در بر طرف ساختن کاستی‎های آن مؤثر باشد.

تبعات ناشی از اجرای طرح

الف) کمبود نیروی پرستار

در بهمن ماه سال گذشته وزیر بهداشت تعداد پرستاران را به ازای هر تخت 7/0 اعلام کرد که در دنیا این میزان یک یا دو پرستار به ازای هر تخت است اما با وجود این و با وجود اینکه از بهمن سال گذشته تا کنون استخدام نیروی جدید پرستاری صورت نگرفته،  اجرای این طرح آغاز شد و قطع به یقین فشار مضاعفی بر پرستاران وارد خواهد شد.

در واقع با رشد 35 درصدی مراجعات به بیمارستان‎های سراسر کشور و همان تعداد ناکافی پرستار نه تنها کیفیت خدمات پرستاری کاهش پیدا می‎کند بلکه موجبات فرسودگی شغلی پرستاران و نارضایتی بیماران را به همراه خواهد داشت.

 ب) افزایش مراجعات غیرضروری

همان‌گونه که ذکر شد با کاهش تعرفه‎های پزشکی به 10 درصد، حجم مراجعات مردم به بیمارستان‎ها به ویژه در شهرهای کوچک افزایش چشمگیری پیدا کرده و بسیاری از مراجعات به بیمارستان به هیچ عنوان اورژانسی و ضروری محسوب نمی‎شود. تا جایی که در یکی از بیمارستان‎های شرق استان تعدادی از مراجعان به بهانه کمبود مراقبت در خانه از سوی اطرافیان تقاضای بستری در بیمارستان را داشته‎اند! در واقع افزایش مراجعات غیرضروری به بیمارستان، نوعی اجحاف در حق بیمارانی است که به لحاظ پزشکی نیاز به مراقبت جدی‎تر و بیمارستانی دارند چرا که با اشغال تخت‎های بیمارستانی توسط بیماران غیرضروری، امکان مراقبت به موقع و در خور از بیماران با اولویت‎های بالا وجود نخواهد داشت.

پایان سخن

هر چند نیت دست‎اندرکاران نظام سلامت در اجرای این طرح و طرح‎های مشابه خیر است و به قصد کاهش دغدغه‎های مردم اجرای این طرح آغاز شده ولی بررسی تمام جوانب طرح قبل از اجرای آن از ضروریات است.

لذا پیشنهاد می‎شود در وهله اول به منظور پیشگیری از مراجعات غیرضروری به بیمارستان‎ها و جلوگیری از هدر رفت سرمایه ملی و فرسایش کادر پزشکی و درمان، پرداخت 10 درصد از هزینه‎های بیمارستانی مختص بیمارانی باشد که هزینه‌های درمانی آن‌ها مثلا از 300 هزار تومان یا 500 هزار تومان به بالاست.

نکته دوم اینکه در این طرح هفت بند دیده می‎شود که هیچ‌کدام مربوط به پرستاران نیست و فقط وعده افزایش حقوق به آن‌ها داده شده است. با توجه به اینکه غشای اصلی بدنه بیمارستان‎ها را کادر درمان و پرستاری تشکیل می‎دهند و عمده کار طاقت‌فرسا بر دوش ایشان است، بهتر است در خصوص مزایای پرستاران در این طرح نیز، تمهیدات اساسی و جدیدی اندیشه شود. چرا که در این طرح فعلا به جز کار و فشار مضاعف چیزی عاید پرستاران نشده است!
================
گزارش از: وحید حاج‎سعیدی
================
انتهای پیام/2307/گ40
برچسب ها:
آخرین اخبار